Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Electrolux ESL 67070R - nie grzeje wody ani nie suszy

ddziuda 27 Lip 2017 12:08 1593 8
  • #1 27 Lip 2017 12:08
    ddziuda
    Poziom 4  

Zmywarka Electrolux ESL 67070R nie grzeje wody ani nie suszy. Moduł sterujący sprawdzałem - wygląda jak nowy. Chcę się dobrać do grzałki przepływowej. Mam pytanie czy tę zmywarką powinno się kłaść na plecy czy na boku (którym). Czy po położeniu na plecy lub bok mogę się spodziewać wycieku wody? Ze zdjęć w sieci wynika, że grzałka przepływowa jest przy tylnej ściance - muszę demontować tylną pokrywę?

0 8
  • Pomocny post
    #3 27 Lip 2017 14:14
    zielinskii
    Poziom 14  

Możesz kłaść na plecy i pod spodem chyba powinna być jakaś pokrywa. Jeśli jest to odkręć zdemontuj i do grzałki się dostaniesz. Wyciek pewnie jakiś będzie ale minimalny.

0
  • #4 28 Lip 2017 09:20
    ddziuda
    Poziom 4  

Wyjąłem starą grzałkę przepływową i zmierzyłem rezystancję - 26Ω - wygląda na sprawną. Wyjąłem i przeczyściłem termostat. Po włączeniu na krótki program 30 minutowy znowu zaczęła grzać. Dzisiaj sprawdzę na dłuższych programach. Czy samo przeczyszczenie termostatu mogło pomóc? Było na nim trochę szlamu. Jak na dłuższych programach nie będzie grzała wymieniać termostat? Jak już pisałem moduł sterujący i grzałkę sprawdzałem.

0
  • #6 30 Lip 2017 00:08
    ddziuda
    Poziom 4  

Jak wejść w tę procedurę serwisową, aby odczytać te kody błędów? Jak zresetować pamięć błędów.

Obecnie na programie 5 (1h) grzeje wodę bo po zakończeniu naczynia są gorące ale nie ma cyklu suszenia samym powietrzem i nie ma charakterystycznej pary po otworzeniu. Program kończy się 10 minut przed czasem. Naczynia gorące ale mokre. W programie 3 (30 min) raz suszy a raz nie. Najczęściej nie suszy i naczynia są zimne i mokre. Przeważnie suszy jak wyciągam i przeczyszczam NTC.

Czy to by sugerowało uszkodzony czujnik NTC?

0
  • Pomocny post
    #7 30 Lip 2017 12:02
    zibi1971
    Specjalista AGD

Witam
    Jeśli grzeje na krótkim programie a na innych nie to podejrzana jest cewka tacho.
    Odczytaj błędy, jeśli pokaże się bład ,,id0,, to masz uszkodzoną cewkę tacho.
    Temat poruszany na forum wielokrotnie.

1
  • #8 31 Lip 2017 09:57
    ddziuda
    Poziom 4  

A jak odczytać błędy w tej zmywarce? Pewnie przytrzymać jakieś klawisze przy włączaniu ale nie mogę znaleźć jakie. W tej zmywarce wyświetlacz ma tylko dwie cyfry więc odczyt tego błędu jak w poście powyżej tylko nie wiem jak wejść w tryb odczytu błędu.

Dodano po 8 [godziny] 15 [minuty]:

Dobra, znalazłem jak wejść w tryb serwisowy. Odczytałem kody błędów: id0, id1 i id0 ponownie. Czyli wygląda na to, że tacho. Gdzieś znalazłem, że tacho jest w całości razem z pompą myjącą i nie można go kupić i wymienić osobno. Koszt nowej pompy to 350 zł a to znaczy, że chyba nie opłaca się już jej wymieniać. Zmywarka ma już 7 lat. Przeszukam forum czy jeszcze można coś z tym taniej zrobić. Dzięki za pomoc.

Dodano po 12 [godziny] 6 [minuty]:

Dobra, przeszukałem forum. Jak wstąpią we mnie nowe siły sprawdzę przewody między tacho a modułem sterującym. U mnie tacho jest na takiej pompie:
    https://north.pl/karta/pompa-myjaca--obiegowa...do-zmywarki-aeg-140000397020,704-KY-1299.html

Czy ktoś ma doświadczenia z wymianą tacho w takiej pompie i może podać jakie dostępne do kupienia tacho do niej pasuje?
    Czy niekontaktujące przewody między tacho a modułem to częsty przypadek? Jak najłatwiej znaleźć, która to wiązka od tacho przy module?

0
  • #9 08 Wrz 2017 00:50
    ddziuda
    Poziom 4  

Cewka tacho wymieniona. Pompę można wyjąć przez prawy bok bez odkręcania całego spodu. Ja kładłem zmywarkę na plecy i zdejmowałem dolną pokrywę aby poluzować opaski uciskowe. Pompę trzeba wysunąć z czarnej gumy, za pomocą której jest przymocowana do spodu i bokiem można ją wyjąć.

Cewkę tacho wymienia się bez problemu - nie trzeba w pompie nawet nic rozkręcać. Jest wciśnięta na zaciski. Jakby się uprzeć to można próbować wymienić cewkę tacho bez wyjmowania pompy. Trzeba by tylko dorobić sobie "wytrychy" do naprostowania zacisków cewki aby je wyjąć z kostki.

Oryginalna cewka miała 230Ω (musiała zwierać po nagrzaniu dopiero), ta nowa (w opisie dedykowana do zmywarek AEG i Electrolux) 90Ω, ale działa.

0