Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Sprawdzenie napięć według schematu po modyfikacji wzmacniacza

Maryush 01 Sie 2017 15:38 1080 8
  • #1 01 Sie 2017 15:38
    Maryush
    Poziom 22  

Witam,

wykonuję wzmacniacz według poniższego schematu.
    - Sprawdzenie napięć według schematu po modyfikacji wzmacniacza
    Zastosowane lampy:
    V1 - 6N2P
    V2 - 6H8C
    V3, V4 - EL34

Lampa V1 według pierwotnego projektu to lampa ECC83, jednak postanowiłem ją zastąpić lampą 6N2P, bo bardziej odpowiada mi jej brzmienie.
    Na etapie uruchamiania wzmacniacza pojawił się problem z poprawnością napięć, wszystkie napięcie zgadzają się z tym co na schemacie z dokładnością do 2-5V za wyjątkiem napięć w punktach oznaczonych żółtą ramką, pomiar w punkcie 80V daje wartość 137V i taka sama wartość jest dla drugiego punktu 90V. Wartości 80V i 90V to pomiary dla wzmacniacz z lampami ECC83.
    Czy wartość 137V jest dopuszczalna dla takiej konstrukcji, czy trzeba korygować to napięcie? Jaki wpływ będą miały te wartości na poprawność działania? Bardzo proszę o pomoc.

• #2 01 Sie 2017 16:28
    kortyleski
    Poziom 40  

Mniejszy prąd anody pierwszej połówki robi robotę dla drugiej. Jeśli parametry pracy lamp zmieszczą się w dopuszczalnych to posłuchaj wzmacniacza.

• #3 01 Sie 2017 22:44
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Maryush napisał:
    Wartości 80V i 90V to pomiary dla wzmacniacz z lampami ECC83.

Dziwne te napięcia, bo oznaczałoby to, że V1B (oryginalnie ECC83) pracowała z Ug = -10V i płynął przez nią prąd ok. 4mA.

Maryush napisał:
    pomiar w punkcie 80V daje wartość 137V i taka sama wartość jest dla drugiego punktu 90V.

Podejrzane - zmierz potencjał siatki i anody względem katody (w V1B). Uprzedzam, Ug może być malutkie.

• #5 02 Sie 2017 15:55
    KMAC
    Poziom 2  

Moim zdaniem należałoby zmniejszyć wartość rezystora R2 z 470 na 390.

• #6 02 Sie 2017 16:38
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Maryush napisał:
    Dla połówki V1b potencjał siatki względem katody to 1,8V, dla katody 47V.

Ile tych katod? ;) Potencjał siatki powinien być ujemny względem katody.
    Maryush napisał:
    Potencjał siatki i anody względem katody w V1a, to odpowiednio 0.740V i 136V.

Tu jest prawidłowo.
    KMAC napisał:
    Moim zdaniem należałoby zmniejszyć wartość rezystora R2 z 470 na 390.

Zmierzone wartości nie wyglądają dramatycznie źle, ale można spróbować - zwłaszcza, gdyby wzmacniacz wprowadzał zbyt dużo zniekształceń.

• #7 02 Sie 2017 21:40
    Maryush
    Poziom 22  

Potencjał siatki danej połówki jest oczywiście ujemny względem katody. Przy połówce V1b napięcie 47V to potencjał anody względem katody. Kolejne relacje z budowy już po uruchomieniu wzmacniacza, może będzie trzeba coś jeszcze poprawić w tym schemacie.

• #8 04 Sie 2017 16:52
    Maryush
    Poziom 22  

Uruchomiłem jeden kanał i gra to bardzo dobrze, początkowo był lekki przydźwięk, ale uzwojenie żarzenia jest symetryczne i po podłączeniu środka do masy zrobiła się cisza w kolumnie. Prąd anodowy ma wartość 63mA, co myślę jest wystarczające dla lampy EL34.

• #9 08 Sie 2017 09:24
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Maryush napisał:
    Uruchomiłem jeden kanał i gra to bardzo dobrze

Maryush napisał:
    Prąd anodowy ma wartość 63mA, co myślę jest wystarczające dla lampy EL34.

Więc tylko się cieszyć :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME