Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chciałbym zrobić zegar 7-segmentowy na diodach LED

kowalczyk.cd 11 Wrz 2017 15:18 1206 18
  • #1 11 Wrz 2017 15:18
    kowalczyk.cd
    Poziom 10  

Witajcie.

Z racji tego że chciałbym wykonać zegar z diód LED (7segmentów) to mam kilka pytań. Jutro lecę na hurtownie i chciałbym wiedzieć jakie rzeczy zakupić.
    Co posiadam:
    - Diody ponad stan,
    - arduino uno
    - Zegar czasu rzeczywistego DS1302
    - 4 expandery PCF8574
    - Uniwersalne płytki żeby ułożyć na nich diody
    Założenie:
    Każdy segment to 5 diód (jak na zdjęciu) czerwonych 2V - diody jak najbardziej łączone równolegle z wspólną anodą. Cały wyświetlacz będzie składał się z 4 ÓSEMEK HH MM. Sekundy i dwukropek ewentualnie później wykonam.
    Do zasilania chciałbym użyć Arduino 5V lub ewentualnie mam stabilzator 5V na LM.
    Pytanie 1 - jaki rezystor wstawić na każdy segment jeżeli zasilanie by było z arduino (5V) widziałem kalkulator ale on wylicza dla jednej diody.
    i czy zasilanie z arduino będzie wystarczające dla 4 cyfr.
    Pytanie 2 - Mam do dyspozycji kilka SN74HC595N lub PCF8574 (więc po jednym na cyfrę moga dać) które będą lepsze dla tego typu projektu
    Pytanie 3 - czego jeszcze będzie mi brakować do takiego układu (tranzystory, rezystory)

Proszę o wyrozumiałość jeżeli użyłem złego nazewnictwa. Z rok temu robiłem taki zegarek ale na gotowych 7segmentowcach co ograniczało się tylko to podpięcia pinów i zaprogramowania układu. Teraz chciałbym to przełożyć na trochę większy format, ale nie chciałbym czegoś "upalić"

Na elektrodzie znalazłem 1 podobny projekt https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1586433.html ale tam jest zastosowane multipleksowanie co przekłada się na mruganie, a przy większej jasności pewnie jeszcze będzie to bardziej widoczne.

0 18
  • #2 11 Wrz 2017 16:36
    dasej
    Poziom 29  

Witam.

Zegar raczej DS3231. Dokładniejszy i lepszy od DS1302.
    Do sterowania LED-ów proponuje SCT2168 lub podwójny SCT2026.
    Zasilanie z LED-ów równolegle stworzy Ci pewien problem z zasilaniem.
    5 LED x 20mA da 100mA ( dla cyfry 8 będzie to 700mA ). PCF na pewno sobie nie poradzi.
    Cztery świecące cyfry w Twojej koncepcji będą pobierały około 2A z 5V.

LED-y łączone szeregowo i zasilana z 12V będą pobierały dla cyfry 8 tylko 140mA.
    SCT może pracować z wyższym napięciem i prądem na wyjściu do 120mA.
    Dla segmentów tak obierasz rezystor by segment pobierał tyle prądu co pojedynczy LED ~20mA.
    Przy zastosowaniu SCT do wyświetlacze nie będą potrzebne żadne tranzystorów tylko kilka rezystorów regulujących przepływ prądu.

Kolejna sprawa to szeregowe łączenie SCT.

To takich kilka sugestii na szybko.

0
  • #3 11 Wrz 2017 16:55
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Na początek: diod LED nie łączy się równolegle.
    Poczytaj o wyświetlaczach multipleksowanych, pooglądaj schematy płytek z takimi wyświetlaczami dla Arduino, złóż sobie zegarek z taką gotową płytką, potem dopiero wymyślaj swoje własne rozwiązanie.

0
  • #4 11 Wrz 2017 17:41
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 11 Wrz 2017 18:23
    kowalczyk.cd
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedzi... Przeglądając google napotkałem na coś co by było jak dla mnie (jako laika) dosyć proste do wykonania jest to taki schemat http://www.kswichit.com/Led/schematic.pdf
    I moje pytanie brzmi czy rejestrator MC74HC595 mogę zastąpić SN74HC595N ponieważ tego ze schematu nie ma na hurtowni.
    I jedna rzecz której nie zrozumiałem ze schematu do gdzie podłaczyć COM z ULN2003

0
  • #6 11 Wrz 2017 18:36
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 12 Wrz 2017 08:34
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

COM w ULN2xxx możesz pozostawić niepodłączone w przypadku sterowania diod LED, gdyż są one elementami o charakterze rezystancyjnym.

Pamiętaj jednak, że jeśli kiedykolwiek wykorzystasz ULN2xxx do sterowania elementów indukcyjnych, powinieneś COM podłączyć do źródła zasilania z tych powodów: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/przekaznik-i-zaklocenia.html

Datasheet ULN200x Texas Instruments napisał:
    8.4.1 Inductive Load Drive
    When the COM pin is tied to the coil supply voltage, ULN2003A device is able to drive inductive loads and
    suppress the kick-back voltage through the internal free-wheeling diodes.

8.4.2 Resistive Load Drive
    When driving a resistive load, a pullup resistor is needed in order for ULN2003A device to sink current and for
    there to be a logic high level. The COM pin can be left floating for these applications.

0
  • #8 12 Wrz 2017 10:35
    tmf

Stosowanie układów typu '595 + bufor, lub ULN2xxx to w tym zastosowaniu anachronizm i po prostu nie ma sensu. Pod każdym względem lepszym rozwiązaniem jest użycie proponowanych układów SCT, zawierających zatrzask, bufor i kontrolowane źródła prądowe do zasilania LEDów. W przypadku sterowania multipleksowego do sterowania cyfrą lepiej użyć tranzystora P-MOSFET niż starego ULN. Z prostej przyczyny - napięcie saturacji CE dla ULN. Przy wyższym zasilaniu (5V) może nie ma to większego znaczenia, bo czy energię się traci na ULN, czy rezystorze to jeden kit, natomiast ma sens zasilić to wszystko z 3,3V lub niżej i wtedy ULN traci sens. MOSFET w obudowie SOT23 też miejsca za wiele nie zajmuje.

Dodano po 2 [minuty]:

kowalczyk.cd napisał:
    Na elektrodzie znalazłem 1 podobny projekt https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1586433.html ale tam jest zastosowane multipleksowanie co przekłada się na mruganie, a przy większej jasności pewnie jeszcze będzie to bardziej widoczne.

Wszystko zależy od częstotliwości odświeżania. Jak dasz 500 Hz to nic mrugać nie będzie. Oczywiście można zrobić sterowanie statyczne jeśli chcesz.

0
  • #9 12 Wrz 2017 11:13
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 13 Wrz 2017 09:05
    danthe
    Poziom 29  

Witam.
    SCT 20xx można zasilać z 3v3, a wspólne anody szeregów LED można zasilić odpowiednio wyższym napięciem.

0
  • #11 13 Wrz 2017 15:50
    krakarak
    Poziom 39  

Jako najprostszy i dający wiele zadowolenia z działania polecam wykonanie zegara na układzie MC1201, 7 tranzystorach pnp, 4 npn i kilkunastu rezystorów. Jako kwarc pracuje popularny 32.768 kHz. Bierze niewiele prądu, bardzo proste PCB.
    Zbudowałem go będąc w wojsku w 1980 roku i do chwili obecnej działa idealnie. Nigdy nic się w nim nie uszkodziło. Sam zaprojektowałem i wykonałem PCB. Wtedy szałem były wyświetlacze LED 7 mm z CEMI więc po latach jedynie je wymieniłem na większe, chyba 15 mm, czerwone.
    Do ustawiania czasu służą mi 2 switche od lutownicy - 1 do godzin, 2 do minut.
    Jak zbudować taki zegar na tym układzie jest kilka tematów na Elektrodzie.

1
  • #12 13 Wrz 2017 16:51
    HD-VIDEO
    Poziom 37  

Jeszcze podaj mu sklep-y, gdzie ma go kupić

0
  • #13 14 Wrz 2017 18:20
    kowalczyk.cd
    Poziom 10  

Zamówiłem już wszystko z hurtownii i czekam na dostawę.
    Teraz mam pytanie trochę poza tematem i proszę nie piszcie żebym wrócił do przedszkola bo ztranzystorami to mam tak że albo mi buchnie albo "fuksem się uda że coś działa" , ja wolę bardziej kodować , ale czasami coś trzeba samemu zrobić :)
    Chodzi mi o to że chciałbym zasilić kilka układów ledowych wymagających 5V 80ma - te kilka oczywiście arduino nie zasili, ponieważ jest niska wydajność prądowa. I chciałbym tylko się dowiedzieć czy takie połączenie jak na zdjęciu ma prawo działać. Czyli podaje stan wysoki z arduino żeby układ się uruchomił , ale używając zewnętrznego zasilania. Wg. noty jak dobrze przeczytałem 547B 100ma "udźwignie".

0
  • #15 14 Wrz 2017 18:37
    krakarak
    Poziom 39  

To nie ma tak działać - prąd bazy i prąd kolektora musi być ograniczony.
    Poszukaj opisów jak zwiększyć wydajność prądową poprzez dołożenie tranzystora.

0
  • #16 14 Wrz 2017 18:44
    dondu

krakarak napisał:
    ... prąd kolektora musi być ograniczony.

Skąd ten wniosek skoro nie wiadomo, co kryje się pod opisem cyt. "Układ wymagający 100ma"

BTW.
    Ten tranzystor będzie pracował na granicy swoich możliwości prądu kolektora, który wynosi 100mA. Należałoby dobrać inny.

0
  • #17 14 Wrz 2017 18:46
    krakarak
    Poziom 39  

Usuń mój post skoro wprowadza w błąd...

0
  • #18 14 Wrz 2017 19:09
    kowalczyk.cd
    Poziom 10  

To ja wprowadziłem w błąd na moim pseudoschemacie. Układ to zestaw diód o poborze prądu 80ma czy rezystor między 5V z arduino a bazą 4k7. będzie odpowiedni ?
    Ogólnie jak bym miał dobrze wytłumaczony wzór na dobór rezystora do tranzystora to mógłbym zrobić kalkulator online tak jak są do doboru np. rezystorów do diód - dla mnie to kilkanaście minut roboty i w ten sposób mógłbym pomóc innym bo widziałem wiele tematów tutaj na forum o zapytanie doboru rezystora do tranzystora.. Wiadomo że to czysta matematyka, ale żebym wiedział jakie wartości podstawić z not katalogowych i w jakim miejscu zasilanie napięcie i prąd to miałbym wzorzec na utworzenie takiego rozwiązania..

0
  • #19 14 Wrz 2017 20:21
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Dobór R jest bardzo prosty, wystarczy, jak to ładnie ująłeś "wrócić do przedszkola z tranzystorami". Chyba nie oczekujesz, że będziemy tu przepisywać to, co łatwo znaleźć w książkach i w sieci?

0