Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak dopełnić klimatyzator z r410

29 May 2017 14:25 7629 22
 • Level 9  
  Cześć
  Od razu zaznaczam że nie chce mi się tego robić ale muszę bo nie mogę znaleźć fachowca co by mu się chciało.
  Więc tak mam klimatyzator split marki bodajże acson split a5lc28cacpoa-r. Klimatyzator nie ruszył po zimie a na jesieni działał słabo.
  Mam pompę próżniową głowice itp. Chciałem zapytać jak się do niego podpiąć (nigdy nie grzebałem w stacjonarnej kilmie) tzn mam port niskiego ciśnienia zakręcony zakrętką :) a obok taką dużą nakrętkę (pewnie zawór). Pytanie mam takie czy mogę zdjąć tą zabezpieczającą zakrętkę ot tak czy też mam najpierw zakręcić ten duży zawór? Czy r410 można dopełnić czy też (zakładając że coś jest) zrobić próżnię i dać nowy?
  Pozdrawiam
  Wojtek
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Level 9  
  Mam głowice i węże od r134a. Właśnie próbuję dojść co potrzebuję mieć. Wydaje mi się że jak kupie przejściówkę taką jak ta:
  http://allegro.pl/redukcja-adapter-do-weza-1-4-sae-na-czynnik-r410a-i6720567151.html
  To powinno być ok. Chce sprawdzić czy coś jest w układzie a jeśli nie to zrobić próżnię i zobaczyć czy trzyma. A co do youtube to nie znalazłem żadnego filmu gdzie by był moment podłączenia pod ten port. Penie to jest oczywiste i wszyscy to wiedzą :)
 • Refrigeration equipment specialist
  Nie znam pojęcia głowica mam nadzieję że to manometry. Jeśli nie masz wężyka do 410a to nic nie zrobisz a ten od 134a nie podłączysz.
  Na początek to weź wężyk ma on dwa końce z popychaczem i bez popychacza ten popychaczem jest zazwyczaj lekko skośny. Wężyk wkręcasz lewy skrajny port niebieski manometr (zegar). Końcówkę z popychaczem pod pod port serwisowy z wentylem w urządzeniu. Mierzysz ciśnienie. Pamiętaj aby wcześniej mieć zakręcony niebieski zawór. Możesz śmiało rozkręcić wszystkie zaślepki.
 • Level 9  
  Witam ponownie. W końcu przyszły odpowiednie węże
  Update jest taki że na niskim ciśnieniu mam 4 bary a sprężarka nie startuje.
  Zakładając że zasilanie do zewnętrznego agregatu dochodzi to co powinienem sprawdzić w pierwszej kolejności?

  Wojtek
 • Refrigeration equipment specialist
  Jeśli urządzenie jest typu on off i przychodzi faza do urządzenia zewnętrznego to sprawdź pojemność kondenastora. Sprawdź również czy klikson na sprężarce sprawny. Następnie pomiar rezystancji sprężarki. Podaj dokładny model urządzenia.
 • Level 9  
  Witam
  Jednak moje założenia okazały się błędne. Sprawdziłem że 220v nie dochodzi do agregatu. Zauważyłem też że lampka power mruga 3 razy.
  Wg tej strony:
  https://www.manualslib.com/manual/877752/Acson-A5wm.html?page=10
  to znaczy "Outdoor coil sensor open". albo "abnormal outdoor unit operation" Z tego co rozumiem to elektronika wewnętrzna nie "widzi" agregatu zewnętrznego? albo zewnętrzny coś nie działa :)


  tak to mniej więcej wygląda:
  Jak dopełnić klimatyzator z r410 Jak dopełnić klimatyzator z r410 Jak dopełnić klimatyzator z r410

  po odpięciu sprężarki mam tak mniej więcej 1,5 ohma na obu uzwojeniach.

  kupie kondensatory i wymienię i zobaczymy.
 • Helpful post
  Refrigeration equipment specialist
  Na razie kondensatory to odpuść bo widać że nie w agregacie leży problem. Musisz iść do jednostki wewnętrznej i zmierzyć rezystancję czujników temperatur. Jeden od temperatury powietrza i być może drugi od temperatury chłodnicy.

  Zmieniam zdanie przejrzałem dokumentację
  Sprawdź jednak kondensatory. Kiedy ten błąd wyskakuje gdy podasz ponownie zasilanie i włączysz urządzenie czy po dłuższej chwili.
 • Level 9  
  Błąd wyskakuje od razu tzn w 2-3 sek po włączeniu klimatyzacji. Za każdym razem i za każdym razem tak samo. Próbowałem co będzie jak odepnę sprężarkę - dokładnie to samo.
 • Level 9  
  Witam.
  No więc tak: wymieniłem oba kondensatory na nowe. Na początku nie było poprawy ale po wyłączeniu i włączeniu klimy bezpiecznikiem w skrzynce cudownie ożyła. Niestety nadal nie chłodzi. To znaczy: po chwili pracy sprężarka jest gorąca, rurki biegnące do chłodnicy są gorące ale zamarza mi wysokie ciśnienie tak jak na zdjęciu w pomieszczeniu zimna nie ma, a przykładając rękę w okolice wentylatora sprężarki nie czuć ciepła. Oczywiście dziś nie mam manometrów żeby sprawdzić ciśnienia. Gdzie szukać przyczyny?

  Jak dopełnić klimatyzator z r410

  edit:
  Żebym ja coś z tego rozumiał to nie powiem :)
  Jak dopełnić klimatyzator z r410

  zamarza także wewnątrz ale za bardzo nie chłodzi. Zatkany osuszacz?
 • Level 9  
  Cęgi mogę mieć :) tylko co z nimi zrobić?
 • Level 9  
  Jak odczytywać temperaturę z manometru?
  Jak dopełnić klimatyzator z r410

  np 6 bar to -10K ?
 • Level 9  
  Tabliczka znamionowa agregatu mówi 12.2 A. Po podłączeniu miernika okazało się że bierze 6A. Dopełniłem aż zaczął pobierać 11A. W tej chwili mam 6.5 Bar i temp 2-3 stopnie Celsjusza. Oczywiście trzeba brać poprawkę na moje chińskie narzędzia pomiarowe z castoramy :) Najważniejsze że działa. Niestety na razie nie zlokalizowałem wycieku. We wtorek jeszcze raz obwącham wszystkie złącza i zobaczymy. Bardzo dziękuje za pomoc :)
 • Level 9  
  Już tak :) Właśnie wszystko składam do kupy.
 • Level 9  
  Sezon minął klima śmiga aż miło, jeszcze raz dziękuje.