Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Myjka ultradźwiękowa do elektroniki, co wybrać?

22 Sie 2017 16:53 4020 13
  • Poziom 19  
    Witam, proszę o polecenie jakiejś dobrej myjki ultradźwiękowej, nie chodzi o najtańszą, nie chodzi też o najdroższą - generalnie ma być cena do jakości, czyli jak najtańsza, ale żeby działała, żeby dała radę usunąć osad na płycie głównej telefonu.

Przy okazji zapytam także o myjki do płyt głównych laptopów, narazie tak orientacyjnie.
  • PCBway
  • Poziom 14  
    Witam,
    Biorąc pod uwagę stosunek ceny do pojemności zbiornika i mocy to jedną z bardziej konkurencyjnych pozycji jest myjka o symbolu CD-4820.
    Używamy u nas w serwisie takiej myjki i możemy śmiało polecić. Używamy właśnie do mycia płytek z elektroniką z zastosowaniem alkoholu izopropylowego. Myjka ta ma dodatkowo opcję podgrzewania zbiornika z cieczą myjącą. Wzrost temperatury powoduje nasilenie się zjawiska kawitacji, czyli w praktyce zwiększenia skuteczności mycia. Zbiornik o wymiarach 245x145x70mm z pewnością pozwoli umyć chyb a wszystkie płyt główne telefonu.
    Pozdrawiam
    Piotrek
  • PCBway
  • Poziom 19  
    Macie tam na stronie 3 różne oferty z płynami. Rozumiem , że zamiast zakupu np. 5L alkoholu izopropylowego za 36zl lepiej wziąć koncentrat K3, gdzie można za 23zl mieć po rozrobieniu z wodą aż 50L płynu czyszczącego dobrze myślę?

No i jak wygląda eksploatacja... myjka ma 2.5L pojemności, lejemy tam ten alkohol izopropylowy i po myciu jednej płytki należy wylać 2.5L alkoholu i wlać następne 2.5L?
  • Poziom 14  
    Do mycia elektroniki i podzespołów używamy głównie wcześniej wspomnianego alkoholu izopropylowego i jego pochodnych produktów np. Cleanser Druk który w praktyce jest alkoholem z dodatkiem jakieś środka myjącego. Rozpuszcza on większość zanieczyszczeń na płytkach drukowanych PCB po procesie lutowania, głównie chodzi o usunięcie topników lutowniczych na bazie kalafonii itp. Dodatkowo płyn ten ma ładny zapas (ale to odczucie subiektywne). Znajomi z serwisów GSM myją tym płynem głównie telefony po zalaniu.

Odnośnie praktycznej eksploatacji myjki z alkoholem izopropylowym to można go trzymać na stałe w wanience. Ważne by nakrywać wanienkę nakrywką z zestawu, ponieważ paruje on dość intensywnie - zwłaszcza przy wykorzystaniu funkcji podgrzewania. Płyn wymieniamy dopiero kiedy stwierdzimy że jest zabrudzony lub stwierdzimy że po wymyciu danego elementu że jest nadal zabrudzony.

Jeśli chodzi o dodatkowe płyny typu DEMA lub K3 są to koncentraty do rozrobienia z wodą destylowaną. Są to preparaty ogólnego zastosowania i na codzień ich nie używamy do elektroniki (chociaż mają w specyfikacji napisane elektronika). Testowaliśmy ten środek raczej do mycia elementów mechanicznych. Jeśli już wybierać to oba koncentraty są do siebie bardzo zbliżone. Z tego co sobie na szybko przypominam to K3 ma dodatkowy składnik inhibitor korozji (co podobno zapobiega kolozji na elementach metalowych).

Pozdrawiam,
    Piotrek
  • Poziom 19  
    No dobra, z racji że nikt inny mi nie pomógł postanowiłem złożyć zamówienie na waszej stronie, także czekam na przesyłkę.
  • Poziom 14  
    Dziękuję. Z pewnością będzie pan zadowolony z zakupu
  • Poziom 34  
    Szukaj po rozmiarze zbiornika. Bo to jest najważniejsze kryterium. Do płyt laptopa, to tanie to nie będzie.
    CD4820 do małej elektroniki jest ok. Zaprzyjaźniony serwis właśnie chyba używa takiej jak widzę.
    Do płyt laptopa nie zmieścisz się w 1000pln.

Dodano po 2 [minuty]:

wentyl215 napisał:
    No dobra, z racji że nikt inny mi nie pomógł

Napisałeś post wczoraj około 17.00 i do dzisiaj rana nikt Ci nie pomógł?
    Wypadało by chyba przeprosić Ciebie? ;)
  • Poziom 19  
    No przecież pomógł Godziks, także niema, za co przepraszać... Tobie też dziękuję za posta odnośnie laptopów. ;)
  • Poziom 19  
    Miałem być zadowolony, niestety myjka nie działa, mrugnęła raz przy podłączeniu i tyle w temacie, brak polskiej instrukcji ? reklamujemy po 5 minutach od otrzymania.
  • Poziom 14  
    WOW,
    To się nazywa złośliwość rzeczy martwych :(
    Proszę się nie martwić towar zostanie wymieniony na sprawny i przetestowany. Jeszcze będzie Pan zadowolony.
    Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    No trudno, tylko szkoda że nie poszliście na rękę i nie zgodziliście się na wysyłkę drugiego egzemplarza, gdzie jutro miałbym może sprawny sprzęt i od razu oddałbym niesprawny. Niektóre sklepy idą na takie układy, zwłaszcza przy takiej sytuacji, gdzie nawet nie skorzystałem z tego sprzętu, no i rzecz jasna jutro piątek, także u was z powrotem jest dopiero w poniedziałek i nawet jeśli wyślecie to ekspresowo to nowy egzemplarz u mnie będzie minimalnie we wtorek/środę więc praktycznie cały tydzień.
  • Poziom 19  
    Tak jak podejrzewałem, myjka wróciła w środę. W raporcie wymieniono na nowy egzemplarz, przed wysyłką sprawdzono działanie. No i działa, zobaczymy z jaką jakością, ale wygląda obiecująco, zastanawia mnie jedynie fakt, że tym razem sprzedawca nie umieścił plomby gwarancyjnej (tamten model ją miał i nie pozwolono mi jej zrywać, bo chciałem sam sprawdzić, czy to może jedynie bezpiecznik).

Mam tylko nadzieję, że myjka będzie działać dłużej niż okres gwarancyjny, bo w przypadku reklamacji mogą być problemy. :D

Jeszcze nie zamykam tematu, za parę dni wstawię jakąś ocenę dla tego urządzenia, może komuś również pomogę...
  • Poziom 23  
    Witam, czekam na relacje z korzystania z myjki CD4820 bo jestem również jestem zainteresowany zakupem jej.
  • Poziom 19  
    Myjka robi to co ma robić, myje elektronikę, ale ma juz urwane uszy koszyka. Słabe wykonanie zawiasów i już popękało. Nie mam plomby gwarancyjnej od sprzedawcy także nie wiem jak ocenić ten zakup...