Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimatyzacja kasetonowa DAIKIN 13KW - Kto naprawi / zamontuje?

03 Wrz 2017 23:56 1470 16
  • Poziom 3  
    Szanowni eksperci...

Będąc kilka dni w Wielkiej Brytanii zakupiłem do mojego domu klimatyzator kasetonowy jak na zdjęciach poniżej. Ze względu na jego niską cenę kupiłem owy zestaw "trochę w ciemno", nie widząc czy działa czy też nie ponieważ klimatyzator był już zdemontowany. Prywatny sprzedawca zapewniał jednak, że jest na chodzie więc mam nadzieję, że sobie nie żartował :-).
    Nie znam się na tego typu sprzęcie dlatego też poszukuję osobę, która dokonała by przeglądu, ewentualnej naprawy i montażu w.w. klimatyzacji.
    Z góry dziękuję za pomoc...

Klimatyzacja kasetonowa DAIKIN 13KW - Kto naprawi / zamontuje?Klimatyzacja kasetonowa DAIKIN 13KW - Kto naprawi / zamontuje?
  • Poziom 21  
    Jeszcze daj znać może gdzie chcesz montować tą klimatyzacje, bo co prawda miasto masz w profilu, ale nikt jasnowidzem nie jest. Popytaj może lokalne firmy zajmujące się klimatyzacją. Koniecznie pokaż im na starcie to 2 zdjęcie. Jest ono ważne ze względu na to, że nie koniecznie jest to najlepsza pozycja do przewożenia klimatyzatorów. (chodzi o jednostkę zewnętrzną, która jak lodówka powinna być przewożona w określonym położeniu) W takiej jest duże prawdopodobieństwo że olej wyleje się ze sprężarki,
    To czy olej się wylał i jak go wprowadzić do sprężarki musi stwierdzić ktoś kto zobaczy co jest w środku. Teoretycznie jakaś część oleju krąży po układzie cały czas, ale jak go będzie zbyt mało w momencie startu urządzenia to po prostu nie wróci, bo sprężarka działa tylko przy smarowaniu. Bez kiepsko tłoczy.

Gdzie będziesz to montował ?? Bo 13KW mocy chłodniczej to dość sporo i pomieszczenie do chłodzenia raczej duże jest.
  • Poziom 42  
    pawel1148 napisał:
    W takiej jest duże prawdopodobieństwo że olej wyleje się ze sprężarki,

A gdzież to się wyleje???
    Z drugiej strony nie wiadomo, jak został przeprowadzony demontaż. Czy zgodnie ze sztuką?
    Jak odbyło się to na łapu capu, to do ponownego montażu potrzeba kogoś z solidną wiedzą chłodniczą, a nie pana franka....
    Osobną kwestią jest kompletność tego "zestawu". Chodzi o pilota. Przy tej mocy często stosowane były sterowniki naścienne.
    Czy masz coś czym można włączyć i wysterować ten klimatyzator?
    Dodatkowo dochodzi problem zasilania. Wymagane trzy fazy i spore prądy: Zabezpieczenie 25A, co w domkach rzadko się zdarza.
    W zasadzie klimatyzator przeznaczony jest do dużych pomieszczeń z sufitem podwieszanym.
  • Poziom 3  
    Witam...

tak, montaż w Katowicach.
    Obawiam się, że klimatyzacja nie została zdemontowana w profesjonalny sposób. Świadectwem tego są przecięte kable...niestety.
    Brak sterowania - regulator był ale się zagubił (twierdził sprzedawca). Ale to nie problem - dokupię Daikin BRC1E53A7 - wydaje mi się, że to właściwy model.
    Przyznam się, że nie przemyślałem kwestii podłączenia - jestem na etapie instalacji w nowo wybudowanym domu (200m2) więc mam nadzieję, że uda się go podłączyć .

Jak już wspomniałem, jestem zielony w tym temacie. Dlatego też potrzebuję profesjonalnej pomocy.
  • Pomocny post
    Specjalista urządzeń chłodniczych
    Na początek sprawdź czy zawory są zamknięte. Tam gdzie wchodzą rury miedziane w jednostce zewnętrznej powinny być czapeczki a pod nimi gniazda na imbus. Owe zawory w chwili obecnej powinny być zamknięte.
  • Poziom 3  
    Dobrze. Postaram się dzisiaj sprawdzić.

W międzyczasie zrobiłem jeszcze kilka zdjęć. Proszę zwrócić uwagę na fachowy demontaż angielskich specjalistów.
  • Pomocny post
    Specjalista urządzeń chłodniczych
    Demontaż też taki czasami i ja robię ale tylko w tedy jak wiem że wszystko idzie na złom. Podejrzewam że w przypadku tej klimay miało być podobnie. Jednostka wewnętrzna wymaga przedmuchania azotem i to obowiazkowo oraz porządnego suszenia. Koniecznie sprawdź stan jednostki zewnętrznej czy ma zamknięte zawory bo jak nie to masz już olej w spreżarce do wymiany
  • Poziom 3  
    Mam nadzieję, że to samo nie czeka mojego klimatyzatora - mówię oczywiście o złomowaniu...:-)

Odkręciłem osłonę o której wspomniałeś i ukazały się 2 zawory, które według mnie są zakręcone. Ponadto sporo elektroniki.

Może jest na forum szpec, który podejmie się naprawy i montażu agregatów?
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    ChrisKatowice napisał:
    Odkręciłem osłonę o której wspomniałeś i ukazały się 2 zawory, które według mnie są zakręcone.

Rozumiem że pod zaślepkami widziałeś gniazda na imbus i były one wkręcone do oporu ?
  • Poziom 3  
    Teraz miałem trochę więcej czasu więc mogłem dogłębniej się przyjrzeć.
    Mój błąd...widziałem dokręcone zaślepki sądząc, że są to zawory. Faktycznie...pod zaślepkami były gniazda na imbus...oczywiście niedokręcone.
  • Poziom 3  
    Niezakręcone
  • Poziom 31  
    Da sie uruchomic chociaż amigo demontujacy ten zestaw nie za bardzo wiedział co robi...podstawowe pytania-do jakiego pomieszczenia (m2)chcesz zainstalowac tą kasetę oraz czy wystarczy ci pradu-konieczna instalacja trójfazowa
  • Poziom 3  
    Prawie właśnie z tej strony znam Anglików. Szybko sprzedać...a jeszcze szybciej skasować pieniążki. Sposób demontażu, opakowanie itd. to już dla nich kwestia mniej ważna...Oczywiście zdarzają się wyjątki...

Wracając do meritum. Czyli na dzień dzisiejszy wiem już, że w układzie nie ma czynnika czyli gazu. Zgadza się?
    Kwestia podłączenia zasilania to myslę, że nie powinno być problemu ponieważ elektryk może podłączyć zasilanie trójfazowe. (Jestem na etapie budowy - stan surowy zamknięty. )

Metraż domu to 200m2 - samo pomieszczenie ma około 70m2 ale posiada antresolę czyli do góry ma otwartą przestrzeń. Zdaje sobie sprawę, że i tak agregat jest zbyt mocny ale lepiej zbyt mocny niż za słaby...Prawda?
  • Poziom 42  
    ChrisKatowice napisał:
    ale lepiej zbyt mocny niż za słaby...Prawda?

Nieprawda! Niestety w chłodnictwie wiejskie "mądrości" się nie sprawdzają.
    ChrisKatowice napisał:
    Czyli na dzień dzisiejszy wiem już, że w układzie nie ma czynnika czyli gazu. Zgadza się?

Raczej gazu, czyli czynnika chłodniczego.
    Nie zdradziłeś nam jakim sposobem klimatyzator przedostał się na drugą stronę kanału miedzy Anglią a kontynentem. I nie chodzi mi o żadną kontrabandę czy cóś, ale przede wszystkim o to czy płynął promem? Dlaczego pytam? Ano dlatego, że transport morski niesie ze sobą ryzyko dostania się wstrętnej solnej mgły morskiej do układu chłodniczego. Przecież zawory były odkręcone a rury odcięte na chamca kątówką lub piłką. Do tego niczym nie zabezpieczone. O opiłkach lepiej nie wspominać...
    Myślałeś, że zrobiłeś interes życia , a masz problemy i powinieneś przewidywać spore koszty za montaż i uruchomienie. Sam czynnik będzie kosztował z 500 zł. Do tego nikt rozsądny nie da Ci gwarancji na dłuższe działanie, o ile w ogóle ruszy(?), bo nie wie co jest w miejscu gdzie miał być czynnik. Pewnie są: Wilgoć, sól, opiłki, pył z budowy, kurz i cholira wie co jeszcze.
    Do tego Daikina PORZĄDNIE nie napełni i uruchomi byle "nabijacz gazu".
    Powodzenia i napisz jak się ta przygoda skończyła
  • Poziom 3  
    Jeżeli ta "wiejska mądrość" nie sprawdza się w chłodnictwie to może wyjaśnij dlaczego.

Nie, klimatyzator nie płynął promem a jechał tunelem.

Dodam może, że zestaw nabyłem w cenie 220 funtów czyli jakieś 1100zł + 400zł transport. Wydawało mi się, że to atrakcyjna cena więc długo nie czekałem z decyzją. Pomyślałem, że jeżeli "interes życia" nie wypali to i tak dużo nie stracę. Sprzedający zapewniał, że w komplecie jest także sterownik - niestety go nie było i ostatecznie zwrócił jeszcze 100funtów. Reasumując jak na razie zestaw wyniósł mnie 1000zł z transportem. Aby uruchomić klimatyzator niezbędny jest sterownik więc już go zamówiłem. Koszt nowego w Wielkiej Brytanii to 150zł.
    Ostatecznie koszt ryzyka jest dosyć niski biorąc pod uwagę cenę nowego zestawu w Polsce.
  • Poziom 21  
    Co do pytania o to dlaczego zbyt duża moc klimatyzatora nie koniecznie jest wskazana odpowiem tak. W domu masz nisko sufit, ten klimatyzator będzie dmuchał dośc zimnym powietrzem, dodatkowo przepływ powietrza będzie dosyć ograniczony i będzie przez to działał na mocnym wentylatorze, albo mniejszym i będzie dawał powietrze o temperaturze 4stopnie np. A jak będzie zbyt mały odbior ciepła to może zamarznac i lać się z klimatyzatora.
    Pocieszę Cie tym, że ile razy miałem do czynienia z Daikinami to one bardzo ładnie regulują mocą i takie sytuacje to raczej nie w ich przypadku. One często mają zamiast standardowego obniżenia o 10 stopni temperatury nawiewu obniżenie o 8 stopni. Także, jak przewymiarowana jednostka to Daikin sprawdzi się najlepiej.
    Co do opłacalności to się zastanów. A jak zdecydujesz się zakładać to nie czekaj na wiosne. A to ze względu na to, że firmy robiące klimę wtedy mają sezon i będą wiedziały ile od Ciebie zgarnąć. Oprócz tego w ciągu ostatnich paru miesięcy czynniki do klimatyzacji zdrożały 3x i będą dalej drożeć i te 500zł to cena na obecne warunki za sam gaz. Na te gazy zostały wprowadzone kontyngenty czy jak to sie nazywa ograniczenie dystrybucji w UE i będą drożeć,