Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centralne ogrzewanie rozplanowanie oraz dobór komponentow

megaman11 25 Maj 2017 12:21 699 16
  • #1 25 Maj 2017 12:21
    megaman11
    Poziom 13  

Przede wszystkim witam cale forum potrzebuje pomocy przy wykonaniu instalacji centralnego ogrzewania na parterze, w kotłowni wszelkie prace będzie wykonywał instalator Aktualnie użytkuje jeden poziom domku czyli około 70m2 jest do dom ocieplony 15cm styropian oraz 20cm wełna na strychu mam w związku z tym kilka pytań
    1.Czy do połączenia grzejników rurka przekroju fi18 będzie wystarczająca
    2.Czy jet to wystarczająca liczba żeberek w poszczególnych pomieszczeniach grzejniki marki armatura Kraków zdjęcie podglądowe oraz specyfikacja poniżej
    3.Czy moc tego kotła 13 kw termeko zdjęcie poniżej będzie wystarczająca oraz czy awaryjnie będzie radził sobie z spalaniem drzewa z opisu wygląda że tak ale jak to wygląda w praktyce
    4.Jestem otwarty na wszelkiego rodzaju zmiany zarówno co do kotła jak i grzejników
    Centralne ogrzewanie rozplanowanie oraz dobór komponentow Centralne ogrzewanie rozplanowanie oraz dobór komponentow

Grzejniki specyfikacja
    Długość grzejnika 805 mm
    Moc (75/65/20°C) W 112 W / 1 element
    Wysokość grzejnika 572 mm
    Pojemność grzejnika 0,3 l / 1 element
    Rodzaj grzejnika aluminiowy
    Armatura Kraków
    Ciśnienie robocze 1,6 MPa
    Temperatura wody 95°C
    Rozstaw podłączeń 500 mm

0 16
  • Pomocny post
    #2 25 Maj 2017 13:41
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Jeśli to tylko 70m2 a dom jest ocieplony, to moc kotła może być nadmierna, stąd ważne jest, by dało się na kotle zejść do poziomu niewielkiej mocy. Co do ilości żeberek, to nawet bym powiedział, że jest ich nieco za dużo (wiele zależy od tego, jakie przewiduje się parametry na kotle - jeśli przy 20-stopniowym mrozie na zasilaniu miałby być np. 90 stopni, to żeberek jest napewno za dużo, ale gdyby w tych samych warunkach było np. 60 stopni na zasilaniu (45 na powrocie) - to chyba będzie dobrze. Jeszcze jedno - okna zwrócone są w jakim kierunku? Jeśli np. na południe, to powinno się zmniejszać grzejniki (silne nasłonecznienie, powodujące nagrzewanie się pomieszczeń) - jeśli na północ - nagrzewania od słońca nie będzie, więc na ogół powinno się dawać więcej. Co do przekroju rurek, to wszystko zależy od tego, czy ogrzewanie będzie grawitacyjne, czy też pompowe (od tego też zależy liczba żeberek, ponieważ na grawitacji przepływ jest mniejszy i grzejniki są nieco mniej wydajne niż przy ogrzewaniu pompowym) - w przypadku grawitacji te miedziane rurki do tych dużych grzejników (18-żeberkowych) mogą być nieco za małe, do 12-żeberkowego - w sam raz, natomiast w systemie pompowym - można nawet dać nieco mniejsze -także do 18-żebrowych kaloryferów.

0
  • Pomocny post
    #3 25 Maj 2017 13:47
    Xantix
    Poziom 39  

Co do pozostałych punktów się nie wypowiem, ale co do

megaman11 napisał:
    3.Czy moc tego kotła 13 kw termeko zdjęcie poniżej będzie wystarczająca oraz czy awaryjnie będzie radził sobie z spalaniem drzewa z opisu wygląda że tak ale jak to wygląda w praktyce

to zajrzyj sobie na stronę: www.cieplowlasciwie.pl
    Tam masz formularz, w którym podajesz dane budynku a w zamian uzyskujesz wyliczenia dotyczące szacunkowej mocy kotła.

Swoją drogą - na pewno chcesz zainstalować u siebie kocioł węglowy? Z tego co piszesz masz nowy dom, więc może bardziej opłacalny byłby gaz? O ile oczywiście masz warunki na jego podłączenie...

Dodano po 5 [minuty]:

Zbigniew Rusek napisał:
    Jeśli to tylko 70m2 a dom jest ocieplony, to moc kotła może być nadmierna, stąd ważne jest, by dało się na kotle zejść do poziomu niewielkiej mocy.

Ale skoro ma też drugie piętro to mimo iż nie jest obecnie zamieszkane to trzeba to uwzględnić w mocy kotła. Bo przecież nie będzie za rok czasu wymieniał kotła tylko dlatego, że zamieszkał ktoś na pierwszym piętrze. Co do mocy to podajnikowiec spokojnie powinien sobie poradzić z pracą na 1/3 mocy nominalnej. Na dodatek moc zależy także od kaloryczności paliwa - a w przypadku ekogroszku to może być duża loteria.

0
  • #4 25 Maj 2017 14:09
    megaman11
    Poziom 13  

Witam panów, nie jest to nowy dom, został wybudowany w latach 80, próbuje sam wykonać trochę prac, bo nie powiem, koszty remontu przerosły moje najśmielsze oczekiwania, myślę że zastosuje piec 12 kW czy będzie to rozsądne wyjście. Brak gazu w pobliżu działki tak że gaz odpada, rurka fi 18 oraz ogrzewanie pompowe grzejniki są rozmieszczone pod oknami ,z tym że stronę północna będą zasłaniać drzewa nie wykluczam w przyszłości zabudowy poddasza, ale nie prędzej jak za parę lat

0
  • Pomocny post
    #5 25 Maj 2017 14:24
    Xantix
    Poziom 39  

megaman11 napisał:
    to jaka moc kotła by była odpowiednią,

Kolego już napisałem - nikt ci tego nie wywróży nie znając dokładnych danych budynku. Wejdź sobie na stronę:
    www.cieplowlasciwie.pl i wypełnij tamten formularz - trzeba wypełnić dane dotyczące grubości izolacji ścian powierzchni budynku itd. Poświęcisz na to 10 minut a uzyskasz dane dotyczące potrzebnej mocy kotła a także wielkości grzejników. Nawet jest tam bodaj szacunek dotyczący kosztów ogrzewania.

Cytat:
    myślę że zastosuje piec 12kw czy będzie to rozsądne wyjście

Rozsądne wyjście to najpierw policzyć pewne rzeczy. Wiedz, że samo przewymiarowanie kotła to też znaczne koszty ponoszone w zawyżonym spalaniu paliwa, a jak wiadomo ekogroszek tani nie jest i taniał to on nie będzie. Dlatego lepiej się przyłożyć i dobrać moc kotła odpowiednio do zapotrzebowania budynku.

0
  • #6 25 Maj 2017 14:33
    megaman11
    Poziom 13  

link po obliczeniach http://cieplowlasciwie.pl/wynik/230 więc jakiej kotły moglibyście panowie polecić
    Mam jeszcze jedno pytanie jakie mogły by być koszty ogrzewania gazowego ale z butli 33kg i jak takie coś by się sprawdzalo w okresie zimowym

0
  • Pomocny post
    #7 26 Maj 2017 13:30
    Xantix
    Poziom 39  

megaman11 napisał:
    link po obliczeniach http://cieplowlasciwie.pl/wynik/230 więc jakiej kotły moglibyście panowie polecić

No masz bardzo małe zapotrzebowanie na ciepło. W takim razie potrzebujesz najmniejszy dostępy zakres mocy kotłów czyli jakieś 7 kW.
    Tutaj link do rankingu kotłów:
    http://ranking.czysteogrzewanie.pl/

megaman11 napisał:
    Mam jeszcze jedno pytanie jakie mogły by być koszty ogrzewania gazowego ale z butli 33kg i

Chodzi o LPG z butli - tak? Skoro tak to cena LPG obecnie to jakieś 4 PLN/kg (takie dane mam na podstawie ceny butli 11 kg). Gaz LPG ma kaloryczność 46 MJ/kg czyli 12,8 kWh/kg. Zatem przy sprawności kotła 90% cena wychodzi 28 gr/kWh. Czyli przy zapotrzebowaniu 8694 kWh/rok daje to koszt 2434 PLN. Do tego potrzeba będzie ze 20 butli tego gazu. Niemniej pewnie byłoby to wykonalne, a koszt byłby podobny do ogrzewania prądem, choć takie grzanie LPG wymagałoby więcej zachodu (choćby pilnowanie wymian butli itp.). Jest jeszcze kwestia tego czy zwykłe kotły gazowe mogą pracować na LPG, a jeśli nie to czy można je do tego przystosować (niestety nie znam się na kotłach gazowych, więc tutaj się nie wypowiem).

0
  • #8 26 Maj 2017 13:58
    megaman11
    Poziom 13  

Witam kolego a jak by to wyglądało przy ogrzewaniu prądem jaki średni koszt instalacji oraz późniejszych rachunków

0
  • #9 26 Maj 2017 14:13
    Xantix
    Poziom 39  

megaman11 napisał:
    Witam kolego a jak by to wyglądało przy ogrzewaniu prądem jaki średni koszt instalacji

Cóż, urządzenia do grzania prądem są stosunkowo tanie (względem innych urządzeń grzejnych), ale i tu koszty mogą być różne w zależności od przyjętego rozwiązania. Najprościej byłoby postawić bufor ciepła o pojemności 1000 l grzany grzałką - do tego pompa obiegowa i sterownik zarządzający oddawaniem ciepła z bufora. Całość myślę, że cenowo wyszłaby nieco więcej od bardzo dobrego kotła gazowego...
    Ważne jest to, że aby piec mógł dobrze pracować potrzebna jest duża moc - rzędu kilkunastu kW. Do tego wymagana jest instalacja trójfazowa o odpowiednim przydziale mocy. Jeśli instalacja nie spełnia wymagań będzie konieczne pismo do ZE o zmianę warunków przyłączenia do sieci - ale niestety owa zmiana warunków przyłączenia także kosztuje. Pewne jest jedno - aby ekonomicznie grzać prądem należy stosować bufor ciepła lub piece akumulacyjne. Istotą jest gromadzenie energii z tańszej nocnej taryfy. Tylko znowu trzeba zwrócić uwagę, że bufor czy też piec akumulacyjny jednak trochę miejsca zajmują i trzeba to uwzględniać - zwłaszcza jeśli powierzchnia domu jest mała.
    Cytat:
    oraz późniejszych rachunków

Tak więc kosztowo byłoby to w ten sposób, że przyjmując cenę 1 kWh w drugiej taryfie 33 gr i zakładając taką konstrukcję instalacji, że piec działa tylko w II taryfie to rocznie ogrzewanie wyszłoby ponad 2900 PLN. Niestety prąd jest wygodnym, ale stosunkowo drogim (chyba najdroższym) medium grzewczym.

0
  • #10 26 Maj 2017 19:15
    megaman11
    Poziom 13  

Ok myślę że to co chciałem to się dowiedziałem dziękuję bardzo za zaangażowanie tematem myślę że ogrzewanie będzie jednak grawitacyjne z kotłem na Eko groszek do grzejników po 18 żeberek zastosuje rurę miedziana o przekroju fi22mm reszta fi18mm czy takie rozwiązanie będzie do przyjęcia praca w kotłowni zostanie zlecona fachowcowi

0
  • #11 26 Maj 2017 19:19
    Xantix
    Poziom 39  

megaman11 napisał:
    z kotłem na Eko groszek

I jaki kocioł wybrałeś?

megaman11 napisał:
    myślę że ogrzewanie będzie jednak grawitacyjne
    megaman11 napisał:
    zastosuje rurę miedziana o przekroju fi22mm reszta fi18mm

Jak instalacja ma być w grawitacji to przekroje rur muszą być odpowiednio wyliczone i dobrane, a na dodatek rury muszą być odpowiednio ułożone z zachowaniem pewnych spadków itd. Ogólnie budowa instalacji grawitacyjnej wymaga jakiegoś "łebskiego" instalatora co wie w ogóle jak to się robi i umie pewne rzeczy policzyć.

0
  • #12 26 Maj 2017 22:03
    megaman11
    Poziom 13  

Aha dziękuję za kolejną bardzo pomocna odpowiedź a ile szacunkowowo może kosztować wykonanie pełnej instalacji co w domu jak na zdjęciu jaki był by koszt instalacji grawitacyjne lub pompowej dodam jeszcze że nie ma wykonanych wylewek tak że rurki mogły by iść podłoga lub ściana z dowolnym piecem do 6 tys

0
  • #13 26 Maj 2017 22:08
    Xantix
    Poziom 39  

Co do kosztów instalacji to się niestety nie wypowiem. Najlepiej byłoby zapytać jakiegoś hydraulika-instalatora, który mógłby dokonać wstępnej wyceny instalacji.

0
  • #14 26 Maj 2017 23:09
    megaman11
    Poziom 13  

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi a w szczególności tobie kolego Xantix pozdrawiam

0
  • #15 27 Maj 2017 10:50
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Nie wiem jakie planujesz wykonczenie podłóg ale od razu bym robil podlogówkę wodną lub elektryczną zaleznie od wersji źródła ciepła

0
  • #16 27 Maj 2017 12:35
    megaman11
    Poziom 13  

Panowie nie wykluczam nic a jakie przybliżone koszta ogrzewania podłogowego wraz z instalacją jeszcze pytanko odnośnie pieca czy piec ktory podałem wyżej termeko czy firma jest godna zaufania czy lepiej sobie odpuścić

0
  • #17 27 Maj 2017 18:46
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Podłogowe wychodzi niewiele drożej , a często tyle samo w montażu jak się mądrze wszystko zaplanuje, a na pewno w eksploatacji.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo