Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyrzynarka włosowa (stołowa) - przegrzewanie silnika

08 Sep 2017 13:08 2205 14
  • Level 12  
    Witam,

Z racji tego, że jestem laikiem w tej materii chciałbym zadać parę pytań dot. wyrzynarki włosowej stołowej (cena ok 500 PLN).

W instrukcji wyrzynarki napotkałem następujący opis:

UWAGA! Tryb pracy "S6" 30% oznacza: praca przerywana z przerwami jałowymi (czas cyklu 10 minut). Aby uniknąć niedopuszczalnego przegrzania silnika, silnik może pracować 30% cyklu z podana mocą nominalną, a następnie pracować bez obciążenia przez dalsze 70% czasu cyklu w celu schłodzenia (np. po 3 minutach pracy z obciążeniem musi być 7 minut pracy na biegu jałowym).

Moje pytania:

1) Czy każda tego typu wyrzynarka ma takie ograniczenie?
    2) Jakie modele wyrzynarek włosowych (stołowych) nie mają takich ograniczeń?

Z góry dziękuję za pomoc
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 42  
    W tym budzecie tylko takie możliwości.
    Co będzie cięte jaki materiał i grubość?
  • Helpful post
    Level 38  
    Większość współczesnych urządzeń elektromechanicznych wyposażonych jest w silniki tzw. "przewatowane". Oznacza to w praktyce, ze mają one większą moc niż by to wynikało z ich fizycznych rozmiarów co w praktyce oznacza niemożność odprowadzenia ciepła do otoczenia w sposób ciągły. Dlatego mają one oznaczenia S2 (np.) 15 min. Są to urządzenia przeważnie przeznaczone dla amatorów. Dla profesjonalistów zwykle są dostosowane do pracy ciągłej. Jedynym rozsądnym wyjściem w Twojej sytuacji wydaje się zastosowanie innego silnika o zbliżonych obrotach i mocy a przeznaczonego do pracy ciągłej.
  • Level 12  
    Dziękuję za rzeczową informację.

Natrafiłem w Internecie na info dot. rodzaju pracy do jakiej przystosowany jest silnik:

S1 – Praca ciągła, to moc silnika przy pracy ciągłej pod pełnym obciążeniem
    S2 – Praca dorywcza.
    S3 – Praca okresowa przerywana.
    S4 – Praca okresowa przerywana z rozruchem.
    S5 – Praca okresowa przerywana z hamowaniem elektrycznym.
    S6 – Praca okresowa długotrwała z przerwami jałowymi. Innymi słowy to moc silnika przy pracy przerywanej z przerwami jałowymi sięgającymi 40%
    S7 – Praca okresowa długotrwała z hamowaniem elektrycznym.
    S8 – Praca okresowa długotrwała ze zmianami prędkości obrotowej.

Rozumiem, że parametr S1 jest najlepszym wyborem i ten parametr powinienem sprawdzić wybierając wyrzynarkę?
  • Level 42  
    Oczywiście tylko też weź po uwagę że twoje matariały nie są bardzo twarde, a co za tm idzie może wystarczy tobie S2
  • Level 12  
    Dobra wiadomość jest taka, że znalazłem model wyrzynarki, której moc silnika oznaczono S1:

Wyrzynarka Holzmann DKS21 PRO - cena 449 PLN
    http://allegro.pl/precyzyjna-wyrzynarka-stolowa-wlosowa-modelarska-i6682724923.html

Jest to jedyny model, w którym znalazłem oznaczenie S1 - czy to dobry wybór?
  • Level 41  
    Nie podali grubości cięcia dla twardszych materiałów.
    Droższa silnik bezszczotkowy 200W drewno do 50mm, tworzywa sztuczne do 30mm, metale nieżelazna do 10mm.
  • Level 42  
    Ciśnienie 230V 50Hz

Moje ulubione wpisy sprzedawców
    Albo nie czytają opisu aukcji albo nie mają pojęcia co czynią - jedno i drugie mnie odrzuca :cry:
  • Level 41  
    hrabia64 wrote:
    masz na myśli inny konkretny model?

Tak ale to przykład jakie może mieć ograniczenia w cieciu twardszych materiałów wyrzynarka 120W a 200W.
    Spytaj sprzedawcę o zakres grubości ciętego twardego materiału wyrzynarki 120W.
    Na stronie o parametrach nie podał zakresu.
  • Level 41  
    O to chodziło, aby nie kupować w ciemno, sprzedający nie podał wszystkich bardzo istotnych informacji.
  • Level 12  
    Skontaktowałem się ze sprzedawcami z dwóch różnych firm sprzedających ten model - oto efekty:

1) Otrzymałem instrukcję, w której nie ma ani słowa na temat tego, jakie grubości można przecinać w zależności od obrabianego materiału;

2) Jeden ze sprzedawców stwierdził, że można przecinać różne materiały (o metalu nie rozmawialiśmy) do grubości 57 mm - polecał brzeszczoty firmy PROXXON - twierdził, że należy używać 'właściwych brzeszczotów' do danego materiału i ciąć na wolniejszych obrotach;

3) w wyrzynarce można zamontować brzeszczot z trzpieniem a także bez trzpienia (rysunki poglądowe w instrukcji);

I to wszystko - jak widać połowa sukcesu.

Dodano po 18 [godziny] 1 [minuty]:

Czy ktoś z forumowiczów chce podsumować temat - jeśli nie, to jutro (środa) planuję zamknięcie tematu.