Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant Ecotec PRO28 + VRC700 - ogrzewanie wyłącza się po max 10 min.

15 Paź 2017 15:08 3051 7
  • Poziom 2  
    Witam .Posiadam piec Vaillant Ecotec PRO28 z wcześniej podłączonym czujnikiem wewnętrznym temperatury Siemens, to jest najzwyklejszy chyba jeden z tańszych sterowników, który wygląda tak:
    Piec działał bez zarzutów.
    Wymieniłem sterownik na VRC700 oryginalny nowy, podłączany kablem, który wygląda tak:
    Po prostu podłączyłem go na miejsce sterownika Siemens i od tego momentu powstał mój problem. Więc poprosiłem naprawiacza o poprawne podłączenie sterownika Vaillant. Piec wygląda tak:
    Pan serwisant podłączył sterownik wraz z czujnikiem temperatury zewnętrznej (sterownik zaczął działać). Po tych działaniach na monitorku przy piecu znikła opcja ustawiania temperatury wody w grzejnikach, a temperatura wody w kranie pozostała. Myślałem, że będę mógł to ustawiać na sterowniku ale nie ma tam takiej opcji; również wykonał serwis pieca. W tej chwili wszystko działa oprócz ogrzewania. Problem jest taki - kiedy ustawiam temperaturę na sterowniku, np.22°C bo w domu jest 19.5°C, piec załącza się na 5 - 10 min., grzeje do 40-44°C (pokazuje mi na monitorze pieca), zapala się klepsydra i temperatura spada, przestaje grzać, grzejniki są letnie i nie załącza się ponownie. Chciałem sobie polepszyć, a kupując oryginalny sterownik mam teraz problem, wcześniej przy zwykłym sterowniku nie było żadnych problemów. Piec ma 3 lata, czy może wie ktoś co mogło się stać, czy może pan mechanik coś uszkodził lub źle podłączył, ponieważ był u mnie dwa razy podłączyć sterownik. Za pierwszym razem nie wiedział jak to zrobić, umówił się na następny termin, powiedział że zadzwoni na pomoc techniczną i się dowie. Po pierwszej wizycie zaczęła się pojawiać klepsydra. Za pierwszym razem dłubał godzinę, za drugim razem wizyta pana to 3 godz. serwis pieca plus podłączenie czujnika zewnętrznego wraz ze sterownikiem wewnętrznym. Proszę o pomoc, może ktoś wie co mogło się stać. Dziękuję, pozdrawiam Serdecznie.
  • SterControlSterControl
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    david10031 napisał:
    Po tych działaniach na monitorku przy piecu znikła opcja ustawiania temperatury wody w grzejnikach

Na tej podstawie zakładam, że oryginalny regulator pracuje w tzw. trybie ciągłym i on decyduje do jakiej temperatury będzie podgrzewana woda w układzie c.o.
    Stary regulator zapewne działał na zasadzie histerezy, więc grzał dłużej dopóki nie uzyskałeś określonej temperatury w pokoju.
    Jeśli masz przewymiarowany kocioł, a zakładam, że tak jest to jeśli sterownik uzna, że ma grzać wodę do np. 40-44 stopni to kocioł nagrzewa tę wodę w ciągu ok. 10 minut i potem wyłącza się, bo temperatura dalej rośnie.
    W starych kotłach Vaillant można było określić minimalną przerwę po wyłączeniu palnika i w ustawieniach serwisowych regulatora były opcje wpływające na charakterystykę pracy regulatora, więc zakładam, że w nowych jest podobnie.
    Poczytaj instrukcję od regulatora.
    Tryb pracy ciągłej monitoruje temperaturę w pokoju, a z pogodynką dodatkowo temperaturę na zewnątrz i na tej podstawie dobiera temperaturę wody w instalacji.
    Jeśli domyślne ustawienia Ci nie odpowiadają to pozostaje zmienić charakterystykę pracy Twojego regulatora, a w ostateczności powinieneś mieć opcję aktywacji trybu dwustawnego ale wtedy cofasz się niejako do tego co miałeś na starym regulatorze, czyli niepotrzebnie wydałeś kupę kasy na oryginalny regulator.

Znalazłem dane VUW 286/5-3 i jego moc zaczyna się dopiero od 6,9kW, więc tak jak pisałem masz przewymiarowany kocioł, bo wątpię, abyś obecnie potrzebował 7kW do ogrzania swojego domu. W tych okolicznościach za wiele nie zrobisz, bo pozostaje Ci tylko zmiana charakterystyki regulatora w jego ustawieniach serwisowych. Jeśli ona nie poprawi za bardzo sytuacji, a masz na to duże szanse to pozostaje Ci tylko aktywacja tryby dwustawnego, co w praktyce oznacza, że niepotrzebnie przepłaciłeś za nowy regulator.
    Jeśli sam go sobie zażyczyłeś to OK ale jeśli serwisant Ci to wcisnął to moim zdaniem dałeś się zrobić w ciula.
    Jak ja kupowałem swój kocioł to autoryzowany serwis/instalator/spec od pierwszego uruchomienia tez naciągnął mnie na nowy, oryginalny regulator, który z perspektywy czasu mogę określić, że był zbędnym wydatkiem ale widać większość serwisantów traktuje klientów jak frajerów, których można doić ;)
  • SterControlSterControl
  • Poziom 2  
    Witam, dzięki bardzo za odpowiedz ,po prostu trzeba ustawić krzywą grzewczą którą nie ustawia się w pięć minut;)
  • Poziom 17  
    Multimatic 700 może mieć załączoną funkcję adaptacji krzywej grzewczej. Osobiście zalecałbym wyłaczenie tej funkcji i ustawienie krzywej grzewczej na grzejniki w przedziale 1 do 1,2.
    menu - poziom instalatora - wprowadź kod - poziom instalatora - konfiguracja systemu - system i obracając pokrętłem do adaptacja krzywej grzewczej
    Vaillant Ecotec PRO28 + VRC700 - ogrzewanie wyłącza się po max 10 min. Vaillant Ecotec PRO28 + VRC700 - ogrzewanie wyłącza się po max 10 min.

Obracając pokrętłem dalej dojdziesz do OBIEG1 i tam ustawiasz odpowiednią krzywą grzewczą.
    Dobrze było by zmienić również poniżej ustawienia tryb auto-wył na NOC
  • Poziom 37  
    podepnę się pod ten wątek

@VPS
    a masz może dane dot. charakterystyk pracy regulatora VRT390?

Jak dla mnie jest to najgorszy regulator jaki miałem. W trybie nocnym wybór ustawionej temperatury jest z dokładnością do 1 stopnia, czyli albo 20, albo 19, albo 18 i żadnych pośrednich nie można ustawić. W trybie dziennym temperatura ustawiana jest analogowo pokrętłem, bez cyfrowych wskazań ile się ustawiło, więc jest to na chybił trafił, rzekomo kropka ma być odpowiednikiem 20 stopni, a pozostałe wskazania na skali pokrętła są co 5 stopni.
    Korekta temperatury jeśli ustawiłem dla trybu nocnego, aby ustawienie 20 stopni było zgodne z dodatkowym termometrem do którego mam zaufanie to widzę, że jest totalny rozjazd w trybie dziennym, a korekta jest wspólna, nie ma osobnej dla nocy i osobnej dla dnia.
    Ciągły tryb pracy nie działa u mnie, bo regulator ustawia tak niskie temperatury wody, że kocioł osiąga ją maksymalnie w ciągu 2 minut, czyli podczas rozruchu na minimum, co tylko wzmaga taktowanie, choć prosi się, aby kocioł pracował dłużej. Jako tako regulator działa w trybie dwustawnym ale ma on tendencje do przegrzewania albo do zbytniego wychładzania. Pewnie ma zbyt dużą histerezę ale nawet jej nie znam, bo producent zataił te dane. Zresztą wygląda, że regulator "uczy się" ale nie mam pojęcia wg jakich zasad, aby uwzględnić te zasady w odpowiednich ustawieniach.

Póki co nie znalazłem złotego środka i biorąc pod uwagę ówczesną cenę VRT390 uważam to za drogi bubel w wykonaniu Vaillanta.
    Producent nie chwali się charakterystyką tego regulatora i nie udostępnia żadnych wykresów itp., a gdybym ją znał to być może pomogłoby mi to w bardziej sensowym ustawieniu tego regulatora.
    Jedyna zaleta tego regulatora w moim przypadku to możliwość jednorazowej aktywacji trybu COMFORT dla c.w.u. tuż przed prysznicem itp.
    Może Ty wiesz coś więcej na temat mojego regulatora?
  • Poziom 2  
    Sterowniki z czujnikiem pogodowym właśnie tak działają, kocioł ma chodzić na możliwie najniższej temperaturze co powoduje że mniej ciepła ucieka w komin.
  • Poziom 37  
    MisiekG1 napisał:
    Sterowniki z czujnikiem pogodowym właśnie tak działają, kocioł ma chodzić na możliwie najniższej temperaturze co powoduje że mniej ciepła ucieka w komin.

Jeśli to jest komentarz do mojego postu to informuję, że ja mam tylko oryginalny regulator pokojowy i nie mam żadnej pogodynki.
    Ogólnie wiem jak działa pogodynka, wiem też z grubsza jaką charakterystykę ma mój regulator tylko do wszystkiego musiałem dochodzić metodą prób i błędów, bo nie ma do tego cuda żadnej sensownej dokumentacji do której miałbym dostęp.
  • Poziom 2  
    to komentarz do pierwszego postu w temacie david10031 a tak przy okazji pytanie do david jaki dokłądnie to jest kocioł chodzi o TYP i model, bo sterownik który kupiłeś jest tzw sterownikiem eBUS-owym ,montuje się go w kotłach posiadających złącze eBUS .
    Sterownik ten przejmuje całkowicie kontrolę nad kotłem regulując tym samym i temp grzejników i krzywą grzewczą dopasowując parametry kotła do potrzeb ogrzewanych pomieszczeń. Poprzedni sterownik był zwykłym sterownikiem który działał na zasadzie załącz- wyłącz a parametry kotła ustawiało się ręcznie.
    Pytanie czy twój kocioł posiada złącze eBUS??? Prawdopodobnie nie stąd problemy fachowca przy montażu, oraz dalsze problemy przy użytkowaniu.

PS. może być też tak że wszystko jest ok tylko fachowiec pokpił ustawienia sterownika.