Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skomplikowana sieć w domu

tehplayer 03 Lip 2017 12:15 357 7
  • #1 03 Lip 2017 12:15
    tehplayer
    Poziom 3  

Witam serdecznie!

Chciałbym rozprowadzić internet po całym domu i wszystkich urządzeniach tylko nie bardzo wiem czy w obecnej sytuacji moja wizja jest możliwa.Wszystko jest zamieszczone na tym prostym schemacie ale dla pewności opisze w skrócie jak to wygląda.

Mam Neostrade 80Mbit z ich routerem orange funbox doprowadzoną na parterze domu . Wifi nie działa najlepiej na piętrze więc chciałbym to zmienić oraz podpiąć kablem stojące obok routera ( komputer ,tv, amplituner ,dekoder oraz 3 gniazdka które z tego miejsca łączą się pojedynczymi kablami z trzema pokojami na piętrze. Tu jest też mały problem bo w każdym z tych pokoi na górze chciałbym podpiąć kablem tv oraz dekoder (a gniazdko jest tylko jedno na pokój) Da się to jakoś ogarnąć ?

Żeby podpiąć tyle wejść na parterze muszę kupić jakiś lepszy router z większa ilością wyjść?
    Na górze żeby poprawić sygnał wifi pewnie też by trzeba było kupić drugi router?
    Budżet nieograniczony jeśli by to wszystko zadziałało. Tylko co musiałbym kupić?

Za wszelką pomoc z góry dziękuję
    pozdrawiam

• #2 03 Lip 2017 12:29
    hermes-80
    Poziom 43  

Da się podpiąć jednym kablem 2 gniazdka - jednak w tej sytuacji rezygnujesz z 1Gb/s na rzecz 100Mb/s co nie stanowi żadnego problemu ponieważ sprzęt klasy TV/dekoder mają tylko jak do tej pory porty 100Mb/s.
    Rozszycia dokonujesz na końcach przewodu (separujesz po 2 pary - pomarańczowa,biało-pomarańczowa,zielona,biało-zielona to jeden tor sygnałowy a reszta to drugi i łączysz je zgodnie ze standardem dla 100Mb/s w osobnych przewodach/gniazdach/wtyczkach/patchpanelu - zależy co masz).

Żeby podpiąć tyle gniazd zamiast routera musisz zakupić switch, (używam TL-SG1016DE) warto mieć kilka dodatkowych portów na przyszłość.
    Dodatkowe radia (AP-ki) wifi podpinasz kablem do switch-a polecam Unifi (używam).

• #3 03 Lip 2017 12:33
    m.jastrzebski
    Poziom 34  

tehplayer napisał:
    Witam serdecznie!

Chciałbym rozprowadzić internet po całym domu i wszystkich urządzeniach tylko nie bardzo wiem czy w obecnej sytuacji moja wizja jest możliwa.Wszystko jest zamieszczone na tym prostym schemacie ale dla pewności opisze w skrócie jak to wygląda.

Mam Neostrade 80Mbit z ich routerem orange funbox doprowadzoną na parterze domu . Wifi nie działa najlepiej na piętrze więc chciałbym to zmienić oraz podpiąć kablem stojące obok routera ( komputer ,tv, amplituner ,dekoder oraz 3 gniazdka które z tego miejsca łączą się pojedynczymi kablami z trzema pokojami na piętrze. Tu jest też mały problem bo w każdym z tych pokoi na górze chciałbym podpiąć kablem tv oraz dekoder (a gniazdko jest tylko jedno na pokój) Da się to jakoś ogarnąć ?

Żeby podpiąć tyle wejść na parterze muszę kupić jakiś lepszy router z większa ilością wyjść?
    Na górze żeby poprawić sygnał wifi pewnie też by trzeba było kupić drugi router?
    Budżet nieograniczony jeśli by to wszystko zadziałało. Tylko co musiałbym kupić?

Za wszelką pomoc z góry dziękuję
    pozdrawiam

Potrzebujesz switch. Ten który masz w routerze ma pewno standardowo 4 porty.
    Łaczysz switch do jednego z gniazd LAN i ze swticha masz tyle wyjść jak duży switch kupisz. 8, 16 .....

Na góre biegnie Ci skrętka która ma 8 żył w środku. Połączenie Ethernetowe 100mbit używa tylko 4 żył. Czyli można jednym 8 żyłowym kablem zrobić 2 połączenia do switcha. 100mbit to chyba aż nadto dla TV/dekodera. Wystarczyłoby zmienić gniazdka na takie z 2 gniazdami Rj45 i odpowiednio podłączyć kable do 2 gniazdek. Uczulam, odpowiednio nie dowolnie.

Dla połączenia WiFI na górze potrzebujesz dodatkowy router/AP, który musisz wpiąć jakimś kablem do switch'a.

• #4 03 Lip 2017 12:37
    hermes-80
    Poziom 43  

Oczywiście jak kolega wyżej zauważył - wszystko trzeba odpowiednio pospinać, skonfigurować i zaadresować.
    Dobrze to też jest wykonać w jakiejś szafce rack-owej z patchpanelem (lub własnej konstrukcji) - wtedy się ma wszystko w ładzie.

• #5 03 Lip 2017 18:14
    tehplayer
    Poziom 3  

Dziękuje za odpowiedzi ,już wiem co mam robić :)
    Jeszcze tylko jedna kwestia co mnie nurtuje , czy w jednym z pokoi na górze (centralnym) mógłbym dokupić i podłączyć do kabla idącego z dołu drugi switch, mniejszy i podpiąć do niego acces pointa oraz tv i dekoder ?

pozdrawiam

• #6 03 Lip 2017 18:18
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

tehplayer napisał:
    czy w jednym z pokoi na górze (centralnym) mógłbym dokupić i podłączyć do kabla idącego z dołu drugi switch, mniejszy i podpiąć do niego acces pointa oraz tv i dekoder ?

Możesz i to nawet 254 sztuki.

• #7 03 Lip 2017 18:20
    m.jastrzebski
    Poziom 34  

tehplayer napisał:
    Dziękuje za odpowiedzi ,już wiem co mam robić :)
    Jeszcze tylko jedna kwestia co mnie nurtuje , czy w jednym z pokoi na górze (centralnym) mógłbym dokupić i podłączyć do kabla idącego z dołu drugi switch, mniejszy i podpiąć do niego acces pointa oraz tv i dekoder ?

pozdrawiam

W takim przypadku nie kupuj access point'a (która ma najcześćiej jedno wejście LAN) tylko kup router z 4 portami LAN. Taki router to 3w1: router, switch i access point właśnie. Od switcha na dole leci kabel do portu LAN1, do portów LAN2 i LAN3 podłączasz co tam chcesz. Access point urzadzenia też jest podłaczony do tego switcha. Port WAN zostawiasz pusty.

W takim przypadku połączenie switch (na dole) router na górze poprowiadź 8-żyłowym kablem zachowując połączenie 1gbit/s. Zakłądając że switch będzie gigabitowy i nowy router na górę także.
    Do 2 pozostałych pokoi roszczep kabel na 2 połączenia 100mbit.

• #8 03 Lip 2017 20:11
    tehplayer
    Poziom 3  

to już wszystko jasne ,wiem czego mi trzeba ,dziekuje

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME