Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Electrolux EWF 146410W - Wywala bezpiecznik, błąd czasu konca prania

Ursus517 24 Wrz 2017 12:20 564 10
  • #1 24 Wrz 2017 12:20
    Ursus517
    Poziom 3  

Witam
    Po kilkunastodniowej nieobecności, (w tym czasie robotnicy prowadzili prace na klatce, i często wywalało bezpieczniki na klatce, a pralkę zostawiłem podłączoną do gniazdka) puściłem kilka prań i zauważyłem, że programy teraz nie kończą się gdy na wyświetlaczu jest 0:00, ale 0:01. Po tygodniu wywaliło mi bezpiecznik w trakcie prania. Sytuacja się powtarzała, ale czasami dawało się zrobić pranie, np poruszeniu pralką. Cały czas gdy kończyło się takie pranie to wyświetlaczu było 0:01.

Rozkręciłem pralkę, górę i tył. Nie zauważyłem niczego szczególnego przy układzie elektronicznym i przy silniku, żadnych śladów zwarcia, spalenia. W czasie wywalania bezpiecznika nie ma żadnych efektów świetlnych.

Wygląda to tak:
    - puściłem program na czas 2:30, i chodził około 5 minut, zakończyłem go
    - puściłem program na czas 1:20, i chodził około 5 minut ok, chciałem go przerwać i puścić inny
    - zatrzymałem pauzą ||, ustawiłem gałkę na "0", gdy chciałem wypompować wodę (program wypompowania) to wywaliło bezpiecznik już przy obracaniu gałki
    - po kilka minutach przerwy dało się przekręcić gałkę na pompę i wypompować wodę
    - potem udało sie uruchomić program prania, po ok 4 minutach wywaliło bezpiecznik
    - po 2 minutach dało sie włączyć bezpiecznik, ale po kilku sekundach go wywaliło
    - jak ustawiłem gałkę na 0 to dało się włączyć bezpiecznik
    - i tak kilka razy: włączam bezpiecznik (nie daje sie go włączyć bez przestawienia gałki na "0"), przekręcam gałkę z 0 na program (jest kontynuowany), po sekundzie czy dwóch coś pstryka w układzie elektrycznym/elektronicznym (wydaje mi sie ze te pstryknięcia to było standardowe działanie pralki), i wywala bezpiecznik.

Co uległo uszkodzeniu? Programator czyli ten układ elektryczny/elektronicznym? Czy silnik? Czy coś innego?
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003

0 10
  • #3 24 Wrz 2017 12:41
    Ursus517
    Poziom 3  

jdubowski napisał:
    Jaki RCD czy nadprądowy?
    Ekspertem od elektryki nie jestem P 302 FAEL 25 A, 30mA

0
  • Pomocny post
    #4 24 Wrz 2017 16:29
    Gobro
    Poziom 28  

Sprawdź grzałkę nie tylko na ciągłość obwodu ale także na upływność do masy.

1
  • Pomocny post
    #5 24 Wrz 2017 16:34
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Ursus517 napisał:
    jdubowski napisał:
    Jaki RCD czy nadprądowy?
    Ekspertem od elektryki nie jestem P 302 FAEL 25 A, 30mA

RCD. Czyli do sprawdzenia jak wyżej zauważono izolacja grzałki i pompy (zwłaszcza że jak zauważyłeś "wyrzuca" przy uruchomieniu wypimpowywania wody).

0
  • #6 24 Wrz 2017 17:11
    Ursus517
    Poziom 3  

jdubowski napisał:
    RCD. Czyli do sprawdzenia jak wyżej zauważono izolacja grzałki i pompy (zwłaszcza, że jak zauważyłeś "wyrzuca" przy uruchomieniu wypompowywania wody).
    Wyrzuciło już przy kręceniu gałki (chyba nie doszedłem do programu wypompowywania) czyli tak jakby przy włączeniu elektroniki, bo gdy kręcę gałką to wtedy wyświetlają się czasy prania wybranych programów. Gdy gałka jest na "0", czyli gdy nie wywala bezpiecznik, to wyświetlacz jest zgaszony.

Potem musiało być cały czas zwarcie (na początku prania więc nie wypompowywało wody), bo nie mogłem włączyć korka. Gdy jest "0" to nie ma zwarcia. Gdy włączam kontynuację programu to od razu wywala.

Ciekawe, że na początku działała przez ok 10 minut (2 programy po 5 minut). Dopiero jak przerwałem program i kręciłem gałką to wywaliło. Czyli po pewnym czasie spoczynku pralka działa i od razu nie wywala bezpiecznik.

0
  • #7 24 Wrz 2017 20:13
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Ursus517 napisał:
    Ciekawe, że na początku działała przez ok 10 minut (2 programy po 5 minut). Dopiero jak przerwałem program i kręciełem gałką to wywaliło.
    Odłaczyć przewody od grzałki i zaizolować, a ten sam test powtórzyć z pompką.

0
  • Pomocny post
    #8 25 Wrz 2017 10:10
    h jaworski
    Specjalista AGD

Ursus517 napisał:
    Ciekawe, że na początku działała przez ok 10 minut (2 programy po 5 minut). Dopiero jak przerwałem program i kręciłem gałką to wywaliło. Czyli po pewnym czasie spoczynku pralka działa i od razu nie wywala bezpiecznika.
    Grzałka nie włącza się zaraz po włączeniu pralki tylko po czasie. Upływność na grzałce też nie musi być stale tylko może wystąpić po czasie jak się dostanie woda do grzałki.

1
  • #9 25 Lut 2018 12:22
    Ursus517
    Poziom 3  

Wracam do tematu.
    Panowie, którzy mi odpowiedzieli, pomogli mi w diagnozie, ale potrzebuję jeszcze kilku informacji.
    Sytuacja wygląda tak.
    Jak odłączam grzałkę to pralka pracuje. Pracuje również gdy ustawia się program bez grzania (*)
    Po 2-3 dniach przerwy przeważnie wychodzi jedno pranie z grzaniem czyli bez problemów. Jeśli jednak wywala korek za pierwszym praniem a prawie zawsze przy kolejnym, to wtedy odłączam grzałkę (zdejmuję przewody), włączam prąd i pranie się kontynuuje. Co ciekawe zawsze wywala korek po 4 minutach. Jeśli miną 4 minuty prania to pranie z grzaniem dochodzi do końca.
    Ponadto każde pranie przy którym wywaliło korek, kończy się z czasem 0:01 do końca. Nie pamiętam, jaki jest czas gdy nie wywali korka a jest grzanie, ale chyba też jest 0:01. Natomiast przy odłączonej grzałce pranie kończy się o prawidłowym czasie 0:00.
    Tak więc wg mnie na 99% to grzałka a na 1% elektronika (bo czas dziwny, 0:01)
    Takie mam pytania:
    1. Czy to na pewno grzałka (czyli czas końca prania 0:01 jest wywołany przez uszkodzoną grzałkę)?
    2.Gdzie najlepiej kupić nową grzałkę do tej pralki?
    3.Czy żeby ją wyjąć wystarczy odkręcić nakrętkę na środku zewnętrznej części grzałki, między przewodami zasilającymi ją?

Z góry dziękuję za odpowiedzi

0
  • Pomocny post
    #10 25 Lut 2018 12:42
    zhudomel
    Specjalista AGD

Wszystkie informacje już dostałeś i grzałka powinna być wymieniona we wrześniu.
    1. Tak.
    2. Nie żartuj. 2-4 km od domu masz sklep.
    3. Odkręcić prawie do końca, wcisnąć śrubę do oporu nakrętki i wyciągnąć grzałkę podważając tą grubą blachę.

0
  • #11 26 Mar 2018 21:10
    Ursus517
    Poziom 3  

zhudomel napisał:
    Wszystkie informacje już dostałeś i grzałka powinna być wymieniona we wrześniu.
    Dzięki faktycznie dobra hurtownia, a części tanio. Dziękuję wszystkim za pomoc. Grzałkę wymieniłem i pralka pracuje bez zarzutu.

0