Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór przewodu do silnika indukcyjnego - zasady

04 Paź 2017 16:18 1362 5
  • Poziom 9  
    Witam

Mam pytanie dotyczące doboru przewodów do silnika indukcyjnego.

Spotkałem się z różnymi teoriami dot. doboru przekroju przewodu zasilającego silnik indukcyjny.

W związku z tym mam pytanie, jak go dobierać? słyszałem różne opinie: 6A/mm2 i zabezpieczenie o jeden typo szereg przewymiarowane , bez uwzględnienia prąd rozruchowego silnika albo inna wersja: 10A mm2.

Czy w obliczeniach uwzględnia się fakt, że prąd rozruchowy silnika jest 5-7 razy wiekszy i bierze się go pod uwagę przy ustalaniu przekroju ?

Chodzi mi o kabel, który jest ułożony w trasie kablowej na obiekcie przemysłowym.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Instalacje a w zasadzie przekrój przewodu dobierasz tak jak przy kryterium przeciążeniowym:

Ib≦In≦Iz

Silnik zabezpiecz wyłącznikiem silnikowym, człon przeciążeniowy ustaw na 1,00÷1,1 In silnika.
  • Poziom 35  
    Pod uwagę trzeba też wziąć względy bezpieczeństwa czyli wartość IPZ.
  • Moderator Elektrotechnika
    Berend napisał:
    Instalacje a w zasadzie przekrój przewodu dobierasz tak jak przy kryterium przeciążeniowym:

Co to za kryterium ?
    Berend napisał:
    Ib≦In≦Iz

Czy to jest wzór na dobór kabla?
  • Moderator
    vovuvo napisał:

Spotkałem się z różnymi teoriami dot. doboru przekroju przewodu zasilającego silnik indukcyjny.

vovuvo napisał:
    Chodzi mi o kabel, który jest ułożony w trasie kablowej na obiekcie przemysłowym.

To w końcu o co chodzi? O kabel na trasie kablowej czy o przewód zasilający silnik?
    Bo jeśli chodzi o kabel, to w życiu nie słyszałem o jakichś teoriach doboru kabla do silnika, a przynajmniej nie u elektryków. Skąd zresztą projektant linii kablowej ma wiedzieć jaki silnik ktoś kiedyś zechce używać. Przekrój kabla dobiera się do prognozy mocy zapotrzebowanej w przyszłości, a nie mocy silnika.
    Jeśli natomiast rozmawiamy o przekroju przewodu zasilającego, to silnik jest zwyczajnym odbiornikiem mocy, takim jak wiele innych urządzeń elektrycznych, więc zasady jego zasilania i dobór przewodu są standardowe.