Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odczyt licznika oraz junkers elektryczny

13 Maj 2017 22:35 1158 13
  • Poziom 3  
    Witam wynająłem nowe mieszkanie i mam pytanie odnośnie licznika ( załącznik) stan licznika po wprowadzeniu 11140 a teraz 11167 jak to odczytać zuzylem 2,7kw czy 27kw :O bo nie widzę kropki między ostatnimi dwoma liczbami, a chciałbym to wiedzieć by nie zostać oszukanym za parę dni które place właścicielowi a nie do dostawcy. Druga sprawa to junkers(załącznik) jest z nim taki problem że aby ustawic by woda byla gorąca trzeba się trochę napocic o zużyć z 50litrow wody bez sensu najlepierw leci ciepła zaraz lodowata potem gorąca zaraz zimno po 20minutach walki dopiero leci gorąca, da się jakoś z tym uporać czy mam właściciela mieszkania ścigać? Jeżeli zły dział proszę przenieść jestem nowy na forum. Pozdrawiamy
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 21  
    2,7 kWh to w 1 dzień się zużywa w małym gospodarstwie domowym. Odpowiedz sobie sam. Moja odpowiedź brzmi 27kWh.

Co do drugiej części pytania to problem na forum prawne a nie techniczne.
  • Poziom 33  
    Bliźniaczy acz stary siemens miał regulacje. Tu pewnie też są. Trzystopniowy włącznik kolejnych 3 grzałek trzeba tak długo regulować (bez prądu) aż bedzie ci przełączał stopniowo i w zależności od przepływu. Jak już ustawisz to koniecznie sprawdź czy wyłącza bez przepływu i czy grzeje tak jak chcesz. Druga sprawa to membrana zwiazana z tym włączaniem. Po jakimś czasie eksploatacji może być nieszczelna i dzieją się cuda. Można kupić nową a jeszcze lepiej dorobić z dętki. U mojego sąsiada dorobiłem na szybko z tego co miał w domu i smiga już kilka lat. Nie wiem czy te bebechy są rozbieralne ale na pierwszy rzut oka różni się tylko grzałkami. Tamten miał miedziane. Teraz tandetny plastik.

Co do licznika sprawdź najmniej znaczące pole i włącz odbiornik o mocy np. 1kW. Po 10 minutach powinna przeskoczyć cyfra dziesiątych części kilowatogodziny. Za kolejne 10 minut następna. Wtedy wiesz gdzie jest przecinek. I czy jest. Koszt sprawdzenia będzie pomijalny. Przy 2kW obciążenia czasy skrócisz o połowę.

A co do tego po jakim czasie dojdzie ciepła woda zależy od przekrojów rur i ich długośći. Może czasem wystąpić taka sytuacja że na początku trochę letniej po poprzednim myciu, potem trochę zimnej bo za słabo odkręcona woda albo zła regulacja.

Zdjęcie licznika nie najlepsze ale wygląda że nie ma przecinka więc ostatnia cyfra to jedności.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 3  
    jaszczur1111 napisał:
    Bliźniaczy acz stary siemens miał regulacje. Tu pewnie też są. Trzystopniowy włącznik kolejnych 3 grzałek trzeba tak długo regulować (bez prądu) aż bedzie ci przełączał stopniowo i w zależności od przepływu. Jak już ustawisz to koniecznie sprawdź czy wyłącza bez przepływu i czy grzeje tak jak chcesz. Druga sprawa to membrana zwiazana z tym włączaniem. Po jakimś czasie eksploatacji może być nieszczelna i dzieją się cuda. Można kupić nową a jeszcze lepiej dorobić z dętki. U mojego sąsiada dorobiłem na szybko z tego co miał w domu i smiga już kilka lat. Nie wiem czy te bebechy są rozbieralne ale na pierwszy rzut oka różni się tylko grzałkami. Tamten miał miedziane. Teraz tandetny plastik.

Co do licznika sprawdź najmniej znaczące pole i włącz odbiornik o mocy np. 1kW. Po 10 minutach powinna przeskoczyć cyfra dziesiątych części kilowatogodziny. Za kolejne 10 minut następna. Wtedy wiesz gdzie jest przecinek. I czy jest. Koszt sprawdzenia będzie pomijalny. Przy 2kW obciążenia czasy skrócisz o połowę.

A co do tego po jakim czasie dojdzie ciepła woda zależy od przekrojów rur i ich długośći. Może czasem wystąpić taka sytuacja że na początku trochę letniej po poprzednim myciu, potem trochę zimnej bo za słabo odkręcona woda albo zła regulacja.

Zdjęcie licznika nie najlepsze ale wygląda że nie ma przecinka więc ostatnia cyfra to jedności.

Wielkie dzięki za odpowiedź! :) a orientujesz się może ile by kosztowała wizyta elektryka/serwisu co naprawi mieszkanie? (bo jest to na koszt właściciela mieszkania).
  • Poziom 38  
    warynt napisał:
    stan licznika po wprowadzeniu 11140 a teraz 11167 jak to odczytać zuzylem 2,7kw czy 27kw

Naturalnie 27kW bo ...

warynt napisał:
    Druga sprawa to junkers

.... nie Junkers (zresztą Junkers to firma jak Adidas) jest to elektryczny przepływowy nie gazowy podgrzewacz wody o dużej mocy, stąd pewnie to zużycie prądu.

warynt napisał:
    po 20minutach walki dopiero leci gorąca

Skoro tak długo regulujesz temperaturę wody używasz podgrzewacza cały czas więc niema się co dziwić wskazaniom licznika.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Co do ceny fachowca to wszystko zależy od lokalizacji i samego fachowca. Ale piszesz "naprawi mieszkanie". To dość sporo....Za taką regulację i wymianę membrany wziąłbym 100-150.

Jak się przyglądam zdjęciom w powiekszeniu to dostrzegam pewne niepokojące znaki. Otóż nie widzę tam śrub regulacyjnych. Na każdy kanał prądowy powinna być imbusowa mała śrubka do regulacji.

Zanim zaczniesz z fachowcami spróbuj samemu ocenić poprawność tej regulacji. Można to zrobić nawet przy wyłączonym prądzie. Jak odkręcasz kran stopniowo coraz mocniej, to powinny być 3 puknięcia ale też stopiowo i jakby w równych odstępach. Jeśli odstępy są bardzo blisko siebie, to praktycznie nie ma stopniowania tylko "wszystko albo nic"
  • Poziom 40  
    Ten ogrzewacz to do prysznica?
    Ja co prawda bardzo ciepłolubny i dla mnie 18kW to minimum mocy :cry:
    Druga rzecz czy wszystkie 3 grzałki są sprawne
  • Poziom 3  
    karolark napisał:
    Ten ogrzewacz to do prysznica?
    Ja co prawda bardzo ciepłolubny i dla mnie 18kW to minimum mocy :cry:
    Druga rzecz czy wszystkie 3 grzałki są sprawne

Raczej tak wydaje mi się ze to kwestia regulacji tak jak pisali wyżej bo jak się trochę człowiek pobawi i zuzyje 50 litrów wody ( nir jestem jakimś skanera ale jest po prostu strata bez sensu) to woda leci taka że można herbatę zrobić :)
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Witam

Te ogrzewacze ze sterowaniem mechanicznym nie cieszą się dobrą opinią użytkowników - właśnie ze względu na utrzymanie temperatury. Kol. warynt nie jest jedynym niezadowolonym uzytkownikiem. Z tego co pamiętam wybiera tam się dwie moce pracy (widać to na pokrętle) i dwie moce są wybierane w zależności od przepływu. Nie wiem, czy elektryk bez doświadczenia z takim urządzeniem sobie poradzi, ale na pewno będzie mógł sprawdzić stan grzałek i czy prawidłowo się załączają.

pzdr
    -DAREK-
  • Specjalista elektryk
    A te ze sterowaniem elektronicznym sprawdzają się dobrze? Pytam bo mam podobny jak ten na tych zdjęciach i nie wiem czy warto wymieniać na taki elektronowy, w dodatku mam wodę z hydroforu i ciśnienie waha się w dużych granicach.
  • Poziom 30  
    Jest to bardzo dobry stary podgrzewacz, sam mam podobny tylko że Simensa i o większej mocy 20 lat już pracuje.
    Śrubki regulacyjne są pod białym plastykiem przy hydrostacie.
    Zespół grzejny ma 3 grzałki na 400V pokrętłem wyłącza się lub włącza jedna grzałkę, tą która włącza się jako ostatnia.
    Są to bardzo dobre podgrzewacze i jak się dobrze wyreguluje to trzymają temperaturę i są bezobsługowe, warunkiem jest aby nie było zbyt dużych spadków ciśnienia wody w sieci.
    Oczywiście elektroniczne są dokładniejsze i bezstopniowe (nie wszystkie).
    Na zdjęciu nie widać, ale na wejściu zimnej wody powinien być zawór, nieraz trzeba zdławić trochę przepływ.
    Najpierw trzeba sprawdzić czy dochodzą do podgrzewacza wszystkie fazy i czy czasem dwie nie są jednoimienne.
    Potem odkręcając powoli wodę trzeba słuchać czy są takie specyficzne kliknięcia, muszą być trzy.
  • Specjalista elektryk
    A ja mam identyczny jak na tych fotkach. Problemem nie jest sam podgrzewacz bo działa w zasadzie znakomicie, problem wynika z ciśnienia w instalacji wodnej. Gdy hydrofor jest napompowany to ładnie załączają się grzałki (cyk, cyk, cyk), ale gdy ciśnienie zaczyna spadać, to jeden stopień odpada i leci chłodniejsza woda, mimo że przepływ jest też mniejszy. Myślałem kiedyś nad wymianą na elektroniczny, ale jakoś nie do końca wierzę że utrzymywałby stałą temperaturę na wylocie niezależnie od przepływu. Dlatego chętnie dowiedziałbym się od kogoś kto miał z takim do czynienia jak to w praktyce jest. Czy takie elektroniczne mają płynne czy skokowe sterowanie mocą grzałek?
  • Poziom 33  
    Elektroniczny ma tak, że stara się utzrymać zadaną temperaturę o ile pozwala na to przepływ. W pewnym zakresie mu sie to udaje bo po prostu odłącza grzałki po nagrzaniu. Pewnie nawet nie ma stopniowania. Jak przepływ osiaga pewną graniczną wartość to wraz z jego zwiekszeniem spada temp. wody bo już nie starcza mocy. Ale moim zdaniem sprawdził by się lepiej.
  • Specjalista elektryk
    stomat napisał:
    Gdy hydrofor jest napompowany to ładnie załączają się grzałki (cyk, cyk, cyk), ale gdy ciśnienie zaczyna spadać, to jeden stopień odpada i leci chłodniejsza woda, mimo że przepływ jest też mniejszy.

Tam powinna być śrubka regulacyjna - można w pewnym zakresie regulować przy jakim przepływie załączą się grzałki.
    Moim zdaniem te "cyknięcia" to załączanie poszczególnych faz. Przy grzałkach skojarzonych w trójkąt brak jednej fazy oznacza pracę tylko jednej grzałki.
    W tego typu podgrzewaczach temperatura wyjściowa wody zależy (pomijając oczywiście jego moc) od przepływu i temperatury wejściowej wody (a także od napięcia P=U^2/R)
    Używałem przez wiele lat podobnego ogrzewacza firmy Elektrolux (21kW). Zimą pracował na pełnej mocy, latem na poziomie 2/3). Najgorzej było wiosną i jesienią - pełna moc za dużo, 2/3 za mało. Oczywiście ustawiałem na pełną moc i dodawałem wody zimnej na baterii. Niestety, po chwili trzeba było regulację powtarzać - zmieniał się przepływ i temperatura wypływającej wody.
    Od kilku miesięcy używam wersji elektronicznej firmy KOSPEL (PPE2). Regulacja mocy jest bezstopniowa - nastawiam temperaturę wody i, póki mocy starczy, taka jest na wyjściu.
    Dla mnie ten podgrzewacz ma jeszcze tę zaletę, że umożliwia użycie wody wstępnie podgrzanej.
    Ma też wbudowany przekaźnik priorytetowy i podrzędny.
    Na razie jestem zadowolony :)