Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell Optiplex 760 - - przeróbka panelu przedniego, podłączenie do innego mobo

12 Maj 2017 21:14 2271 34
 • Poziom 4  
  Witam

  Do obudowy po Dell Optiplex 760, wsadziłem płytę płytę ASUS AT5NM10-I ( https://www.asus.com/pl/Motherboards/AT5NM10I/ )

  Na płycie głównej ASUS AT5NM10-I, mam dwa sloty USB w postaci pinów. Na jedno gniazdo z pinami dla USB, przypada bodajże 9 pinów. Suma pinów daje mi możliwość teoretycznie podpięcia 4 gniazd żeńskich USB.

  W Dell Optiplex w panelu przednim, mam dwa gniazda USB żeńskie, które chcę podłączyć pod w/w płytę, naturalnie w te opinowane miejsca na USB w mobo.

  Pytanie zatem brzmi, jak się za to zabrać, skoro ta płytka od panelu przedniego USB dla Dell Optiplex 760, ma tam małą elektronikę ? Czy owa elektronika, gdybym się tam wpiął, nie uszkodzi mi czasami tej płyty ASUS AT5NM10-I ?

  Przyglądałem się tej płytce od Dell Optiplex 760 dla panelu przedniego i mam wrażenie, że to jakaś wielowarstwowa płytka, więc nie uda mi się po prostu nożykiem przeciąć ścieżek aby odłączyć się do elektroniki, tymi gniazdami USB które są tam zawarte. Czyżby pozostało mi wylutowanie gniazd USB z tego panelu przedniego ? A potem rozwiercenie płytki aby otwory były większe ? A potem włożenie gniazd USB spowrotem do płytki i ich przyklejenie ? Ostatecznie byłyby te gniazda rozstawione ok, więc pozostało by się do nich wlutować.

  Proszę o podpowiedzi, jak się za to zabrać, czy dobrze kombinuję ? Chcę również wykorzystać w tym panelu przednim od Dell Optiplex 760, wejście mikrofonowe oraz wyjście słuchawkowe.

  Widoczne na zdjęciu gniazda z pinami, piszczą gdy sprawdzałem miernikiem zwarcie z poszczególnymi pinami USB panelu przedniego czy też z wejście mikrofonowym, czy wyjściem słuchawkowym. Pozostaje pytanie, czy ta elektronika tam zawarta nie sprawi problemu, czy nie wpłynie na parametry tego nowego połączenia.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 4  
  Dodałem spód, jeśli potrzebujesz mogę zrobić zdjęcie jutro spodu bez tej metalowej blachy z bliska.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 4  
  Wcześniej, z ciekawości wziąłem omomierz, oprócz testu dźwiękowego w mierniku, i miałem około 0,8 Ohma o ile pamiętam na mierniku w którymś miejscu. Czyli jakiś mały opór był. Mierzyłem wpinając się w to szerokie gniazdo żeńskie. Także szukając tam pinów można w zasadzie chyba wszystko znaleźć, czyli usb, mikrofon, oraz wyjście audio na słuchawki.

  Szukam właśnie opisu dla tego mobo co w/w podałem, wyprowadzeń pinów od USB i cosik nie mogę znaleźć. A jak już coś jest to takie małe obrazki wrr.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 4  
  O widzisz, najprostsze rozwiązanie, wystarczy sklonować kabelek oryginalny dla tego usb. Jutro zajrzę. Wygląda na to że będę miał 4 dodatkowe usb prosto z płyty, co mnie bardzo cieszy. Dwa na panel przedni dam, a dwa wewnętrzne które mi zostaną, to kto wie, może na pendrive, który gdzieś w tę obudowę na stałe wcisnę... Hmm wewnętrzny pendrive z kopią zapasową sytemu zrobioną Acronisem, nie jest złym pomysłem, zakładając że pendrive nie będzie ślimaczył się. Nawet nie wiesz jak mnie ucieszyła ta obudowa od Dell Optiplex 760.
  Mam Dellów wiele podobnie jak Ty, a teraz dodatkowo są tanie czasami obudowy na allegro,
  więc można w jednolitą obudowę, wsadzić coś również innego. Upchałem tam zasilacz Fortron, oczywiście przerobiłem go i tę małą płytę w/w. Dwa dyski na przeróbce 3.5 cala mi weszły,
  i jeszcze wcisnąłem mały adapter USB, dzięki któremu mogę włączyć / wyłączyć dodatkowy dysk na kopię, np. Acronisem. Kombinuję bo zależy mi na małym zużyciu energii. Jak narazie,
  czy to płyta z Intel Atom D425kt, czy D510, te komputery są bardzo dobre na domowy monitoring, serwer LAN itp. Zużycie energii bardzo małe. Szkoda że nie dodawali do tych wersji DVI i HDMI, bo muszę dokupić konwerter i kombinować. Przy 10 metrach kabla VGA, obraz ma smugi.
 • Poziom 4  
  Hejka, po przerwie. Właśnie szukam schematu taki jaki widać powyżej, tyle że dla płyty ASUS AT5NM10-I ( https://www.asus.com/pl/Motherboards/AT5NM10I/ ) i coś nie mogę znaleźć. Obie płyty są do siebie podobne, jednak wolałbym nie ryzykować, i podłączyć USB do tej której schematu nie mam, poprawnie.

  Proszę pomóżcie mi znaleźć schemat do ASUS AT5NM10-I ( https://www.asus.com/pl/Motherboards/AT5NM10I/ ) - nie chcę pomylić pinów USB, żeby nie uszkodzić.
 • Red. Komputery FAQ
  We wszystkich płytach wyprowadzenie USB na przedni panel ma taką samą konfigurację. To standard. Kolejność poznasz po braku pinu z jednej strony/oznaczeniu pierwszego pinu na laminacie itp.
 • Poziom 4  
  sylweksylwina napisał:
  We wszystkich płytach wyprowadzenie USB na przedni panel ma taką samą konfigurację. To standard. Kolejność poznasz po braku pinu z jednej strony/oznaczeniu pierwszego pinu na laminacie itp.


  Rozumiem, a co się stanie jakbym pomylił się i gdy mamy zielony i biały przewód danych, zamienił je miejscami ? Rozumiesz, zasilanie bez zmian, ale pomyłka w przewodach do przesyłania danych.
 • Poziom 4  
  Ponieważ taśma taka szara do panelu przedniego od DellOptiplex 760 nie ma kolorowych przewodów. Więc w tę taśmę która ma bardzo dużo wyprowadzeń, muszę wpiąć się dwoma usb z płyty ASUS AT5NM10-I, oraz pozostałe kabelki, audio hd z płyty ASUS AT5NM10-I, pod ten przedni panel od DellOptiplex 760.

  Prościej pisząc układ: Przedni panel od Optiplex 760 + taśma oryginalna od DellOptiplex 760 + usb z płyty ASUS AT5NM10-I, + HD Audio z płyty ASUS AT5NM10-I. Wszystko przez tę taśmę, oryginalną od DellOptiplex 760, która jest podłączona do panelu przedniego od DellOptiplex 760.
 • Poziom 4  
  Udało mi się podłączyć dwa usb. Teraz pytanie kolejne. Na płycie głównej ASUS AT5NM10-I która jest w obudowie po Dell Opitplex 760 mam piny do HD AUDIO.
  Tutaj znalazłem ich opis: http://www.intel.com/content/www/us/en/support/boards-and-kits/desktop-boards/000005512.html

  Płyta ma opcję która mi przeszkadza. Ma opcję wykrywania jacka wpiętego w gniazdo. Czy da się jakoś to wyłączyć ? Aby było tradycyjnie bez wykrywania ?
  Każde wyjęcie jacka będzie skutkowało jakąś tam zmianą w systemie. Czasami niektóre programy, mają z tym problem. Proszę zerknijcie w link,
  który dałem powyżej, jest tam parę opcji, może trzeba coś zewrzeć ?
 • Red. Komputery FAQ
  Jakie programy mają z tym problem?
  Nie przesadzaj prawie wszędzie na dzień dzisiejszy jest wykrywanie podłączenia do jacków.
 • Poziom 4  
  Contacam - czyli program do monitoringu.

  Dodano po 15 [godziny] 19 [minuty]:

  Ponawiam pytanie, jakie piny należy zewrzeć i z czym, aby komputer "miał wrażenie", że jack jest wpięty, mimo to że nie jest wpięty lub jest wpięty na prawdę. To dla mnie bardzo ważne żeby było bez rozpoznawania wpięcia jacka do portu.

  Poniżej aby ułatwić dodaję załącznik z pinami. Jak widać piny 6 i 10 ( Jack detection return for front panel (JACK1), Jack detection return for front panel (JACK2) ), odpowiadają za wykrywanie zdarzeń - tak to rozumiem...
 • Poziom 4  
  Aktualizacja:

  Zwarłem z ciekawości Sense2_Ret - pin 10 do masy. Wskutek tego, karta poprawnie pojawiła się w systemie ( pojawiła się wykryta w urządzeniach audio itp ), nawet gdy jack jest wypięty. Podobnie z mikrofonem.

  Pytanie zatem kolejne, czy może być tak zwarte do masy, czy może musi być jakiś opornik ?
 • Poziom 4  
  sylweksylwina napisał:
  Sense send ma być połączone z Sense return odpowiedniego wyjścia.


  Skoro Sense Send jest jeden, a tamte są dwa ( Return ), to mam podłączyć Sense Send do obu ?
 • Poziom 4  
  Piszesz nie, i z kolei tak. Więc już sam nie wiem. Czym właściwie jest Sense Send ? Wysyła coś na piny ? I w odpowiedzi ( Return ) przesyła taką odpowiedź do systemu do sterownika ?

  Mnie się wydaje, że wpięci jack-a do gniazda, powoduje, że działa Return, i z kolei Sense Send który prawdopodobnie sprawdza stan tego Returna, reaguje w odpowiedzi na to.
 • Red. Komputery FAQ
 • Poziom 4  
  Przeczytałem ale musiałem użyć translatora. Niby coś tam rozumiem, ale nie rozumiem, co mógłbym teraz bezpiecznie połączyć fizycznie kabelkami, aby wykrywanie czy jack włożony czy nie - nie miało miejsca. Wcześniej, zwarłem do masy, Sense2_Ret i uzyskałem to o co mi chodziło, ale nie wiem czy to jest bezpieczne. Po tym wspomnianym zwarciu do masy, w systemie widać kartę muzyczną i nie jest wymagane nic poza tym. To tak jakby tej detekcji włożonego jacka, w gniazdo słuchawkowe czy mikrofonowe, w ogóle nie było. I taki jest mój cel, tylko że ma być bezpiecznie. Proszę podpowiedz mi, bo z instrukcji po angielsku, nie łapę.

  Podłączyłem jak napisałeś wcześniej i nic się nie zmieniło. Tylko moje połączenie z masą, dawało oczekiwany rezultat. Czyli Sense2_Ret + masa.
 • Red. Komputery FAQ
  Chodziło mi raczej o schemat, może źle się wyraziłem.

  Masz dwa wyjścia: jedno od słuchawek jedno od mikrofonu, każde ma swój sense return, do każdego jest doprowadzone też sense send. Wykrycie urządzenia słuchawki/mikrofon jest wtedy gdy sense send zwiera się z odpowiednim sense return.

  Poza tym źle rozumiesz urządzenia audio w panelu sterowania. Karta dźwiękowa jest w systemie cały czas widoczna.
 • Poziom 4  
  sylweksylwina napisał:
  Chodziło mi raczej o schemat, może źle się wyraziłem.

  Masz dwa wyjścia: jedno od słuchawek jedno od mikrofonu, każde ma swój sense return, do każdego jest doprowadzone też sense send. Wykrycie urządzenia słuchawki/mikrofon jest wtedy gdy sense send zwiera się z odpowiednim sense return.

  Poza tym źle rozumiesz urządzenia audio w panelu sterowania. Karta dźwiękowa jest w systemie cały czas widoczna.


  Nadinterpretowałeś nieco. Przecie nie zadając pytań, nie wiesz czy coś źle rozumiem, czy dobrze.

  Napisałeś że sense send gdy zwiera się z odpowiednim sense return, że tak odbywa się wykrywanie. Zwarłem jak napisałeś wcześniej i nic. Zwarłem po mojemu do masy i działa. Wpięty w masę i Sense2_Ret woltomierz, pokazuje +5v. Więc zwierając Sense2_Ret do masy, obawiam się że coś może się zepsuć, choć tego nie wiem. Zrobiłem to na krótko experymentalnie. ( około minuty ) - efektem jest ciągłe aktywny mikrofon i głośniki, w preferencjach urządzeń. Tak się zastanawiam, czy teraz nie wypada, po prostu zamiast zwarcia, dać odpowiedniego opornika ? Choć kto tam wie, może fuksem, zwarłem to dobrze...
 • Red. Komputery FAQ
  Moim zdaniem i zdaniem noty katalogowej Intela zwarcie sense send z Sense return powinno skutkować wykryciem podłączenia słuchawek. Jak u ciebie jest inaczej to conajmniej dziwne. No ale zostaw tak jak masz skoro działa.

  Z drugiej strony tak potrzebne jest tobie wyjście przedniego audio? Jak komputer ma stać i pracować jako serwer to możesz podłączyć np. Z tyłu wyjście dźwięku i nic nie odłączać. Jak byś chciał podłączyć słuchawki przy komputerze to mógłbyś zawsze podłączyć do przedniego panelu podłączonego poprawnie, wyciszyło by to złącze z tyłu i żadne urządzenia odtwarzające nie zostały by wyłączone.
 • Poziom 4  
  Komputer jest przeróbką, która ma zastosowanie wielowątkowe. Tu kamery, tam tor audio zbiera, tam 12 wejść USB i czujniki ruchu, udostępnia zasoby po LAN dla innych komputerów, serwer www itp...

  Tania obudowa od Dell Optiplex 760, zawierała panel przedni audio. Chciałem aby był wykorzystany, żeby nie był w formie atrapy. Udało się podłączyć usb, teraz jedynie te bzdurę z tym wykrywaniem chciałem wyłączyć. Ponieważ poluzowanie się jacka, czy cokolwiek, może spowodować tymczasowy zanik toru audio z przedniego panelu i się Contacam posypie.

  Nadal nie uzyskałem odpowiedzi czy to bezpieczne co zrobiłem ? :] To zwarcie do masy. Przecież to był spontan.
 • Red. Komputery FAQ
  Poprawnie jest połączenie takie jak na schemacie, str. 25. sense send z sense return.
  To że u ciebie nie działa to już inna sprawa.

  Nic więcej nie zaproponuje, jeżeli zwarcie sense return z masą działa to tak zostaw, raczej nic nie powinno się stać.
  Spróbuj połączyć jeszcze raz sense send z sense return (raz z Sense return 1 raz z Sense return 2). Bo to powinno działać....
 • Poziom 4  
  Popełniłem błąd. Zrestartowałem komputer, odpiąłem kabelek od tego HD AUDIO, podpiąłem te nasadkowe z pinami żeńskimi kabelki i jeszcze raz zrobiłem, tak jak sugerujesz. Faktycznie, zwierając Sense_Return 1 i Return 2 z Sense_Send mam możliwość wybierania, czy słuchawki są aktywne, czy mikrofon.

  Pozostaje mi więc, zapytać, czy bezpieczne jest, jeśli teraz podłączę oba te Returny do tego Sense_Send. Według schematu, powinno być ok, ponieważ, to tak, jakbym wpiął mikrofon i słuchawki w wejścia.