Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyłącznik na różnicę 2 temperatur

30 Lip 2005 16:33 2949 8
  • Poziom 15  
    Jak zawsze przy upałach pojawia sie problem chłodzenia budynków. Mam pewien nie zbyt odkrywczy pomysl, no ale zawsze cos, zreszta i tak sie nudze:D mam dosc spory dom i zauwazylem, ze zostawiajac na cala noc otwarte okno i zamykajac je rano "wychlodzenie" starcza na znaczna czesc dnia. Tyle tylko, ze otwarte okno ma wady = deszcz, wiatr (stare okno = otwiera sie na zewnatrz, moze je wyrwac), pies, pies sasiada, sasiedzi lubiacy rano wstawac, nie mowiac o bezpieczenstwie :| Chce wiec, zrobic proste urzadzonko, ktore sterowac bedzie wentylatorem (zamontuje wentylator tak, zeby wciagal powietrze do domu, a nie wyciagal jak zazwyczaj). Pierwszym problemem dla mnie jako raczej nieelektronika jest wylacznik ktory regowalby na roznice temperatur, znaczy ma on mierzyc temperatury w domu i na dworzu i wlaczac sie kiedy beda one sie roznic (powiedzmy o 1-2°C) ale tylko gdy temperatura w domu bedzie nizsza, zeby mi w upal nie pompowalo cieplego powietrza:D
    Jak ktos ma schemat takiego wylacznika to bede bardzo wdzieczny, za wszelki inne uwagi do tego pseudo-projektu tez z gory dziekuje:)
    Aha wszystko ma wygladac tak, ze wpierw termostat (pewnie z Jabela) bedzie mierzyl tem w domu i zaleznie od nastawionej temp (przerobie go na skale 18-25°C i oczywiscie zmienie z funkcji grzania na chlodzenie:D) wlaczal ten wylacznik roznicowy, ktory bedzie sprawdzal, czy "oplaca sie " pompowac powietrze. Do tego moze jakies bajery, jak termometr lcd itp. ale zasadniczo idee przedstawilem. Koszt nie powinien byc duzy, a zmaksymalizuje wykorzystanie naturalnego "nocnego chlodu" bo bedzie chlodzil dom do ostatniej chwili kiedy bedzie sie to oplacalo i powinien w miare mozliwosci utrzymywac stala temperature. Ostatnio byl goracy dzien, zostawilem otwarte okno i zmarzlem w nocy:cry: jak na dzien malo to da, to chociaz w nocy bedzie mozna spokojnie pospac, bo raczej malo jest nocy zeby temperatura nie spadla ponizej 20°C a to juz przyjemny chlod biorac pod uwage upaly jaki sie zdarzaja
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 17  
    Możesz do tego użyc mikrokontrolera (pod warunkiem że umiesz programować). chyba najlepiej at89s8252(20zł), dwa czujniki temperatur ds18b20(2X20zł)-napewno można dużo taniej ale trzeba się popytać, wyświetlacz lcd2x16(na allegro10zł), przekaźnik którym będziesz włanczał wiatrak(10zł)+10zł(inne elementy) suma < 100zł. Wyświetlacz po to abyś wiedział jaka jest temperatura w domu i na polu(dworze), możesz na nim wyświetlacz max. min. średnia i co tylko sobie wymyślisz z dokładnością 0,1stopnia , jeszcze jakieś 2przyciski do zmieniania temperatury włączenia i wyłączenia lub do zmiany różnicy temperatur.
    A jak ci się to już znudzi to możesz do tego praktycznie wszystko podłączyć i sterowac jak tylko ci się zechce.najlepiej programować w bascomie bo najszybciej i dużo materiałów jest w necie.

Powodzenia, jak nie umiesz programować to się nie zabieraj do roboty, bo szkoda kasy.
  • Poziom 15  
    Tomcio7 napisał:

Powodzenia, jak nie umiesz programować to się nie zabieraj do roboty, bo szkoda kasy.

jak stwierdzilem, ja jestem raczej nieelektronikiem:cry: wiec moze poprosze jakies prostsze rozwiazanie
    PS. przedstawiles ciekawa opcje tego rozwiazania, az nie wiem czy sie nie nauczyc programowac, ile by to zajelo?? moze bym sie skusil kiedys
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 28  
    Tomcio7 napisał:
    temperatur ds18b20(2X20zł).
    na allegro czy w LISPOLU www.lispol.com mozna trafic te czujniki za 7,5zł ;) w AVT sa po 20zł

Dodano po 6 [minuty]:

lll napisał:

przedstawiles ciekawa opcje tego rozwiazania, az nie wiem czy się nie nauczyc programowac, ile by to zajelo?? moze bym się skusil kiedys

nic trudnego ;) zalezy jakie mikroklocki, do jakich zastosowan i w jakim jezyku bedziesz pisał programy;)

Idac po linii najmnieszego oporu bascom + mikroklocki AVR (łatwy do zbudowania programator) mozna robic ciekawe rzeczy juz po kilku godzinach zabawy ;) zeby obsłuzyc czujnik ds18b20 tez nie trzeba duzo umiec, wystarczy skorzystac z gotowych procedurek, które trzeba wkleić w odpowiednim miejscu i czasem lekko zmodyfikować ;) przykład termometru z jednym takim czujnikiem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic334889.html z bascoma korzystam sporadycznie ale jego zaletą jest to ze obsłuzenie peryferiów po 1wire jest banalnie proste :)
    pozdrawiam
  • Poziom 15  
    coraz bardziej sie zastanawiam nad tym mikrokontrolerem i nauka programowania.
    Aha ale poki co to jak ktos ma jakis inny pomysl, ktory dalo by sie zrobic bez mikrokontrolera to bede wdzieczny:)
  • Poziom 40  
    Skoro ma być proste i bez mikrokontrolera to ja bym się zastanowił nad mostkiem rezystancyjnym (4 rezystory połączone w kwadrat), gdzie dwa z rezystorów zastąpisz termistorami - na przeciwległe wierzchołki podajesz napięcie a z dwóch pozostałych wierzchołków - odbierasz. Różnica temperatury powoduje wygenerowanie napięcia, które trzeba tylko odpowiednio "obrobić" - wystarczy jakiś wzmacniacz operacyjny, jak odpowiednio dobrać wartości oporów to nawet bramka NOT/NAND ze Shmittem (od razu masz histerezę bo bez niej ani rusz). Potencjometr w jednej z gałęzi umożliwi regulację różnicy temperatur.

Zasada opiera się na tym, że możesz zastosować dwa identyczne dzielniki napięcia połączone tak: PLUS->TERMISTOR->REZYSTOR->MINUS. Dobierając wartość rezystora i termistora uzyskasz na wyjściu dzielnika (połączenie między termistorem a rezystorem) napięcie (większe od 0 i mniejsze od Vcc) zależne od temeratury. Jeżeli róznica temperatury na zewnątrz i wewnątrz sprawi, że na jednym dzielniku będzie inne napięcie niż na drugim.

Przepraszam, ale mam dużo pracy i niestety nie mam czasu żeby zagłębiać się w temat - trzeba by przysiąść i pomyśleć jak to zrobić żeby działało... Podrzucam tylko ideę - może sam coś wykombinujesz a może ktoś inny podchwyci temat i podsunie ci schemat...

Jeżeli chodzi o proste termometry cyfrowe bez użycia uC, to albo kup za grosze gotowy na Allegro albo spróbuj zrobić coś w oparciu u czujnik LM, np. LM35 - generuje on chyba 10mV/°C, więc wystarczy wykonać moduł miliwoltomierza aby uzyskać wynik w stopniach. Schematy powinny być na necie.

Pozdrawiam!
  • Poziom 28  
    Mozna 2*LM35 i wzmaczniacz różnicowy który odejmuje napięcia, różnica sprawdzana jest na komparatorze ze wzorcem (regulowane napiecie odniesienia). Dwa wzmacniacze operacyjne + dwa czujniki temperatury i powinno smigac, to ogólna idea, dokladnego schematu nie narysuje bo zbyt słabo znam sie na analogówce ;)
  • Poziom 19  
    Pomimo prostego pomysłu realizacja jest bardziej skomplikowana. Sygnał z czujników temp. musisz podać na wzmacniacz róznicowy a nastepnie na przerzutnik Schmitta. Ten z kolei właczy przekaźnik i wentylator. Nad tym układem musi czuwać kolejny układ który określi przedział temp. działania np. >20 st.C. Musisz przwidzieć otwór którym będzie wypychane ciepłe powietrze z pomieszczenia (jak najbliżej stropu) bo do zamknietego pomieszczenia nie da sie wtłoczyć powietrza.