Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Rozmiar felg i opon a wpływ na osiągi i spalanie?

gsekulski 07 Cze 2017 20:49 5307 23
  • #1 07 Cze 2017 20:49
    gsekulski
    Poziom 16  

Witam serdecznie. Mam audi A4 B6 1.8T. Do tej pory miałem felgi 15" i opony 195 65. Trafiły mi się ładne felgi 17. I słuchajcie jak to jest. Bo np na 17" mogę dobrać opony np 205 55, 215 50, 225 45. Jak to się ma na przyspieszenie, spalanie? Nigdy tego nie testowalem. Nie jestem fizykiem, na tych felgach są opony zimowe 225 45, ale nie wiem czy ten profil to nie przesada do 1.8T 150KM? Nie wiem jakie letnie kupić oraz czy na zimę tych nie sprzedać a kupić z mniejszą szerokością a większa wysokością.

0 23
  • #2 07 Cze 2017 21:48
    Kenworth 18
    Poziom 31  

Na te 17" chcesz założyć letnie opony?
    Jesli tak to tylko 205/50/17 bo inaczej auto będzie się fatalnie prowadzić.
    Przed montażem opon poproś.wulkanizatora by sprawdził czy felgi na 100% są proste bo montowanie opon niskoprofilowch na krzywe felgi będzie brzemienne w skutkach.

0
  • #3 07 Cze 2017 21:53
    pepe150
    Poziom 33  

Im szersza guma tym większe opory toczenia = większe spalanie.
    Przyczepność wzrasta, a co do osiągów to się tutaj nie wypowiem.

0
  • #4 07 Cze 2017 22:05
    wzielonymgaju18
    Poziom 17  

Generalizując, to zasady są takie:
    Im szersza opona tym wyższe spalanie, ale lepsza trakcja.
    Opona o niskim profilu ma lepsze prowadzenie na zakrętach, ale niski komfort (twarde)
    Samochód na letnich oponach spali mniej (bo opona jest twardsza)
    Samochód na alufelgach jest bardziej komfortowy i pali mniej oraz mniej zużywa się zawieszenie (niższa masa nieresorowana)
    Przyspieszenie jest zależne od warunków drogowych (powierzchni, wilgotności)

1
  • #6 07 Cze 2017 22:49
    gsekulski
    Poziom 16  

Słuchajcie ja sobie zdaję sprawę, ze szerszy profil= się lepsza przyczepność. Logiczne, że nawet przypiszczeć jest ciężej. Ale jak to sie ma do przyśpieszenia? niby opona szersza czyli teoretycznie ciężej ją rozpędzić ale za to mniejsza wysokość. Szkoda mi bo kupowałem kilka gratów i felgi dostałem bardzo tanio a oponki to można powiedzieć, ze w gratisie po 7.7mm. Komplet był również od A4 B6 tylko, że 3.0 benzyna 220Km. Martwi mnie ta szerokości, czy nie zacznie mi na nich sporo więcej pić i czy osiągi nie spadną.

Dodano po 11 [minuty]:

Kenworth 18 napisał:
    Na te 17" chcesz założyć letnie opony?
    Jesli tak to tylko 205/50/17 bo inaczej auto będzie się fatalnie prowadzić

Sorki masz racje, pomyliłem się miałem na myśli tak jak piszesz i chce właśnie takie kupić letnie. Tylko nie wiem czy te co są teraz zostawić na zimę czy sprzedać opony.

1
  • #7 07 Cze 2017 22:52
    Kenworth 18
    Poziom 31  

Załóż i pojeździj. Jeśli będzie Cię ciągnęło w koleinach to jedynym ratunkiem jest przejście na węższy zamiennik. Podstawa to komfotr prowadzenia a nie jakieś tam spalanie, opory toczenia bo to tylko bełkot producentów opon. Oczywiście, że zaoszczędzisz pompując wyższym ciśnieniem opony, by ograniczyć opory toczenia, ale jazda będzie niekomfortowa i opony się szybciej zużyją.
    Podstawa to proste felgi i równe czyli nie poząbkowane opony.

0
  • #8 07 Cze 2017 23:21
    WędkarzStoLica
    Poziom 30  

gsekulski napisał:
    niby opona szersza czyli teoretycznie ciężej ją rozpędzić ale za to mniejsza wysokość.
    Wysokość koła się liczy a nie samej opony, a ta będzie podobna.
    Przyspieszenie minimalnie może pójść w dół, ale zakręty będziesz brał z bananem na twarzy.

Zadaj sobie pytanie:- Czy jestem mistrzem prostej, czy może jednak królem zakrętów? I dopasuj odpowiednie opony pod siebie.

Ja sobie nie wyobrażam jazdy na wąskich balonach, przewaga niskiego i szerokiego profilu jest tak duża, że nie warto zwracać uwagi na spalanie i osiągi. Ale to tylko moje zdanie, bo ja lubię agresywna jazdę.

Taki przykład z życia :) 20lat temu mój pierwszy niski profil, jadę sobie jakieś 80km/h i w ostatniej chwili zobaczyłem dziurę, tak głęboką, że na 100% bym koło rozwalił - i gdybym wtedy miał seryjne balony, to pewny jestem, że tej dziury bym nie ominął - było zbyt blisko i za duża prędkość. Wyobraź sobie moje zaskoczenie jak mi się udało tę dziurwę ominąć :) Od tamtej pory nigdy balonów.

1
  • #9 08 Cze 2017 00:18
    gsekulski
    Poziom 16  

Sorki miałem się sprostować właśnie. Wysokość koła musi być taka sama gdyż w przeciwnym wypadku by np prędkościomierz oszukiwał. To np 55 w rozmiarze opony to jest stosunek czegoś tam do czegoś tam. Wiec np tak po chlopsku wizualnie czy też w komforcie jaka będzie różnica pomiędzy np 45 a 50? Wiesz powiem Ci tak nie zależy mi na bardzo szerokich oponach wg mnie np 205 to już nie jest szeroka. Bardziej mi zalezy na przyspieszeniu gdyż często w Wawie jestem i każdy kto tam jezdzi wie jak trzeba tam ruszać np ze swiatel albo zmieniać pasy. Te są 225 45 jak pomiędzy nimi a 205 50 będzie bardzo minimalna różnica w spalaniu, przyspieszeniu i komforcie to zostawię je sobie na zimę i nie będę zmieniał na inne. Do tej pory zawsze miałem 195 65 15 i nie zaglebialem się zupełnie w ten temat.
    Z jednej strony dobrze mówisz, mniejszy profil= sztywniejsza opona tzn lepsze zakrety. Ale natomiast ciekawi mnie jak będzie na nierownosciach...tzn abym nie wytelepalo mnie jak cygana na drewnianej dorozce😊

0
  • #10 08 Cze 2017 00:23
    WędkarzStoLica
    Poziom 30  

To w takim razie wrzucaj 205 a wysokość dobierz odpowiednią.
    Wspomniane 55 to jest wysokość opony w procentach z szerokości.
    Im szersza opona tym będzie wyższa, przy tym samym (55) profilu.

Pytanie zasadnicze: Jaka szerokość felgi, bo może się okazać, że 205 tam ledwo wypełni miejsce i będzie naciągnięta - czytaj za wąska.

1
  • #11 08 Cze 2017 02:22
    gsekulski
    Poziom 16  

Dzięki wielkie obczailem temat. Faktycznie 205 50 i jest jak dla mnie najlepiej. Mogę dać np 205 55, wzrośnie na pewno komfort ale będzie juz oszukiwał prędkościomierz i coś tam wzrośnie spalanie.

0
  • #12 08 Cze 2017 02:38
    Karaczan
    Poziom 39  

Generalnie im większa średnica felgi z oponą tym gorsze przyspieszenie za to większy Vmax.
    Znów bardzo szerokie robią dramat na koleinach. Ale 205 to optimum jeszcze.
    Prędkościomierze często zawyżają, rozmiar "ciut" większy może wskazania skorygować.
    Zbyt duży rozmiar spowoduje zaniżanie prędkości.
    Przejedź się z GPS i porównaj.

0
  • #13 08 Cze 2017 07:32
    gsekulski
    Poziom 16  

Ja to byłem przekonany, że GPS kłamie. Zazwyczaj GPS działa z dokładnością do iluś tam metrów wiec cy on tak dokładnie wyliczyć prędkość.

0
  • #14 08 Cze 2017 08:56
    WędkarzStoLica
    Poziom 30  

Karaczan napisał:
    Generalnie im większa średnica felgi z oponą tym gorsze przyspieszenie za to większy Vmax.
    Pod warunkiem, że masz tyle mocy, że zamkniesz obrotomierz na ostatnim biegu. W 99,9% przypadków nie zwiększysz Vmax średnicą koła.

0
  • #15 08 Cze 2017 12:14
    gsekulski
    Poziom 16  

Przełożył dziś felgi. I kurde kawałek się przejechalem po polnej drodze i jakoś nie odczulec aby komfort ucierpiał w porównaniu do 15. Ale auto ile I lepiej wygląda. Zrobię chyba tak jak kolega pisał. Kupię letnie 205 50. Te zimowki sprzedam, są drogie. Zostawię je na lato a na zimę te 15. W sumie 2x w roku płaci się 60 zeta za wymianę i felgi cierpią na tym wiec nie ma sensu sprzedawać.

0
  • #16 08 Cze 2017 12:54
    WędkarzStoLica
    Poziom 30  

Zmniejszony komfort to mit wytworzony przez budowlańców co wożą gruz swoimi kombiakami, z zawieszeniem na trytytki :)
    Jak masz zawieszenie bez luzów, to zbytnio utraty komfortu nie odczujesz, ale prowadzenie i wygląd? Znacznie :)

A polna droga absolutnie nie nadaję się do jakichkolwiek porównań. Wyjedź na dziurawy asfalt.

0
  • #17 08 Cze 2017 13:20
    gsekulski
    Poziom 16  

To Ty chyba na mojej polnej drodze nie byłeś, każdy luz na zawieszeniu tam znajdziesz:))) począwszy od równej drogi po małe koleiny, po większe i takie rowki jakby czołg gonsiennicą przeszedł. Ale przejadę się później jeszcze jakimś średnim asfaltem. Generalni nawet jakby lepiej było, jakby mniej koleiny zbierało. Może dlatego, że szersze opony, nie wiem. Co do Przyśpieszenia, przydusiłem mu i ciężko powiedzieć. Musiał bym stoper wziąć w rękę i wtedy porównać.
    Póki co jedno wiem na 100%, że opony droższe niż 195 65.

0
  • #18 08 Cze 2017 13:43
    Kenworth 18
    Poziom 31  

To jest dobra decyzja by te 15"stały się kompletem zimowym a 17"letnim. Na rozmiarze 225/45/17 jeśli byś zastosował takowy będzie Cię ciągnęło w koleinach pozostawionych po ciężarówkach i nie piszę tego by pisać tylko jest to z doświadczeń mojego brata. Po przejściu na zamiennik 205/50/17 jazda autem stała się przyjemnością a nie mordęgą.

0
  • #20 08 Cze 2017 15:19
    WędkarzStoLica
    Poziom 30  

gsekulski napisał:
    To Ty chyba na mojej polnej drodze nie byłeś
    Nie chodzi o ilość i wielkość dziur. Polna droga lepiej tłumi, jest miększa od asfaltu i dziury ma łagodne, w asfalcie masz ostre zakończenia, asfalt jakoś mocniej przenosi na cały samochód. Powinieneś to wiedzieć jak nie od wczoraj jeździsz samochodem.

0
  • #21 08 Cze 2017 21:47
    arekb81
    Poziom 25  

Cytat:
    Samochód na alufelgach jest bardziej komfortowy i pali mniej oraz mniej zużywa się zawieszenie (niższa masa nieresorowana)

Bzdura, alufelgi są dużo cięższe od stalowych w tym samym rozmiarze.

0
  • #23 09 Cze 2017 00:00
    gsekulski
    Poziom 16  

Przejechałem na nich dzisiaj ok 70km. I tak...Lepsza droga tzn kika lat temu robiona gdzie z jakimiś tam nierównościami i na 15 mi się wydaje lepiej się jechało. ale specjalnie wracałem gorszą drogą tzn wertepy, łatana, dołki itp. Na 15 jeździłem zawsze ok 70 km/h na tych popierniczałem 100 i lepiej się jechało niż 70 na 15 kach. Mniej telepało, auto było wyraźnie stabilniejsze, w zakrętach jak przyklejony. Do tej pory zawsze miałem 15 i się tym nie interesowałem, te mi się po prostu mega tanio trafiły i kupiłem. Brat mówił tylko, że jego znajomy sobie kupił 17 ki i chce zmienić na 16 bo nie da się jechać. Nie wiem czy ma się to od auta tzn jakie ma zawieszenie. Ale w A4 B6 w moim przekonaniu już bym na 15 ki nie wrócił. Chyba, że mi wahacze rozpierniczy to zmienię zdanie:) Poza tym wygląd, teraz pięknie wygląda. Wcześniej był profil 195 teraz przesiadka od razu na 225 wiec pomyślałem, że już wyraźnie szerszy profil to straci na przyśpieszeniu...i powiem wam, że jeden ciort po babkę jechał. Jak przyśpieszał tak przyśpiesza, musiał bym chyba ze stoperem na setne sekundy mierzyć.
    Co do opon zrobię raczej jak kolega pisze 205 50. Jeszcze zobaczę. A oponki jakie polecacie? trochę mam wydatków, a ubezpieczyciel jeszcze mi za naprawę nie wypłacił. Jakieś w miarę Chińczyki ktoś miał?

Strumien swiadomosc... napisał:
    Po drugie przymierz czy ci skrętu nie zabraknie.

Ze skrętem wszystko ok. To felgi również z B6. Poza tym brałem ztego auta min błotnik i nadkole. te same graty co w moim. Tyle, ze pierni... się z wymianą bo śrubek niezliczone ilości.

0
  • #24 30 Cze 2017 23:26
    gsekulski
    Poziom 16  

Witam ponownie. Po ok 2 tygodniach. Stanowczo do B6 polecam 17. Komfort poszedł w górę, nawet na nierównościach lepiej je wybiera jakoś. Byłem przekonany, ze będzie przeciwnie. I spalanie zmalało znacząco. Myślałem, że mapa od gazu mi się rozjechała ale jest ok. Nie wiem czym to się ma ale wyraźnie więcej KM robię. generalnie wszystko na plus.

1