Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk twardy głośno pracuje.

zajac_p 30 Lip 2005 17:48 5268 16
  • #1 30 Lip 2005 17:48
    zajac_p
    Poziom 10  

od pewnego czasu mam pewien problem z kompem a mianowiecie.
    Nie wiem czy to normalne ale przy wlaczaniu komputera dyski twarde (jeden 20GB samsung okolo 4lata drugi 80 GB Samsung okolo 1 roku ) wydaja po jednym stuknieciu
    jesli zrestartuje go to stukniec nie slychac przy uruchamianiu. Natomiast jesli po jakiejs pracy powiedzmy 20 minut wylacze komputer i chce go wlaczyc slysze 6 stukniec z dysku podczas proby odnalezienia uzadzen przez komputer i komputer staje nie uruchamia sie dalej. Nie jest to wina zasialcza gdyz dzis wymienielem zasilacz i objawy sa takie same.
    Czy wie ktos co to moze byc?

Acha bym zapomnial jak podlaczony jest tylko jeden dysk to nie ma zadnych stukniec.

0 16
  • #2 30 Lip 2005 21:45
    Piotrek15
    Poziom 16  

Popatrz w biosie jak są podpięte dyski czy przez przypadek oby dwa nie są jako master ja miałem podobny problem ponieważ podpiąłem dysk i zapomniałem ustawić go jako slave i też były stuki. Pewnie o tym wiesz ale tak na wszelki wypadek napiszę że z tyłu dysku jest taka złączka i tam ustaw slave jeżeli dysk pierwszy jest master. Pozdr.

0
  • #3 30 Lip 2005 21:57
    K!lleR
    Poziom 39  

Hmm. Ja napiszę tak, z życia wzięte. Miałem podpięte dwa dyski, Seagate Barakuda oraz IBM 305040. Komputer się nie uruchamiał ( uruchamiał i nie ) stukał głowicami. Przyczyna: Uszkodzona jedna z 16-stu głowic dysku IBM. Na 15-stu głowicach działa oraz współpracuje z Seagate. Oczywiście master/slave na jednej taśmie.

0
  • #4 30 Lip 2005 22:04
    Moris10
    Poziom 15  

czasem możesz mieć zepsutą taśmę

0
  • #5 30 Lip 2005 22:13
    K!lleR
    Poziom 39  

Podpinaj dyski osobno i słuchaj który stuka !! Jeśli wyniuchasz ten wadliwy dysk to w miarę możliwości, wszystko zależy od dysku ( producenta ) zmniejsz ilość głowic na zworkach z tyłu dysku. Dodam tylko, że dysk może się uruchamiać bez problemów, dopiero po jakimś czasie może stukać.

0
  • #6 31 Lip 2005 03:46
    Killer.PL
    Poziom 16  

Wymień taśme, powinno pomóc

0
  • #7 31 Lip 2005 04:04
    Pamil
    Poziom 16  

Sprawdź, czy nie jest ustawiony master na single Master.

0
  • #8 31 Lip 2005 11:41
    zajac_p
    Poziom 10  

Tasme wymienialem nic sie nie zmienilo.
    W biosie wykrywa mi dobrze dyski jakos first master i secondery master.

Cytat:
    Podpinaj dyski osobno i słuchaj który stuka !!

Cytat:
    Acha bym zapomnial jak podlaczony jest tylko jeden dysk to nie ma zadnych stukniec.

Zworki wydaje mi sie ze sa dobrze wlozone, a jak sprawdzic czy nie jest na single master?

0
  • #10 31 Lip 2005 22:16
    zajac_p
    Poziom 10  

no wiec sciagnolem ten programik odpalilem ale i tak nie wiem co tam oznaczaja te rozne zeczy wiec podaje tu linki ze screenow z mojego ekranu
    ekran poczatkowy http://www.uslugi.torun.pl/~zajac/dyski/ekran.png
    dysk first master hda http://www.uslugi.torun.pl/~zajac/dyski/hda.png
    dysk first slave hdb http://www.uslugi.torun.pl/~zajac/dyski/hdb.png

za identyfikacje tego co wyswietlil ten program bede bardzo wdzieczny

Dodano po 2 [godziny] 25 [minuty]:

czy takie problemy moga byc wywolane problemami z plyta glowna?
    Nie wiem czy to ma jakis zwiazek ale przez ostatnie 2 miesiace spalily mi sie 2 sieciowki jedna bo piorun udezyl w moj blok a druga bo padl zasilacz.

0
  • #11 01 Sie 2005 00:36
    Pamil
    Poziom 16  

Na jednym pokazuje że coś jest z tą 20-ką.
    Napisz na ile partycji masz ją podzieloną .
    Najlepiej ją odłącz i uruchom kompa.
    Jeżeli będzie dobrze to sprawdź zworki na tej 20-e i spróbuj podłączyć pod drugi kontroler.
    Może się gryzą bo 20 to ATA 100, a 80 ATA 133.
    Duże prawdopodobieństwo że przy tych awariach mógł polecieć HDD.
    Napisz jak widzi dyski windows, bo tu dla 20 nie ma przydzielonych liter dla partycjii.

0
  • #12 01 Sie 2005 01:27
    zajac_p
    Poziom 10  

Cytat:
    Na jednym pokazuje że coś jest z tą 20-ką.
    Napisz na ile partycji masz ją podzieloną .
    Najlepiej ją odłącz i uruchom kompa.
    Jeżeli będzie dobrze to sprawdź zworki na tej 20-e i spróbuj podłączyć pod drugi kontroler.
    Może się gryzą bo 20 to ATA 100, a 80 ATA 133.
    Duże prawdopodobieństwo że przy tych awariach mógł polecieć HDD.
    Napisz jak widzi dyski windows, bo tu dla 20 nie ma przydzielonych liter dla partycjii.

20 jest podzielony na 4 partycje jest na nim postawiony Linux PLD tak wiec windows go wogule nie widzi. Po odlaczeniu 20 wszytko gra sam windows wstaje (chociaz zworki na 80 sa ustawione na first slave jak zmienie to tez wstaje) tak samo jesli zostawie sama 20 to tez bez problemu wstaje.
    Podlaczyc pod drugi kontroler nie probowalem bo mam tam podlaczone cd-rw i dvdrom i nie bardzo mam jak to zrobic ale sproboje i dam znac.

0
  • Pomocny post
    #14 01 Sie 2005 02:11
    Dominik S
    Poziom 21  

Pisałem gdzieś o tym
    Sprawdż zasilacz (+5 i +12)
    podłącz dyski na osobnych kablach zasilających ( możliwie krótkich )
    Miałem 4 takie przypadki ( 3 na nowym zasilaczy TRACER )

0
  • #15 01 Sie 2005 02:25
    zajac_p
    Poziom 10  

Cytat:
    Sprawdż zasilacz (+5 i +12)

wybacz ale nie rozumiem tego :(
    Podlaczylem na osobnych kablach ale test przeprowadze dopieu jutro znaczy dzis po poludniu i wtedy dam znac.

Teraz mam pytanie jeszcze bo oba dyski wydaja po jednym stuknieciu podczas uruchamiania (objetnie czy sa podpiete pojedynczo czy razem ). Nigdy nie wsluchiwalem sie w moj komputer wiec czy to jest normalne?
    Jesli nie czy mozna z tym zglosic sie jako z usterka dysku i ubiegac sie o naprawe w zwiazku z gwarancja ?(poniewaz ten 80 GB dysk ma niecaly rok)

0
  • #16 01 Sie 2005 18:39
    Pamil
    Poziom 16  

Spróbuj jeszcze odłączyć całkowicie DVD i CD.
    Na stronie którą ci podałem jest program firmowy do sprawdzania HDD. Ten który ci podałem był po to byś sprawdził zworki.
    Jeszcze jedno w BIOS-e włącz opcję S.M.A.R.T.

0
  • #17 01 Sie 2005 21:36
    zajac_p
    Poziom 10  

moze zeczywiscie moj dysk odchodzi.
    Narazie jest tak podlaczylem dyski do roznych kabli zasilajacych i teraz wstaje za kazdym razem wiec jest lepiej natomiast stukaja caly czas :/
    To ze stuka 20 to mnie nie martwi za bardzo ma woncu 4 lata wiec niech bezdie ze sie zuzyla ale ta 80 nie ma roku a przy uruchamianiau wydaje lekkie stukniecie nie takie walenie jak 20 po wylaczeniu i wlaczeniu jompa ale jednak..
    Czy uwazacie ze ona tez juz konczy swoj zywot?

Dysk nadal stuka ale przynajmniej komp sie uruchamia po calym dniu pracy :)

0