Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowe zakłócenia obrazu z kamery analogowej oraz IP

DamianKowalski0150 02 Sie 2017 04:13 708 6
  • #1 02 Sie 2017 04:13
    DamianKowalski0150
    Poziom 2  

Witam,
    Zanim dodałem ten post przeszukiwałem kilka dni forum oraz internet i nie znalazłem żadnej wskazówki.
    Mianowicie
    Posiadam monitoring dookoła domu oraz budynków obok w dwóch systemach analogowym oraz cyfrowym przez WIFI
    Jeśli ma to znaczenie to:
    Analogi - rejestrator oraz kamery BCS połączone skrętką
    Cyfrowe - Goclever Omega EYE2 transmisja przez WIFI
    Nie mogę dodać filmu ponieważ jestem tu nowy lecz wystarczy wpisać na YOUTUBE "201707290300"
    Parę dni temu dosłownie parę sekund po godzinie 3 (różnica czasu wynika z różnych czasów ustawionych w rejestratorze i kamerze) na dwóch kamerach znajdujących się 20cm obok siebie (jedna analogowa druga cyfrowa) wystąpiły dziwne zakłócenia obrazu po około 2 minutach sytuacja się powtórzyła, za płotem i w wiacie były ślady po nieproszonych gościach a więc wykluczam możliwość działań natury - reszta materiału nie budzi zastrzeżeń. Mieli teoretycznie możliwość podejść pod same kamery będąc niezauważonymi przez wąskie martwe pole. Na reszcie kamer nie pojawiło się nic dziwnego.
    Ma ktoś jakiś pomysł czym może to być spowodowane ? Chciałbym zabezpieczyć monitoring na przyszłość przed taką sytuacją.
    Pozdrawiam

• Fibaro
  • #2 02 Sie 2017 07:12
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

DamianKowalski0150 napisał:
    Nie mogę dodać filmu ponieważ jestem tu nowy lecz wystarczy wpisać na YOUTUBE "201707290300"

Link

Ma ktoś jakiś pomysł czym może to być spowodowane ?

IMHO ktoś w kamerę zaświecił silną latarką i poprawił efekt przy pomocy pistoletu na wodę albo podobnego "psiukacza"...

• Fibaro
  • #3 02 Sie 2017 07:24
    chudybyk
    Poziom 26  

Może to próba oślepienia np. wskaźnikiem laserowym? Tylko po co się bawić w Hollywood, skoro dałoby się podejść pod kamery i je unieszkodliwić/zasłonić?
    Ktoś jeszcze ma dostęp do podglądu materiału rejestratorów? Wspólnik "Różowej Pantery"?
    Dzieciaki sąsiada nie są przypadkiem na etapie fascynacji kinem akcji?

Zabezpieczać się można na wiele sposobów: Zwiększyć liczbę kamer, dodać ochronę obwodową - np. kurtyny, PIR-y zewnętrzne pod kamerą, płoty i drut kolczasty, pies, armia strażników, zapisać się do PISu. Można popaść w paranoję. Zabezpieczenia trzeba dostosować do tego co się ochrania. Kamery przydają się najbardziej przy dużych powierzchniach i całodobowej obserwacji. Wokół domu służą raczej zaspokojeniu ciekawości, bo zdarzenie widzimy po fakcie. Ja bym sugerował system alarmowy - zwykły kontaktron w drzwiach wiaty lepiej się spisze niż niejedna kamera.

• #4 02 Sie 2017 09:00
    DamianKowalski0150
    Poziom 2  

myślałem też o tym, również myślałem o użyciu jakiejś świecy dymnej, lecz po pierwsze kamery są praktycznie pod kątem 90 stopni do siebie i jedna jest umieszczona do bocznej pionowej krawędzi dachu a druga znajduje się pod nią na poziomej podbitce (przy czym gdyby je zamontować na jednej płaszczyźnie kamery by "widziały się" z odległości tych 20cm - nie wiem czy zrozumiale to napisałem chodzi o to że tak jakby zachodzą na siebie)) więc tym sposobem oślepienie dwóch kamer bez pozostawienia śladów na osłonach obiektywów jest moim zdaniem niemożliwe a po tej sytuacji obraz jest normalny. Dym wyklucza głównie fakt czystego obrazu z kamery skierowanej na ogród niespełna dwa metry dalej. W sobotnią noc próbowałem pary wodnej z jonizatora symulując mgłę, oraz dym z palonej mokrej trawy i efekty są zupełnie inne.
    Dodano po 45 [minuty]:
    Dostęp do kamer posiadam tylko ja, sieć wifi na której pracują kamery, rejestrator oraz komputer do obsługi nie mają dostępu stałego do internetu. W rejestratorze jest tylko jedno IP na liście dozwolonych. Haseł dostępu do kamer IP nawet producent nie posiada, jedyna możliwość to dostęp przez dedykowaną aplikację. Kamery oczywiście nie są podstawowym zabezpieczeniem a jedynie dodatkiem mającym odstraszyć złodzieja oraz do podglądu przebiegu ewentualnych zdarzeń jak takie co zresztą widać po klasie i jakości sprzętu. Zabezpieczenia ważnych pomieszczeń posiadam bardzo skuteczne. Ciekawi mnie jedynie możliwa przyczyna takiego typu obrazu i ewentualna możliwość zabezpieczenia kamer, bez popadania w paranoję. Traktuję to bardziej jako luźny temat w ramach ciekawostki bo nie znalazłem podobnego efektu na obrazie z monitoringu w internecie.

• #5 02 Sie 2017 10:59
    jpl
    specjalista-kamery przemysłowe

Żadne oświetlacze, żadne lasery.

Przed oświetlaczem kamery jest pajęczyna (to te paski)
    DOdatkowo to co widać, latające - to jest kurz / cząsteczki pary wodnej (jeżeli w nocy jest mgła).

Jak jest ich dużo + do tego te pajęczyny - kamera na chwilę przełącza się w tryb dzienny - tzn zamyka filtr IR - czyli kamera nie widzi światła IR (widzi ciemność). Następnie procesor widząć ciemność, ponownie przełącza się w tryb nocny (usuwając filtr IR) i kamera widzi ponownie światło ze swojego oświetlacza odbite przez pajęczyne i latający kurz.

Wg mnie złe ustawienie kamery (jakie ma ustawienia ta kamera jak chodzi o tryb dzien/noc?)
    Dodatkowo - sprzątnij te pajęczyny przed kamerą - przestaną one odbijać światło IR.

Na końcu - jeżeli kamera nie ma żadnych ustawień - co by tłumaczyło to że jest to tanie "Gowno" od firmy która z monitoringiem nie ma nic wspolnego. Oprócz usunięcia pajęczyn - nic więcej nie zrobisz (no chyba że zamontujesz przy niej lampe halogenową na czujnik ruchu)

• Fibaro
  • #6 02 Sie 2017 11:51
    DamianKowalski0150
    Poziom 2  

Niestety powyższe nie tłumaczy śladów po czyjejś obecności. Pajęczyny są tylko w polu widzenia kamery analogowej która ma obraz cały czas (ba, nawet obraz za pajęczynami jak na tą kamerę jest wyraźny problem jest tylko po prawej stronie obrazu) nie wyłącza się światło IR. O świetle na kamerze cyfrowej nawet nie mówię bo występuje nawet przy idealnych warunkach oglądając poklatkowo w momencie przełączenia trybu na nocny. Chodzi jedynie o tą "mgłę". Mgły nie było, jak już pisałem na żadnej innej kamerze nie było tego efektu, nawet tej oddalonej o 2 metry. Poza tymi dwoma minutowymi zdarzeniami przez całą noc nie było żadnych problemów z obrazem. Rejestrator zapisał zdjęcia z detekcji ruchu z tych momentów, w ciągu ostatnich kilkunastu dni nie było żadnych alarmów z tej kamery mimo tego, że pajęczyna była w tym samym miejscu już przynajmniej 7 dni wcześniej. Jak już pisałem kilkukrotnie są ewidentne ślady czyjejś obecności, nie wydaje mi się żeby ktoś potrafił przejść pod kamerą widzącą całe jedyne przejście więc jedyny trop to są te dwa fragmenty. Pisałem również już jakie to są kamery oraz jaką mają funkcje istnienia więc to nie miejsce na porady odnośnie posiadanego sprzętu, bo nie ma on na celu rozpoznawania twarzy w nocy z 20 metrów. Temat przedstawiłem jako ciekawostkę do dyskusji, zbyt wiele faktów wyklucza działanie natury chyba, że trafili mi się jacyś szamani :) Śpię spokojnie z myślą, że nie mam nagrania gości na moim terenie, jedynie bardzo ciekawi mnie przyczyna takiego obrazu biorąc pod uwagę wymienione przeze mnie czynniki. Szanujmy się, to temat do rozważań, nie do odgórnej opinii na podstawie najczęstszych przyczyn takich problemów. Pozdrawiam

• #7 02 Sie 2017 22:35
    jpl
    specjalista-kamery przemysłowe

nie wyłącza się światło IR

Ale ja nie pisałem że światło IR jest wyłączane przez kamerę, ale mówiłem i filtrze ICR.
    Co do mgły, nie musi być żadnej mgły, wystarczy wysoka wilgotność...
    Uwierz mi... To nie jest UFO, to nie jest duch, to nie jest ktoś.
    To jest sama technika i ułomność twojej kamery.
    Mógłbym przyjechać do Ciebie, wziasc cię żebyś słuchał przeskakującego przetwornika.... Ale jak chcesz.
    Wierz sobie w coś swojego, wyimaginowanego.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson