Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP550 - Laptop HP550 nie uruchamia się za pierwszym razem

14 Wrz 2017 10:16 561 11
 • Poziom 23  
  Witam,
  Mój problem jest dosyć nietypowy, kombinowałem na różne sposoby ale nie znalazłem rozwiązania. Kupiłem nowy ( większy dysk ) 500 GB, podzieliłem go na partycje C=100GB i D=400GB. Na C zainstalowałem Windows 7, sam Windows i laptop działają poprawnie, dopóki nie wyłączę komputera. Po wyłączeniu i ponownym załączeniu, czy to od razu czy po jakimś czasie, staruje bios i zaczyna migać kursor w lewym górnym rogu ekranu. Jeżeli od razu jak on zacznie migać nie wcisnę ctrl+alt+delete to kursor będzie sobie tak mrugał w nieskończoność. Zaznaczam że trzeba zaraz na początku migania kursora wcisnąć ctrl+alt+delete, bo po paru sekundach to już to nic nie daje, trzeba wyłączyć całkiem i jak zacznie migać wcisnąć ctrl+alt+delete i wtedy laptop się resetuje i windows uruchamia się normalnie.
  Czy macie jakiś pomysł ?
 • Admin grupy komputery
  1 - Pokaż SMART dysku.
  2 - Pokaż układ partycji z zarządzania dyskami.
  3 - Sprawdź jak uruchamia się laptop bez podłączonego dysku.
 • Poziom 23  
  Najciekawsze jest to że jak zainstalowałem ponownie xp to dzieje się tak samo, a przedtem się tak nie działo, z tym że na xp, zamiast kursora jest napis bład odczytu dysku, ale po resecie ctrl ...itd jest ok

  HP550 - Laptop HP550 nie uruchamia się za pierwszym razem

  HP550 - Laptop HP550 nie uruchamia się za pierwszym razem
 • Admin grupy komputery
  Jak na nowy dysk, to już nałapał sporo błędów odczytu i do tego chyba był rzucany - parametr BF.
  Co z punktem 3?
 • Poziom 23  
  Bez dysku:
  Non-system disk or disk error
  replace and strike any key when ready
 • Admin grupy komputery
  Załóż zworkę ograniczającą transfer dysku do SATA 150 (2 zewnętrzne piny) i sprawdź działanie.
 • Poziom 23  
  Może źle rozumuję ale wydaje mi się że problem tkwi w partycjach. Na początku na tym dysku miałem dwie partycje C i D i dysk po kupnie ( jako nówka ) był sprawdzany jako dysk zewnętrzny USB. Wszystko grało i poszedł do szuflady. Teraz jak włożyłem go do laptopa to na początku instalacji Windows 7 usunąłem wszystkie partycje z dysku i zakładając partycję C równą 100GB on mi ją tworzy jako partycję 2 i od razu utworzył partycję 1 o rozmiarze 100MB ( Zastrzeżone przez system ), a to co pozostało ( 368 GB ) utworzyłem partycję 3. I teraz tak, czy to nie jest czasem tak że on próbuje startować z partycji 2 ? - zerknij na obrazek.
  Próbowałem mu zrobić "Low level format" i z mbr-em i bez ale nic to nie daje, nawet jak podłączę go jako dysk zewnętrzny usb i zakładam partycje pod xp to on mi sam zakłada tą 100 megówkę.
  HP550 - Laptop HP550 nie uruchamia się za pierwszym razem

  Dodano po 5 [minuty]:

  na które piny

  HP550 - Laptop HP550 nie uruchamia się za pierwszym razem
 • Admin grupy komputery
  Od lat instaluję Windows 7 jedną, sprawdzoną metodą, bez partycji 100MB i zawsze działa bezbłędnie.
  Wypróbuj uprzednio wyzeruj początkowe sektory dysku, będziesz mieć pewność, że nie zostaną tam dane o starych partycjach.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11693516#11693516

  PS. Ja tworzę małą partycję (3-5GB) na końcu dysku i na nią wrzucam cały installer. Dzięki temu mam stały dostęp do plików w razie awarii.
 • Poziom 23  
  Podłączyłem go jako dysk usb do drugiego komputera, założyłem 2 partycje C i D, z czego C oznaczyłem jako aktywną i też nic, dalej to samo. Tak jak by za pierwszym razem nie odczytywał bootsektora?
  Zrobiłem dokładnie tak jak mi podałeś w linku powyżej utworzyłem malutką aktywną partycję BOOT ( 4GB ) na dysku i po pierwszym załączeniu wyskakuje napis " ERROR LOADING OPERATING SYSTEM ", jak dam ctrl+alt+delete to się laptop resetuje i startuje instalator windows 7.
  W załączniku jest DTR-ka do tego dysku, czy ktoś może coś mądrego poradzić?
  To jest model ST500LT012

  EDIT
  Z tego co się doczytałem to dysk jest SATA II, natomiast laptop HP550 ma kontroler SATA I. Dysk przełącza się na SATA I automatycznie. Biorąc to na logikę, jak laptop startuje próbuje się skomunikować z dyskiem ( który podczas startu jest ustawiony na SATA II ) i nie uzyskuje odpowiedzi, dysk to widzi i przełącza się na SATA I, cały czas mając zasilanie nie przełączy się już na SATA II, dlatego po wciśnięciu trzech króli ( ctrl+alt+del ) startuje normalnie. Rozwiązaniem tego problemu wg. mnie było by przełączenie dysku na SATA I na stałe, tylko jak to zrobić? Na stronie producenta ani w DTR-ce nic nie pisze na ten temat.

  Scaliłem. RADU23
 • Poziom 23  
  DriverMSG
  ... właśnie najczęściej ...
  w dtr-ce nic takiego nie pisze a boję się uwalić dysk

  enhanced
  bez hdd zamiast myślnika wyświetla komunikat
  "Non-system disk or disk error
  replace and strike any key when ready"
  zresztą cóż innego może wyświetlić jak nie ma wpiętego dysku