Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie oświetlenia żarówkami GU10 w podbitce dachowej

1sajmon77 03 Wrz 2017 19:44 630 5
  • #1 03 Wrz 2017 19:44
    1sajmon77
    Poziom 9  

Chcę podłączyć 16 żarówek led smd 50 GU10 3 W tak jak narysowałem na schemacie załączonym niżej. Żarówki mają być podłączone na stałe do czujnika zmierzchu, lecz chcę by było można włączyć je także za pomocą włącznika w domu i na ganku włącznikiem schodowym. Włączniki schodowe byłyby podwójne by jednym zapalać wszystkie żarówki a drugim i tu właśnie nie wiem jak to wszystko podłączyć by na ganku zapalały się tylko dwie żarówki które oznaczyłem wypełniając pole żarówki na czerwono. Byłbym bardzo wdzięczny za podpowiedź co i jak połączyć i czego mi tu brakuje żeby nie było tak że włączę te dwie żarówki na ganku włącznikiem i nagle poda też prąd z czujnika zmierzchu. Chyba trochę zamieszałem ale może ktoś zrozumie. Nic jeszcze nie jest zrobione i kupione także na spokojnie może ktoś narysować lepszy schemat.
    Podłączenie oświetlenia żarówkami GU10 w podbitce dachowejPodłączenie oświetlenia żarówkami GU10 w podbitce dachowej

0 5
  • #3 04 Wrz 2017 08:56
    1sajmon77
    Poziom 9  

to co zaznaczyłeś to na początku miał być zwykły podwójny włącznik ale przemyślałem że przed wejściem dobrze by było też mieć taki i lepszym zastosowaniem są dwa włączniki podwójne schodowe

0
  • #4 04 Wrz 2017 11:05
    kortyleski
    Poziom 40  

A od kiedy to przewodem zielono/żółtym puszcza się fazę?

0
  • #5 04 Wrz 2017 13:57
    1sajmon77
    Poziom 9  

A dlaczego nie skoro można w podbitce zamontować przewód 3x1,5 w którym jest przewód zielono żółty którego się do uziemienia żarówek GU10 nie używa?

0
  • #6 04 Wrz 2017 14:19
    mawerix123
    Poziom 35  

1sajmon77 napisał:
    A dlaczego nie skoro można w podbitce zamontować przewód 3x1,5 w którym jest przewód zielono żółty którego się do uziemienia żarówek GU10 nie używa?

Po pierwsze przepis zabrania używania przewodu żółtozielonego do innych celów niż jako przewód ochronny, mało tego do każdego punktu instalacji jest obowiązek doprowadzić przewód ochronny.
    Po drugie do oprawek trzeba podłączyć przewód ochronny problem polega na tym że większość ludzi stosuje oprawki przeznaczone dla napięcia 12V gdzie niema zacisku ochronnego.
    Jeśli chcesz dwa obwody to 4x1,5

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo