Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ford Mondeo Mk3 Sedan - Metalowy huk, trzask przy ruszaniu z parkingu

27 Aug 2017 14:40 1236 12
  • Level 6  
    Witam,

Auto stało kilka dni nieużywane,

Dziś przy ruszaniu z parkingu, przy maksymalnym skręcie w prawo tyłem po przejechaniu metra usłyszałem głośny "metalowy" trzask, huk,

Najpierw pomyślałem sobie "jakaś śruba pękła" lub coś w tym stylu,

Jadąc na większych dziurach jak auto podskakuje coś chrobocze, jakiś metal w prawym kole, po prawej stronie,

Auto ściąga w prawo dość mocno, ściąga to źle powiedziane, gdy koła są wyprostowane to kierownica nie jest prosto tak, jak wcześniej, gdy jadę na wprost i gdy puszczę kierownicę to ona zaczyna się sama kręcić w prawo i auto skręca samo w prawo,

Po przejechaniu 2-3km wypadł ułamany kawałek sprężyny, zwinięty w półokrąg czarny pręt metalowy o długości około 10cm,
    Potem na próbę przejechałem jeszcze ze 2-3 km, nadal coś tam chrobocze gdy auto podskakuje na dziurach po stronie prawego koła i skręca w prawo gdy puszczę kierownicę

Ja sam koła nie ściągnę, nie mam kanału, dostępu do kanału ani nic z tych rzeczy itp.

Jak myślicie, co to może być ? Tylko sprężyna czy może coś więcej ?
    Czy mogę tak jeździć dopóki nie znajdę wolnego mechanika ?
    Czy sama delikatnie pęknięta sprężyna na pół zwoju może spowodować takie skręcanie kierownicy ?

PS. na marginesie wcześniej zwracałem uwagę że strona prawa auta jest nieznacznie wyżej niż strona lewa, teraz jakby się to wyrównało, mhm
  • Level 38  
    Nie możesz jeździć niesprawnym autem !!! (dla swojego i innych bezpieczeństwa). nikt ci nie zdiagnozuje przez internet jakie uszkodzenia powstały w twoim aucie. Odstaw auto do warsztatu, niech naprawią.
  • Level 34  
    Końcówka sprężyny może zsunąć się z gniazda amortyzatora i wbić w oponę. (jeżeli odłamała się u dołu) jeżeli u góry zablokować kierownicę w czasie jazdy. Sam odpowiedz sobie czy możesz eksploatować samochód w takim stanie.
  • Moderator of Cars
    mar19861986 wrote:
    nie mam kanału, dostępu do kanału

Kanał do tego nie potrzebny więc tak się nie tłumacz. Po prostu sam nie zrobisz bo nie masz o tym pojęcia. Auto do warsztatu i tyle.
  • Level 6  
    Witam, czy pęknięta sprężyna na pół zwoju w przednim prawym kole może spowodować żę podczas jazdy kierownica skręca w prawo po jej puszczeniu ?

Moderated By T5:

3.1.12. Nie wysyłaj wielu jednakowych tematów na forum, użytkownicy nie będą wiedzieć, gdzie mają odpowiadać.
    Scaliłem.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3372216.html

• Level 6  
    koło prawdopodobnie ściągnę w poniedziałek dopiero, więc wtedy zobaczę co tam siedzi, a możecie teoretycznie napisac w jaki sposób peknięta sprężyna może powodować skręt kierownicy ? auto stoi prosto, nie jest "zapadnięte" w stronę prawą gdzie pękła sprężyna, prześwit między nadkolem a oponą jest taki sam po obu stronach
  • Level 43  
    mar19861986 wrote:
    a możecie teoretycznie napisac w jaki sposób peknięta sprężyna może powodować skręt kierownicy ?

Mało prawdopodobne. Wymień sprężyny z przodu (obie) i zleć zrobienie zbieżności.
  • Level 6  
    mam zdjęcia po zdjęciu koła,

pęknięty kawałek (zdjęcie 1) pękł od góry, na zdjęciu 4 widać pęknięte miejsce
    dodatkowo te wszystkie elementy powyżej gumy wewnątrz sprężyny są luźne(zdjęcie numer 2), dodatkowo wypadły jakieś 2 kulki o średnicy 1cm jakby z łożyska jakiegoś,

gdy te wszystkie elementy są luźne ze zdjęcia 2, to już wiem co mi "chrobocze, lata" przy nierównościach na jezdni - to musi być to

muszę więc kupić sprężyny oraz chyba łożysko ? ale nie mogę znaleźć nigdzie informacji na temat tego łożyska i jego podzespołów, może znacie jakiś schemat budowy tego miejsca bym mógł namierzyć te elementy ?

Ford Mondeo Mk3 Sedan - Metalowy huk, trzask przy ruszaniu z parkingu Ford Mondeo Mk3 Sedan - Metalowy huk, trzask przy ruszaniu z parkingu Ford Mondeo Mk3 Sedan - Metalowy huk, trzask przy ruszaniu z parkingu Ford Mondeo Mk3 Sedan - Metalowy huk, trzask przy ruszaniu z parkingu Ford Mondeo Mk3 Sedan - Metalowy huk, trzask przy ruszaniu z parkingu
  • Level 6  
    czyli teraz na 100% wiemy że to łożysko powodowało ściąganie, skręcanie w prawo ?

ze względu na dostępność i cenę wybrałem KAYABA, dobry wybór ?

poduszki i łożyska też muszę obustronnie wymienić ? czy wystarczy jak wymienię tylko te uszkodzone z jednej strony ?

sprężyny 2x KYB RH2634

poduszki i łożyska - KAYABA SM1211

auto to MONDEO III sedan (B4Y) 1.8 Koni-110 81W 2006rok
  • Level 6  
    sprężyny zamówiłem LESJOFORS 4027578 - stwierdziłem ze lepiej dopłacić do nich zamiast KYB

zastanawiam się czy poduszki i łożyska wymienić z obu stron, czy tylko te uszkodzone przez sprężynę,

ale nie wiem jakie poduszki i łożyska wybrać, jakiego producenta zastanawiam się nad wyborem z :
    KAYABA SM1211 - znalazłem w cenie 65zł za komplet

Monroe mk 151 - 64 zł za komplet

FEBI BILSTEIN 19938 - znalazłem 85zł za komplet

a może jeszcze:
    SNR KB652.11 - 83zł

te 2 już są troche poza granicą ceny:
    MEYLE - 98zł

LEMFORDER - 120zł