Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy instalację fotowoltaiczną można podłączyć do swojej sieci bez zgłaszania ?

Jakubosz 06 Oct 2017 22:27 22602 11
    Jakubosz
    Level 8  
    Mam pytanie.
    Chciałbym zainstalować na dachu panele fotowoltaiczne. Nie chciałbym odsprzedawać energii do ZE lecz konsumować go na bieżąco bez użycia akumulatorów i magazynowania, a niedobór pobierać z ZE. Czy muszę to zgłaszać do ZE?
    Czy podpinając inwerter pod moją instalację w domu sam się zsynchronizuje z siecią?
    Nie zakładam nadmiaru energii choć taka może się zdarzyć. Co z nią? Czy inwerter odetnie nadmiar?
    kosmos99
    Level 38  
    Jakubosz wrote:
    Nie zakładam nadmiaru energii choć taka może się zdarzyć. Co z nią? Czy inwerter odetnie nadmiar?

Nie, wysle do sieci.
    Jakubosz
    Level 8  
    Jeszcze szukam odp. W zasadzie na najważniejsze pytanie.

Chciałbym zainstalować na dachu panele fotowoltaiczne. Nie chciałbym odsprzedawać energii do ZE lecz konsumować go na bieżąco bez użycia akumulatorów i magazynowania, a niedobór pobierać z ZE. Czy muszę to zgłaszać do ZE? 
    Czy podpinając inwerter pod moją instalację w domu sam się zsynchronizuje z siecią i odda prąd do mojej instalacji ?
    chrobry25
    Level 14  
    W kwestii formalnej - musisz zgłosić.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Podobno musisz zgłosić wg przepisów, ale niezgłoszenie też nie jest karane, więc możesz nie zgłaszać. Jeżeli masz kiepski licznik, to niezgłoszenie będzie produkcję nabijać jako zużycie. Lepiej jest zgłosić. To w żaden sposób nie uniemożliwia pełnej konsumpcji własnej energii. Niezgłaszanie w sytuacji jeśli planujesz pełne zużycie nie ma sensu nawet bardziej niż przy nadmiarze produkcji. Jedyny powód jaki mi przychodzi do głowy to gówniane, niezgodne, bez dokumentacji panele lub falowniki.
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    prose
    Level 35  
    Są inwertery które nie puszczają do sieci nadwyżkę kierują do CW lub inny odbiornik energii nie musisz zgłaszać.
    JESIOTR1
    Level 33  
    Bez Zgłoszenia - Gdy ZE odetnie zasilanie, a Ty dalej będziesz zasilał i to spowoduje porażenie poza twoją instalacją to - wyrok czy ułaskawią?
    Tylko się pytam.
    kosmos99
    Level 38  
    JESIOTR1 wrote:
    a Ty dalej będziesz zasilał

Przy braku zasilania inwerter się wyłączy, więc nie ma zagrożenia.
    prose
    Level 35  
    Jak zasila dom agregatem albo hybrydą to co ukarzą go porazi kogoś nie przesadzajmy panie @JESIOTR1 to nie komuna że nie można było mieć własnej energii to są inwertery bez oddawania do sieci, przy zaniku prądu automatycznie się wyłączy.
    Leon444
    Level 25  
    JESIOTR1 wrote:
    Bez Zgłoszenia - Gdy ZE odetnie zasilanie, a Ty dalej będziesz zasilał i to spowoduje porażenie poza twoją instalacją to - wyrok czy ułaskawią?
    Tylko się pytam.

Koledze chodziło pewnie o to ze niektóre inwertery mają funkcję wyspową, czyli mogą działać nawet po zaniku sieci, oczywiście jest to zabronione ze względu na możliwość porażenia prądem w chwili gdy ZE odcina prąd w celu przeprowadzenia konserwacji lub naprawy...

A wracając do głównego tematu, jeśli masz licznik elektroniczny zainstalowany w domu to każda nadwyżka produkcji i oddawana do sieci będzie liczona przez licznik jako pobór z sieci, zgłoś instalację do ZE i po problemie, przecież za to się nie płaci nic, po za tym jak sama nazwa wskazuje "zgłaszasz" a nie prosisz o pozwolenie, nie rozumiem takiego podejścia trochę, czego się obawiasz?
    Wyjedziesz na wakacje na 2 tyg na przykład i nie będziesz miał zużycia w domu i co w tedy ? Będziesz odłączał instalację aby nie sprzedać sobie samemu prądu? Bez sensu...