Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Electrolux EWF147540W - nie kręci bębnem.

fanslavoj 23 Cze 2017 21:38 1707 9
  • #1 23 Cze 2017 21:38
    fanslavoj
    Poziom 11  

Witam!
    Proszę o pomoc w diagnozie usterki.
    Podaję co zaobserwowałem w działaniu pralki Electrolux EWF147540W:
    - w czasie działania programu prania programator wyświetla funkcje, czas leci, pralka pobiera wodę, słychać przekaźniki, ale bęben się nie kręci, ikonka na wyświetlaczu podgrzewania wody nie pokazuje grzania (słupek grzania stoi w miejscu), po ok. 3 minutach program przerywa się i wraca z czasem do ustawień początkowych i miga kursor play, na wyświetlaczu nie są wyświetlane żadne kody błędów.
    - w czasie programu wypompowanie wody - pralka pokazuje czas 2 min., wypompowuje wodę, i normalnie kończy pracę, a na wyświetlaczu pokazuje czas 0:00.
    Gdy ustawię program wirowania, słychać pompę wody, bęben się nie kręci, na wyświetlaczu nie "kręci się" ikonka wirowania, czas biegnie od 0:16, w czasie 0:14 znowu uruchamia się pompa i ikona wirowania "kręci się" ale bęben w dalszym ciągu nie, pompę słychać jeszcze w czasie 0:12, 0:11.

Wyczyściłem filtr pompy wody. Bęben ręcznie obraca się bez problemów.

Proszę o pomoc co może być uszkodzone? Czy pralkę można wprowadzić w tryb serwisowy i odczytać ewentualne błędy?

W tej pralce jest silnik indukcyjny.

0 9
  • #2 25 Cze 2017 17:33
    fanslavoj
    Poziom 11  

Dzisiaj dobrałem się do pralki.
    Załączam zdjęcia silnika i jego sterownika. Pomierzyłem rezystancję uzwojeń silnika z kostki (na zdjęciu widać 5-cio pinowa):
    1-2 = 118Ω
    1, 2 - 3, 4, 5 = ∞
    3-4 = 5,8Ω
    4-5 = 5,9Ω
    3-5 = 5,8Ω
    Nie wydaje się dziwne, że między pinami 3, 4, 5 zawsze jest podobna rezystancja? One są połączone w gwiazdę?

Co mogę i jak jeszcze sprawdzić, aby znaleźć usterkę?
    Dlaczego na wyświetlaczu ikonka temperatury nie pokazuje grzania, wydaje mi się, że pralka jak nabrała wodę od razu ją podgrzewała. Grzałkę sprawdziłem omomierze ma 28Ω.

Proszę o pomoc, góra prania, a żona ... wiecie.
    Pozdrawiam

0
  • #3 26 Cze 2017 15:01
    fanslavoj
    Poziom 11  

Czy ktos cos konkretnego poradzi?

0
  • #4 27 Cze 2017 18:53
    fanslavoj
    Poziom 11  

Jak myślicie te rezystancje uzwojen nie sa male? Moze jakies zwarcie? Uzwojenia maja jednakowa wartosc, czy przy zwarciu tak by bylo i dziwi mnie to, ze pomiar wskazuje jakby byly polaczone w trojkat.

0
  • #5 27 Cze 2017 21:00
    peter falk
    Specjalista AGD

Prawdopodobne uszkodzony jest inwerter.

3
  • #7 28 Cze 2017 17:53
    fanslavoj
    Poziom 11  

Dziękuję za te informacje.
    Cały czas sie czegoś można nauczyć :) Zamówiłem sterownik, jednak kusi mnie spróbować naprawić stary, ale potrzebowałbym jego schemat. Wyzwanie spore, skomplikowany układ, ale może sprawdzając elementy mocy, może sprawdzając układ pod napięciem, może cos bym wywnioskował. Ma ktoś z Państwa schemat takiego lub bardzo podobnego sterownika? Czy te uzwojenie 118Ω to jakieś sprzężenie zwrotne dla układu, czy jakieś kompensacyjne?
    Dziękuję za każdy wpis.

Dodano po 19 [godziny] 20 [minuty]:

Jeszcze dodatkowe pytanie, czy jest bezpiecznik odcinajacy uklad zasilania silnika?

Dodano po 37 [sekundy]:

Jeszcze dodatkowe pytanie, czy jest bezpiecznik odcinajacy uklad zasilania silnika?

0
  • #8 29 Cze 2017 01:15
    peter falk
    Specjalista AGD

jack63 napisał:
    Silnik wygląda na BLDC

A są jakieś magnesy trwałe w tym konkretnie silniku od pralki?
    fanslavoj napisał:
    Czy pralkę można wprowadzić w tryb serwisowy i odczytać ewentualne błędy?

Można.

0
  • #9 29 Cze 2017 17:14
    fanslavoj
    Poziom 11  

A jak mozna wejsc w tryb serwisowy? Jak odczytywac bledy?
    Czy sa magnesy sprawdze.

2
  • #10 30 Cze 2017 15:53
    fanslavoj
    Poziom 11  

Silnik nie posiada magnesow. Jest to silnik trojfazowy z uzwojeniami polaczonymi w trojkat. Czwarte uzwojenie to tacho.
    Wymiana zasilacza silnika ozywila pralke.

Dziekuje ludziom co mieli chec pomoc. Rozumiem tez ze nieraz trodno doradzic gdy sie czegos nie widzi.

Z drugiej strony sa osoby co moglyby pomoc a prowadza dialog o niczym. Kiedys ta stronka maial wiekszy potencjal ...
    Pozdrawiam

0