Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny STX do salonu 50 m kw.

grzegorz041 23 Cze 2017 19:52 969 18
  • #1 23 Cze 2017 19:52
    grzegorz041
    Poziom 12  

Witam wszystkich. Widzę, że poruszyliście temat stx-ów, a ja właśnie noszę się z zakupem kolumn. Spodobały mi się stx F-360n. Jednak w innych tematach odradzano mi je. Ciągle mi szkoda, bo naprawdę fajnie się prezentują, a i mocy mają pewnie akurat, do mojego saloniku 50 m.kw . Ale są i stx ELECTRINO 150 , 250, no i spore 500. Czy te są klasowo wyższe od 360n ? Dlaczego właściwie taka kolosalna różnica w cenie? Czy faktycznie dźwięk z tych droższych jest lepszy?

Moderowany przez Pablo1964:

3.1.14. Nie wysyłaj wiadomości nie związanych z tematem lub w złym dziale forum. Wydzieliłem.

0 18
  • #2 23 Cze 2017 22:46
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

grzegorz041 napisał:
    Ciągle mi szkoda, bo naprawdę fajnie się prezentują,
    Może i są ładne, szkoda że grają koszmarnie. Popatrz na charakterystykę. Od jednego kiloherca masz pasmo górskie. W najważniejszej części pasma masz kompletną kaszanę. Odpuść, bo nie warto topić pieniędzy w sprzęt źle zaprojektowany.
    grzegorz041 napisał:
    a i mocy mają pewnie akurat,
    Moc nie ma nic do rzeczy. To fakt, że one są dość głośne, ale to standardowy zabieg w kolumnach źle grających. Wsadza się głośniki o wysokiej efektywności, aby zagłuszyć niedoskonałości brzmienia.
    grzegorz041 napisał:
    Ale są i stx ELECTRINO 150 , 250, no i spore 500. Czy te są klasowo wyższe od 360n ?
    O kilka klas. Charakterystyka jest praktycznie płaska, najwyższa różnica pomiędzy najgłębszym dołkiem a najwyższym pikiem to 3db. Zupełnie inna konstrukcja obudowy, znacznie lepsze głośniki. Stąd różnica w cenie. Cała seria F od STXa wywodzi się z czasów gdy STX starał się być konkurencją dla upadającego Tonsilu. Robili wtedy głównie głośniki o średnicach pasujących do kolumn tonsiliwskich. Parametrami się wtedy nie przejmowali zbytnio. Potem zaczęli robić na tych głośnikach kolumny i podawali ich parametry tak odjechane, że aż się płakać chciało. Pasmo od 15 Hz, moc w kilowaty idąca itp. Teraz je troszkę poprawili, na tyle ile się dało, poprawnie je pomierzyli i sprzedają jako klasę popularną. Teraz przynajmniej da się tego słuchać, ale wydawać na to 1500zł? W życiu!

0
  • #3 23 Cze 2017 23:14
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

telecaster1951 napisał:
    Od jednego kiloherca masz pasmo górskie.

Albo kiepski głośnik średniotonowy, albo źle zaprojektowana zwrotnica, albo jedno i drugie.
    telecaster1951 napisał:
    Wsadza się głośniki o wysokiej efektywności, aby zagłuszyć niedoskonałości brzmienia.
    I się potem małolaty cieszą, ze mają dobre kolumny (rozumując naiwnie, ze dobre=głośne).
    telecaster1951 napisał:
    Teraz przynajmniej da się tego słuchać
    No, nie byłbym aż tak optymistyczny. Po tak pofalowanej charakterystyce mozna się spodziewać porządnych interferencji i przesunięć fazowych (pamiętajmy, że wykres jest juz "wygładzony", więc w oryginale może być tylko gorzej), a nic tak nie bruździ w dźwięku jak przesunięcia fazowe... Ja zastanawiam się tylko nad jednym - Kto im takie pochlebne recenzje pisze?...

0
  • #4 23 Cze 2017 23:36
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

398216 Usunięty napisał:
    No, nie byłbym aż tak optymistyczny.
    Kiedyś ta seria brzmiała jak altusy na sterydach. Teraz przynajmniej grają tak, że da się to strawić.
    398216 Usunięty napisał:
    Kto im takie pochlebne recenzje pisze?...
    Ci sami co piszą je Jujce.

0
  • #5 24 Cze 2017 07:32
    grzegorz041
    Poziom 12  

Czyli podsumowując- lepiej dać spokój z stx-em i szukać innych kolumn.

0
  • #7 24 Cze 2017 09:51
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

bbobii napisał:
    dużo osób je zrobiło.
    Szkoda że w większości nieudolnie.
    grzegorz041 napisał:
    Czyli podsumowując- lepiej dać spokój z stx-em i szukać innych kolumn.
    Podaj budżet i wzmacniacz jaki posiadasz. Coś Ci znajdziemy.

0
  • #8 24 Cze 2017 19:58
    grzegorz041
    Poziom 12  

Kurcze!! Skąd wy wiecie tyle o audio!!??? No cóż.. krótka moja historia.; Wzmacniacza nie mam...Właściwie mam.... Małżonka kupiła w komisie SABA 9250..lubi retro... no fajnie gra.Ciepło... Kolumny tonsil bolero 200.. Kupiłem w fajnej cenie. Ogólna radość w domu!! Po włączeniu okazało się, że. wysokie tony do wymiany, ale poradziłem sobie.Lutownica i internet i ok. Potem zaczęło coś chrypieć w niskich tonach.. Rozebrałem, a moje pianki na niskotonowych w rozsypce...Zamówiłem nowe, pokleiłem i na razie jest ok. .Właściwie to miałem zaledwie parę zestawów i niestety nic nie dopasowałem pod siebie.. Wszystko sprzedałem. Nie ukrywam, że to nie moje pierwsze forum, gdzie próbuję się coś dowiedzieć..Polecano mi dai 850...fajne takie... Na kolumny przeznaczyłbym ok. 25000...zł.

0
  • #9 25 Cze 2017 00:08
    Pablo1964
    Moderator

Mam trochę doświadczenia z firmą SABA - jak najlepszego. Moim zdaniem nie żal lepszych kolumn dla tego amplitunera. Wytyczne masz, teraz głównym przeciwnikiem jest budżet. Ze swojej strony mogę jedynie dodać - to nie będą wyrzucone pieniądze. Jeżeli stawiasz na STX, seria FX/MX będzie najlepszym rozwiązaniem.

0
  • #10 25 Cze 2017 01:34
    grzegorz041
    Poziom 12  

Nie,Nie. .Wcale nie jestem nastawiony na stx-a. Te dali 850 podobają mi się, ale się boję, że są już trochę wiekowe. Znowu będę musiał zmieniać pianki .. Nie mam jakiś specjalnych wymagań co do sprzętu. Mam już 43-letni słuch, nie usłyszę trzecich skrzypiec w drugim rzędzie. Na pewno lubię ciepłe brzmienie ( wychowany jestem na unitrze diorze ). Taki niski bas i ''cykający'' sopran- fajna sprawa. Dzieciaki i tak podkręcają niskie i wysokie tony na 10. Wzmacniacz, fajnie jakby miał pilota-podłączyłbym telewizor. Pewnie najlepiej pojechać by mi na odsłuch, ale do najbliższego salonu audio 80 km...Miałem np. yamahę AX 900 i kolumny jbl es 90. To dla mnie było trochę za...''suche''..

0
  • #11 25 Cze 2017 07:29
    bbobii
    Poziom 23  

grzegorz041 napisał:
    Znowu będę musiał zmieniać pianki .

Nie będziesz musiał zmieniać pianek ponieważ mają zawieszenia gumowe, są bardzo trwałe.
    Po za tym co za problem wchodzisz na stronę STX kupujesz, czekasz na paczkę, podłączasz podoba się zostają, nie podoba pakujesz i odsyłasz.

grzegorz041 napisał:
    Na kolumny przeznaczyłbym ok. 25000...zł.

Chyba ci się machnęło jedno zero, gdyby jednak nie to
    https://www.q21.pl/audio-academy-rhea.html

0
  • #12 25 Cze 2017 08:56
    grzegorz041
    Poziom 12  

Sorki.. Oczywiście, że machnąłem jedno zero. Do 2.5 tys. Ale te academy ładniutkie. Czy faktycznie tak jest, że im droższy sprzęt, to lepszy dźwięk?

0
  • #13 25 Cze 2017 09:52
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

grzegorz041 napisał:
    Czy faktycznie tak jest, że im droższy sprzęt, to lepszy dźwięk?
    Tak jest, ale zależność jakość/cena ma charakter logarytmiczny. W pewnym momencie cena wzrasta, a jakość pozostaje praktycznie bez zmian. Lecz takie plateau pojawia się w budżecie znacznie wyższym niż ten, o którym rozmawiamy.
    Czyli podsumowując masz 2500zł na wszystko czy tylko na kolumny?

Dodano po 3 [minuty]:

grzegorz041 napisał:
    Dzieciaki i tak podkręcają niskie i wysokie tony na 10.
    To zdemontuj gałki, bo takim graniem popalisz głośniki.
    bbobii napisał:
    Po za tym co za problem wchodzisz na stronę STX kupujesz, czekasz na paczkę, podłączasz podoba się zostają, nie podoba pakujesz i odsyłasz.
    I tracisz na wysyłce. Świetny plan...

0
  • #14 25 Cze 2017 11:05
    grzegorz041
    Poziom 12  

Na kolumny mam 2500 zł. No do 3 tys. max. Przypominam, że pokoik 50 m.kw. Lubię sobie czasem trochę podkręcić...

0
  • #15 25 Cze 2017 11:24
    indianin11
    Poziom 21  

grzegorz041 napisał:
    I tracisz na wysyłce. Świetny plan...

Plan jest dobry, ponieważ to co nam się podoba na odsłuchu w sklepie nie koniecznie będzie się podobało w domu. Kłania się akustyka pomieszczeń.

0
  • #16 25 Cze 2017 12:56
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

telecaster1951 napisał:
    To zdemontuj gałki,
    :) Nie znasz chyba Kolego zdolności naszych milusińskich... :) ;)
    indianin11 napisał:
    Kłania się akustyka pomieszczeń.

W tym samym pokoju wszystkie kolumny będą wykazywać podobne niedoskonałości o ile są one związane z "akustyką pomieszczeń".

0
  • #17 25 Cze 2017 13:39
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

indianin11 napisał:
    Kłania się akustyka pomieszczeń.
    Akustykę pomieszczenia można poprawić. Złego brzmienia kolumn, praktycznie nie.
    Skoro masz do wywalenia kilka setek na wysyłki i odsyłanie, to proszę bardzo. Ja uważam że lepiej pojechać na salonu i posłuchać. Czy w docelowym pomieszczeniu zagrają tak samo? Na pewno nie, ale wtedy można dostosować pomieszczenie.
    A niech porysuje lakier na obudowach, niech się wgniecie kopułka, niech się złamie gniazdo. Kolumn już nie zwróci.

Za 3 tysiące masz STXy FX300. Sprawdzone i pewne kolumny. Dobrze brzmią, dość ostrawo ze względu na niewielki dołek w środkowej części pasma i delikatnie wybijające się tony wysokie. Ale w tym przypadku nie jest to męcząca przypadłość, jak w serii F, a charakter brzmienia. W 50 metrach powinny sobie dobrze poradzić.
    Piszesz o dzieciakach, które robią zamieszanie na korekcji barwy. Podkręcenie korekcji na 10, przy wyższych głośnościach spowoduje przesterowanie wzmacniacza, a co za tym idzie, uszkodzenie głośników. W przypadku STXa zaleta jest taka, że wszystkie części zamienne są dostępne od ręki i wymiana cewki w głośniku wysokotonowym nie stanowi żadnego problemu.

0
  • #18 25 Cze 2017 14:48
    indianin11
    Poziom 21  

telecaster1951 napisał:
    niech porysuje lakier na obudowach, niech się wgniecie kopułka, niech się złamie gniazdo

Nie popadaj w skrajności kolego, musiałby chyba rzucać tymi kolumnami :)

telecaster1951 napisał:
    Skoro masz do wywalenia kilka setek na wysyłki i odsyłanie

Niekoniecznie. Są salony które robią to na koszt własny. Sam korzystałem z takiej opcji dwa razy bez żadnych problemów.

0
  • #19 09 Wrz 2017 07:16
    grzegorz041
    Poziom 12  

Dzięki za podpowiedzi, temat zamknięty...

0