Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie podłogowe + grzejniki sterowanie

kamij 02 Cze 2017 08:21 3165 12
  • #1 02 Cze 2017 08:21
    kamij
    Poziom 13  

Witam,

Proszę o pomoc w następującej kwestii, w moim piętrowym domku z poddaszem nieużytkowym mam ogrzewanie podłogowe na dole, na górnym korytarzu i w łazienkach, natomiast w górnych pokojach grzejniki sterowane manualnie. Hydraulik powiedział, że będę miał jeden sterownik do podłogówki w pokoju na górze. Jak porozmawiałem ze znajomymi to oni mają takie sterowniki w każdym pokoju wraz z czujką temperatury. Wróciłem z tym do hydraulika i on mówi że skoro jest podłogówka i grzejniki to wystarczy jeden czujnik i musi być w pomieszczeniu gdzie NIE MA podłogówki.
    Nie znam się na tym, ale tak na logikę to chyba lepiej żeby sterownik od pieca wyliczał coś w rodzaju średniej, niż działał na podstawie danych z jednego punktu. Co np. gdy w tym pokoju gdzie jest czujnik zostanie otwarte okno zimą i dajmy na to zapomni się go zamknąć na cały dzień?
    Ogrzewanie jest gazowe na kotle kondensacyjnym z zasobnikiem CWU, 2 rozdzielacze podłogówka na dole, grzejniki na górze, przy rozdzielaczu podłogówki jest pompka i chyba zawór czterodrogowy. Domek jest niewielki 98m2, proszę o poradę jak sterowanie tego powinno być zrobione zgodnie ze sztuką.

0 12
  • Relpol
  • #2 02 Cze 2017 08:56
    gersik
    Poziom 31  

Jaki zawór 4d? Pokaż zdjęcia rozdzielacza podłogowego z pompą i tym zaworem 4d.
    Nie wiadomo jak jest wykonana instalacja i co steruje zaworem 4d. czy masz zamontowane siłowniki na podłogówce?

0
  • Relpol
  • #3 02 Cze 2017 09:05
    kamij
    Poziom 13  

Niestety na ten moment nie mam zdjęcia dorzucę w ciągu kilku godzin,

Jeżeli chodzi o siłowniki to na pewno nie mam, ma być też sterowanie ręczne, hydraulik twierdził, że przy takim małym domku, gdzie jest podłogówka i grzejniki nie ma sensu "bawić się" w automatykę podłogówki na siłownikach.

0
  • #4 02 Cze 2017 13:36
    gersik
    Poziom 31  

Jak nie masz siłowników i automatyki to na co Ci sterownik w każdym pomieszczeniu? Na podłogówkę powinien być zawór 3d a nie 4d. i jeden termostat w reprezentatywnym pomieszczeniu tam gdzie jest podłogówka, a na grzejniki sterownik też w najzimniejszym pomieszczeniu. To powinno być spięte przez odpowiedni moduł do kotła. Coś mi się wydaje że następna fuszerka. Porób zdjęcia tego co masz i jak jest spięty kocioł z instalacjami.

1
  • #5 05 Cze 2017 11:21
    kamij
    Poziom 13  

Ogrzewanie podłogowe + grzejniki sterowanie

Powyżej zdjęcie rozdzielacza podłogówki, zdjęć położonych rur nie będę nawet zamieszczał bo to jest taki "pająk" że nic nie zrozumiecie.
    Kotła jeszcze nie ma, są porobione tylko podprowadzenia.

Dodam że kocioł to będzie Ariston jednofunkcyjny z dodatkowym zasobnikiem ale nie wiem jaki model, ma być "taki jak będzie pasował"

0
  • #6 05 Cze 2017 19:03
    gersik
    Poziom 31  

Moim skromnym zdaniem to po pierwsze powinien być zawór 3d ponieważ kocioł kondensacyjny będzie miał większą sprawność jeżeli różnica temperatur między zasilaniem a powrotem będzie większa a zawór 4d podnosi temp. powrotu. Następnie nie masz wyprowadzonych przewodów do skrzynki rozdzielacza więc sterowanie z każdego pomieszczenia odpada. Możesz jedynie zastosować włącz wyłącz pompę ogrzewania podłogowego w zależności od temperatury w pomieszczeniu z podłogówką. Jest to złe rozwiązanie ponieważ podłogówka ma dużą bezwładność. W twoim przypadku na podłogówce jest zawór termostatyczny i nim będziesz musiał zmieniać ustawienia temperatury wody grzewczej. Musisz sprawdzić czy sterownik dedykowany do tego kotła może obsługiwać dodatkowa pompę. Jednym słowem instalacja trochę do kitu.

0
  • #7 06 Cze 2017 12:22
    kamij
    Poziom 13  

Kolega z innego forum doradził mi jeszcze zainteresowanie się sprzęgłem hydraulicznym - poczytałem i wygląda na genialne bezawaryjne rozwiązanie mające same zalety, czy montaż takiego cuda w mojej sytuacji byłby wskazany?

0
  • #8 06 Cze 2017 13:49
    gersik
    Poziom 31  

Sprzęgło,zawór 3d z pompą do podłogówki i pompę do grzejników daje się przy kotle. U ciebie instalacja jest zrobiona. Czy rury do rozdzielacza idą osobno? jeśli tak to jest możliwość montażu sprzęgła. Jeśli natomiast rozdzielacz jest podłączony do instalacji grzejnikowej nie ma takiej możliwości chyba że pociągniesz nowe rury, od sprzęgła do rozdzielacza.
    Mniej więcej tak to powinno być;
    http://www.tanie-ogrzewanie.pl/img/produkty/_...kompletna_kotlownia_vaillant_to13_schemat.jpg
    http://www.budujemydom.pl/i/images/8/8/5/dz01MDAmaD0zMDE=_src_185885-instalacja2.jpg
    http://migel.pl/static/img/5/2/1.JPG

0
  • #9 06 Cze 2017 14:32
    kamij
    Poziom 13  

Na ten moment jest zrobione tylko podłączenie do rozdzielacza podłogówki (znajduje się on w kotłowni ale na innej ścianie w stosunku do pieca) i spuszczone rury z rozdzielacza grzejników - wszystkie rury są po prostu podprowadzone pod miejsce gdzie będzie kocioł i "czekają" luzem.

Z podesłanych przez Ciebie schematów wynika więc, że jak najbardziej przy podłączaniu pieca można by taki zawór zastosować jeżeli chodzi o możliwości techniczne. Wystarczyło by chyba tylko dodać pompę przy rozdzielaczu podłogówki bo tam jej nie ma.

Pytanie tylko czy takie rozwiązanie jest zasadne i czy coś by polepszyło/usprawniło?

0
  • #10 06 Cze 2017 21:22
    gersik
    Poziom 31  

Pompa ma być przy sprzęgle a nie przy rozdzielaczu. Inaczej :
    Kocioł > sprzęgło > pompa do grzejników,
    > zawór 3d i pompa do podłogówki> rozdzielacz ogrzewania podłogowego.

0
  • #11 07 Cze 2017 08:07
    kamij
    Poziom 13  

OK, ale tak czy inaczej da się to jeszcze przerobić w miarę łatwo, tylko czy warto? Na jakie plusy mogę liczyć w stosunku do obecnego rozwiązania?

0
  • Pomocny post
    #12 07 Cze 2017 10:21
    gersik
    Poziom 31  

Lepsza możliwość sterowania obiegami grzewczymi ( grzejniki i podłogowka) i praca niezależna czyli ogrzewanie podłogowe nie będzie zależne od tego czy grzejniki będą grzały czy nie.

0
  • #13 21 Gru 2017 23:51
    kamij
    Poziom 13  

Automat z forum poprosił mnie o komentarz jak rozwiązałem problem co niniejszym czynię.

Otóż ostatecznie zmieniłem po prostu hydraulika i obecnie wiem, że jedynym słusznym rozwiązaniem przy dwóch różnych obiegach grzewczych (grzejniki i ogrzewanie podłogowe) jest zastosowanie sprzęgła hydraulicznego i dwóch oddzielnych pomp ze sterownikami

Obecnie mam tak:
    Kocioł buderus gb072 14kw + sterownik rc300 + rc100+2x moduły MC100 + pogodówka + zawór 3d z mieszaczem
    rozdzielacz systemowy ze sprzęgłem hydraulicznym
    2x pompa grundfos alpha 2L
    zasobnik acv comfort 100 (naprawdę mega wydajny jestem zaskoczony)

Stara pompa i zawór 4d poszedł out (sprzedam w dobrej cenie jakby ktoś chciał)

Może to nie najważniejsze ale wszystko wygląda ładnie i profesjonalnie, zostało zrobione na rurach ocynkowanych i złączkach zaciskanych (przy kotłach niskotemperaturowych są OK). Jak teraz patrzę na kotłownie sąsiadów gdzie wszystko jest na rurach pex, które chamsko wystają z podłogi i wokół kotła i zasobnika jest jeden wielki pająk z kabli i rur to nie żałuję ani jednej wydanej złotówki.

I taką instalację można wysterować jak się tylko chce, dobra rada dla wszystkich laików, którzy tak jak ja na początku w ogóle nie rozumieją co ci hydraulicy do was mówią - znajdźcie dobrego hydraulika(sam nie cierpię takich debilnych rad hehe :) i nie żałujcie na nowoczesne rozwiązania.
    Teraz bym poszedł jeszcze dalej i zrobił jeszcze inaczej. Grzejniki są niepotrzebne, przy dobrze docieplonym domu (a teraz nowe wszystkie powinny być dobrze docieplone) 100% ogrzewania podłogowego - kotłownia robi się dużo prostsza i tańsza, przez co zastosował bym jeszcze lepsze bajery: gotową grupę pompową + fajny rozdzielacz (np afriso) + siłowniki .

Ale to wszystko jak już będę budował następny dom, chociaż wtedy pewnie wymyślą ogrzewanie bezprzewodowe :)

EDIT: aha i pamiętajcie o rekuperacji !!
    Podam jeszcze ceny: moja kotłownia ok 16 tys, tyle samo rekuperacja.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.

0