Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termica zbiorniki opinie

07 Lip 2017 13:07 2304 2
  • Poziom 7  
    Witam

Proszę o opinie czy ktoś używał lub montował zbiorniki Termica do pomp ciepła ze zwiększoną wężownicą. Chodzi mi o zbiornik 300L ze stali nierdzewnej, czy ma wystarczającą wydajność (powierzchnię grzewczą) wężownicy. Jak jest z trwałością zbiorników?
  • Poziom 16  
    Ja miałem styczność z tego typu zasobnikami w połączeniu z pompami ciepła do 7 kW. Odbiór ciepła bez problemu - to nie były duże pompy, więc inne przepływy i moce. Nie wiem do czego to potrzebujesz więc nie będę zgadywał.
    Co do trwałości - miałem przypadki, że walnęła wężownica. Przybył serwisant z Termici i podczas rozmowy stwierdził, że okazjonalnie zdarza się, że wężownica strzeli. Wynika to z procesu technologicznego - gięcia dokładnie. Zostawił zasobnik na wymianę, ten naprawili. Po 2 tygodniach zamontowali stary z nową wężownicą. Takich przypadków miałem 3 (na kilkadziesiąt montaży), seria produkcji jakieś 3-5 lat temu. Zasobniki uszkodziły się po kilku latach użytkowania.
    Ogólnie uważam, że Termica to BDB firma - ciężki, solidny produkt, jest do czego przyspawać w razie awarii mufy. Nie bez znaczenia była gwarancja 8-mio letnia. To samo ich konkurencja - polskie zasobniki z firmy Ch....i. Solidne.
    Natomiast zupełny scheis to zasobniki z nierdzewki, które ważą do 50 kg (pojemność 300l). Są dwie takie firmy/dystrybutorzy na Polskę - pękają dennice na środku lub płaszcz z boku NIE w miejscu spawów, tylko na połaci blachy. Porażka. Osobiście wymieniałem 5 takich. Dystrybutor po prostu daje nowy zasobnik bo jest to tak liche wykonanie, że nie ma co spawać. Po 4-5 latach gwarancji klient zostaje z uszkodzonym towarem. Nieporozumienie...
  • Poziom 7  
    Tak pytałem, bo przymierzam się do montażu u klienta pompy ciepła i chciałem dobrać zbiornik do niego. Wcześniej montowałem zbiorniki od odzysku ciepła i zasobniki firmy Chełchowski i zawsze wszystko było ok. Nie ma co się ograniczać do jednej firmy bo klienci decydują jaki produkt chcą. Z tego co wiem to ważne jest aby była duża powierzchnia wymiany wężownicy bo pompa będzie wchodzić w błąd( za mała różnica temperatur). Porównałem pojemność wężownicy w zbiorniku do pomp ciepła 300L i wychodzi na korzyść Chełchowski - 3,8m2 a Termica -3,4m2. No i jeszcze kwestia blachy Termica robi ze stali nierdzewnej 304 a Chełchowski z nierdzewki o podwyższonym gatunku z 316L - dlatego pytałem o trwałość ale gwarancje mają takie same 8 lat. Różnica jest dopiero przy większych pojemnościach 400-500L u Chełchowskiego dalej jest 8 lat w Termice 5 lat. Jak poczytałem to różnica w trwałości blachy 304 a 316L jest kolosalna o połowę większa. To mówisz że nie było żadnego problemu z odbiorem ciepła? Wężownica jest wystarczająca?