Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

3 ledy 230V jak podłączyć.

17 Wrz 2017 18:18 552 7
  • Poziom 14  
    Witam.

Zatem przyszła pora na wymianę starych żarówek halogenowych które zużywały duże ilości prądu i nie były w ogóle używane.
    W koronie mebli kuchennych mam trzy otwory w których niegdyś mieściły się oczka z halogenami plus transformator bo wszystko było na 12V, powędrowało wszystko do śmieci.

W miejsce trzech otworów zamontować chcę Oprawa LED okrągła i do tego włożyć żarówkę led z trzonkiem GU10 o mocy maksymalnie 5 W każda łącznie maks 15W ale raczej będą to żarówki po 3W gdyż oswietlenie ma być jak najbardziej energooszczędne i być tylko dodatkiem do głównego oświetlenia.

Żarówki mają być na 230V bez transformatora i teraz moje pytanie jaki przewód muszę kupić czy wystarczy OMYp 2x0,5mm czy musi być grubszy ?

I w jaki sposób podłączyć te 3 szt ledów, równolegle ? Czy mógłbym prosić o jakieś rozrysowanie.

na przewodzie zamontuje wyłącznik.

Dziekuje
  • Poziom 38  
    Gokart napisał:
    I w jaki sposób podłączyć te 3 szt ledów, równolegle ?

Jasne że równolegle , przecież będą na 230 V. Do tego schematu nie potrzebujesz . :D
  • Poziom 14  
    No ok. A jaki przewód. Taki jak podałem wystarczy.
  • Poziom 43  
    Wystarczy, byle był w podwójnej izolacji. Tam jest jednak napięcie sieciowe..
  • Poziom 14  
    Ledy zamontowane zdecydowałem się na 3 razy po 5w.
    Wszystko ładnie pięknie ale.... Czy jest możliwość żeby zamontować na przewodzie włącznik podwójny taki jak na załączonym obrazku. Bo czasami chciałbym móc włączyć 2 czy 1 żarówkę osobno.
    Jest taka możliwość?

• Poziom 43  
    Gokart napisał:
    Czy jest możliwość żeby zamontować na przewodzie włącznik podwójny taki jak na załączonym obrazku

O ile da się zrealizować takie połączenie - na pewno (a z tego co się orientuję da się na pewno...) :) -
  • Poziom 14  
    Tylko ja mam 3 żarówki a szkic pokazuje 2.
  • Poziom 43  
    Gokart napisał:
    Tylko ja mam 3 żarówki a szkic pokazuje 2.
    Bo rysowałem na szybko mając nadzieję, że nie będzie kłopotu z domyśleniem się, że aby świeciły dwie żarówki w danym obwodzie wystarczy podłączyć je w tym obwodzie równolegle... :)