Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk WDC 1,5 TB zabity po przywróceniu Windows z kopii zapasowej

14 Sie 2017 11:17 759 12
  • Poziom 42  
    Po przywróceniu z kopii zapasowej systemu Windows Vista uszkodzone zostały partycje na dysku 1,5 TB WDC WD15EVDS. Wcześniej, gdy była robiona ta kopia był 128 GB SSD Transcend i Samsung F3 500GB. Obecnie są HDD: 128 GB SSD i WDC 1 TB oraz ten uszkodzony.
    Po prostu po przywróceniu z kopii Windows sam go zabił i zamienił partycje na taką jak była na F3 przy tworzeniu kopii usuwając dwie wcześniej utworzone. Nieszczęśliwie chyba na dodatek nadałem jej literę w systemie zanim zauważyłem problem.
    Można coś z tym zrobić czy tylko ratunkowo wykonać pełne skanowanie w DMDE?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Dra98 napisał:
    po przywróceniu z kopii Windows sam go zabił

Raczej nie Windows a po prostu odtworzyłeś kopię nie na ten dysk co trzeba, i to na dodatek chyba nie tą kopię co trzeba - kopię pochodzącą z dysku 500GB.
    Odtwórz teraz backup 1,5 TB WDC WD15EVDS, a do odtwarzania backupu 128 GB SSD Transcend dopnij tylko dysk docelowy na który chcesz odtwarzać.

Dra98 napisał:
    Można coś z tym zrobić czy tylko ratunkowo wykonać pełne skanowanie w DMDE?

1/3 dysku masz nadpisaną fizycznie inną zawartością, więc słabo widzę uratowanie całości danych z dysku 1,5TB tą metodą.
  • Poziom 42  
    Odtworzyłem na SSD i działa OK. Dysku F3 500 GB już od dawna nie mam na niego w marcu 2016 była utworzona kopia, którą skopiowałem na WDC 1TB i z niego odtworzyłem. Nie spodziewałem się takiego obrotu sprawy po zwykłym przywróceniu kopii zapasowej.
    Na utworzonej partycji SEA_500 na dysku 1,5 TB nic nie ma, tak nazywała się na F3. Z drugiej usuniętej WD_DM_152 odzyskałem dane.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Druga jest ok ( jeśli chodzi o odzyskanie danych - nadpisane 18 GB, a może nawet i nie), bo o dziwo jest całe jej $MFT. Czyli dobrze rozumiem, że przywrócona 500GB jest pusta? Co ciekawe nie nadpisana jest kopia boot ($MFT może być to samo dla obu partycji stąd niby wskaźnik F). Nie jest to wobec tego przywrócona kopia posektorowa partycji, więc może niewiele zostało utracone. Załącz w pliku sektory: 2048 oraz 942 082 047. Po wejściu na tą 482GB partycję też jest pusta? Możesz też od razu załączyć 3MB pliki (6000 sektorów) począwszy od sektora 0 $MFT obu partycji oraz oba $MFT mirr. Po weryfikacji $MFT można będzie się zorientować ile zostało utracone, pełny skan nie zaszkodzi (do pozycji końcowej partycji 482GB z zaznaczeniem RAW).
  • Poziom 42  
    mati211p napisał:
    Czyli dobrze rozumiem, że przywrócona 500GB jest pusta?

Tak.
    Zasadniczo dwie przypadłości są związane z tym przywracaniem pierwsza aktualizacja firmware SSD Transcend - usuwa dane - która wyzerowała S.M.A.R.T. i z ponad 12k przepracowanych godzin zrobiła 0.
    Druga to zniszczenie przez system partycji na WDC 1,5 TB szkoda, że było już późno i przydzieliłem literę dla dysku SEA_500 500 którego od kilku miesięcy nie ma w ogóle. Pierwsza była mniejsza więc rozwaliło mi wszystko.
    mati211p napisał:
    Załącz w pliku sektory

Już dodaję
    Partycja widoczna w systemie jest pusta
    niewidoczna również
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    2 $MFT w tym samym miejscu - nadpisany poprzedni $MFT przez nowy - stąd pewnie DMDE nie widzi danych na niej.
    Wstaw teraz jeszcze sektory z przedziału:
    6 293 504 - 6 299 504 (3MB) - pierwsze 3 MB $MFT partycji nowej i partycji utraconej
    471 042 040 - 471 042 047 (4kB) - $MFT mirr utraconej partycji
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Wygląda na to, że jest poprzednie $MFT nadpisane tak jakby jedynie szybkie formatowanie było wykonane, czyli dane powinny być (a nawet lepiej bo nie nadpisało $MFT mirr).
    Trzeba by spróbować przywrócić dane do stanu co najmniej czytelności w DMDE, ewentualnie podjąć próbę naprawy.
    Wg załączonego $MFT mirr jakieś dane są, można zweryfikować to.
    W DMDE można usunąć tą 500GB wstawić tylko tą drugą partycję 1,02TB w DMDE i sprawdzić czy czytelna pod Windows. Następnie zabezpieczyć "482GB" danych poprzez wykonanie kopii posektorowej. Po tym podmienić aktualny $MFT sek.0 klas.0 z poprzednim z $MFT mirr lub cały klaster 0 $MFT. Wtedy zobaczyć, czy DMDE widzi dane na partycji. Jeśli tak to można wtedy odzyskiwać pliki lub spróbować naprawy poprzez jej wstawienie w DMDE i wykonanie chkdsk na niej (szczególnie jeśli masz zapasową kopię posektorową tego obszaru).
    P.S. $MFT mirr z aktualnej partycji będzie taki sam jak $MFT klas.0 stąd też nie trzeba załączać ;).
  • Poziom 42  
    DMDE po wykonaniu skanowania widzi chyba wszystkie dane.
    mati211p napisał:
    W DMDE można usunąć tą 500GB wstawić tylko tą drugą partycję 1,02TB w DMDE i sprawdzić czy czytelna pod Windows.

Jest, dane już wcześniej skopiowałem.
    mati211p napisał:
    podmienić aktualny $MFT sek.0 klas.0 z poprzednim z $MFT mirr lub cały klaster 0 $MFT

Za bardzo nie wiem jak to poprawnie wykonać.
  • Pomocny post
    Ok dane skopiowałeś, ale sama partycja jest czytelna? Masz kopię tych 482 GB danych wykonaną? Jeśli tak to ewentualnie mogę pomóc zdalnie przez TeamViewera.
    Dra98 napisał:
    Za bardzo nie wiem jak to poprawnie wykonać.

Po pierwsze obecna 500GB musi być usunięta przez DMDE i zatwierdzona, by nie było możliwości nadpisywania $MFT. Po drugie trzeba zwyczajnie wtedy skopiować $MFT mirr w miejsce aktualnego pierwszego klastra $MFT (nadpisać $MFT klas.0)
  • Poziom 42  
    mati211p napisał:
    sama partycja jest czytelna?

Tak.
    mati211p napisał:
    Masz kopię tych 482 GB danych wykonaną?

Muszę zorganizować HDD.
    mati211p napisał:
    Po pierwsze obecna 500GB musi być usunięta przez DMDE i zatwierdzona

Zrobione. Windows po restarcie widzi dane OK.
  • Pomocny post
    Jak masz na tym 1,02TB wystarczająco dużo miejsca to wykonaj kopię do pliku od sektora 0 do 942 082 047. Potem wystarczy, że wgrasz począwszy od 6 293 504 kopię $MFT mirr aż do sektora 6 293 511. Wtedy inaczej DMDE będzie widział strukturę danych i po wejściu na nią powinna być struktura danych - od razu lub po wszystkie znalezione+rekonstrukcja. W sumie jak nie zamierzasz używać chkdsk to z zamianą $MFT klas. 0 możesz spróbować, tylko nie można się pomylić. Jeśli partycja jest niewstawiona, to system i tak nie będzie nic z nią chciał robić. Ponadto kopię pierwszych 3MB $MFT mamy. Miała chyba nazwę WD_DM_151 ta partycja z tego co widzę w kopi $MFT klas. 0.
  • Poziom 42  
    mati211p napisał:
    Jak masz na tym 1,02TB wystarczająco dużo miejsca to wykonaj kopię do pliku od sektora 0 do 942 082 047

Wykonałem na ten 1,02 TB.
    mati211p napisał:
    wystarczy, że wgrasz począwszy od 6 293 504 kopię $MFT mirr

Wgrana.
    Wstawiłem partycje i użyłem chkdsk - choć go nie lubię za bardzo. Dane widoczne i odzyskane.
    Dzięki za pomoc.