Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie oświetlenia żarówkami GU10 w podbitce dachowej

03 Wrz 2017 19:44 5940 11
  • Poziom 9  
    Chcę podłączyć 16 żarówek led smd 50 GU10 3 W tak jak narysowałem na schemacie załączonym niżej. Żarówki mają być podłączone na stałe do czujnika zmierzchu, lecz chcę by było można włączyć je także za pomocą włącznika w domu i na ganku włącznikiem schodowym. Włączniki schodowe byłyby podwójne by jednym zapalać wszystkie żarówki a drugim i tu właśnie nie wiem jak to wszystko podłączyć by na ganku zapalały się tylko dwie żarówki które oznaczyłem wypełniając pole żarówki na czerwono. Byłbym bardzo wdzięczny za podpowiedź co i jak połączyć i czego mi tu brakuje żeby nie było tak że włączę te dwie żarówki na ganku włącznikiem i nagle poda też prąd z czujnika zmierzchu. Chyba trochę zamieszałem ale może ktoś zrozumie. Nic jeszcze nie jest zrobione i kupione także na spokojnie może ktoś narysować lepszy schemat.
    Podłączenie oświetlenia żarówkami GU10 w podbitce dachowejPodłączenie oświetlenia żarówkami GU10 w podbitce dachowej
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 9  
    to co zaznaczyłeś to na początku miał być zwykły podwójny włącznik ale przemyślałem że przed wejściem dobrze by było też mieć taki i lepszym zastosowaniem są dwa włączniki podwójne schodowe
  • Poziom 9  
    A dlaczego nie skoro można w podbitce zamontować przewód 3x1,5 w którym jest przewód zielono żółty którego się do uziemienia żarówek GU10 nie używa?
  • Poziom 39  
    1sajmon77 napisał:
    A dlaczego nie skoro można w podbitce zamontować przewód 3x1,5 w którym jest przewód zielono żółty którego się do uziemienia żarówek GU10 nie używa?

Po pierwsze przepis zabrania używania przewodu żółtozielonego do innych celów niż jako przewód ochronny, mało tego do każdego punktu instalacji jest obowiązek doprowadzić przewód ochronny.
    Po drugie do oprawek trzeba podłączyć przewód ochronny problem polega na tym że większość ludzi stosuje oprawki przeznaczone dla napięcia 12V gdzie niema zacisku ochronnego.
    Jeśli chcesz dwa obwody to 4x1,5
  • Poziom 15  
    Witam.nic nie pomoge w temacie.
    Ale mnie jedno zaintrygowało, jest przepis który zabrania puszczać faze przewodem zielono/żółtym???
    Jeżeli jest taki przepis to prosze o podparcie go jakąś treścią.
    Ostatnio czlowiek z epg robił u mnie przyłącze wlz i wszystkie cztery przewody dał właśnie żółto/zielone, dlaczego? Na pytanie odpowiedział ze takie właśnie mieli w sklepie.
    Jestem ciekaw😃
  • Poziom 42  
    JasomiT napisał:
    Ostatnio czlowiek z epg robił u mnie przyłącze wlz i wszystkie cztery przewody dał właśnie żółto/zielone, dlaczego?

Kto to odebrał i kto się pod tym podpisał?
    Idź do działu obsługi klienta i o to zapytaj. Powiedz że wg ciebie jest to niezgodne z przepisami
  • Poziom 15  
    Czyli nie wiesz czy taki przepis istnieje, oraz co to oznacza przepis. Reguluje to ustawa czy jakis wewnetrzny nakaz firmy?
    Ja znalazlem norme PN-EN 60446:2010 ale jest jakis przepis nakazujacy montowac zgodnie z nią, oraz konsekwencje prawne wiążące sie z nie stosowaniem sie do jej zapisów?
  • Poziom 42  
    Wiem jakie to są przepisy. Kodeks karny. Jeżeli wykonana niezgodnie z normami instalacja zrobi komuś kuku to prokurator właśnie ten kodeks wyciągnie z kieszeni i pomacha przed nosem osobie która odebrała tak wykonaną instalację.
  • Poziom 9  
    kortyleski napisał:
    Wiem jakie to są przepisy. Kodeks karny. Jeżeli wykonana niezgodnie z normami instalacja zrobi komuś kuku to prokurator właśnie ten kodeks wyciągnie z kieszeni i pomacha przed nosem osobie która odebrała tak wykonaną instalację.

Normy nie są w Polsce do obowiązkowego stosowania ale zdejmują z wykonawcy część odpowiedzialności. Technicznie rzecz biorąc to prąd płynie żyłą miedzianą a kolor izolacji nie ma nic do rzeczy. Stosowanie żyły w izolacji żółto-zielonej jako żyły czynnej jest częstą praktyką. Chcąc być w zgodzie z normą elektrycy za pomocą taśmy lub koszulki oznaczają, że to nie przewód PE. To oczywiście półśrodek ale bardzo ciężko zdobyć przewód 3 żyłowy bez żyły ż-ź, Teoretycznie takie przewody są ale tak samo o nie trudno jak o dziewicę na studiach.

Dodano po 17 [minuty]:

Można równolegle do styków automatu zmierzchowego włączyć jakiś łącznik ale będzie to niewygodne rozwiązanie - automat zmierzchowy, po ręcznym włączeniu nie będzie miał szansy na automatyczne wyłączenie.
    Zamiast wyłączników schodowych podwójnych proponowałbym zastosowanie przekaźnika impulsowego selektywnego. Można spróbować połączyć to z automatem zmierzchowym tak aby obydwie możliwości włączenia działały równolegle i niezależnie.
  • Poziom 42  
    el-dziwak napisał:
    bardzo ciężko zdobyć przewód 3 żyłowy bez żyły ż-ź

A po co miałby być taki przewód skoro obecnie do każdego punktu należy doprowadzić PE?

Dodano po 49 [minuty]:

A jeśli chodzi o kolorystykę, proszę sobie wyobrazić sytuację gdy paprak doprowadzi do żyrandola dwuobwodowego przewód trójżyłowy. Potem trafi się bohater w swoim domu i zechce zamontować żyrandol jednoobwodowy w pierwszej klasie ochrony. Zrobi to w jego słusznym mniemaniu prawidłowo tj. żółto zielony na PE, niebieski na N a czarny na L. I co? Faza na obudowie żyrandola... A bohater w sumie postąpił prawidłowo.
    To tak jakby każdy producent samochodów rozmieszczał pedały według swojego widzimisię.