Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik krokowy + LPT

SACZI 07 Sie 2005 11:33 7053 13
  • #1 07 Sie 2005 11:33
    SACZI
    Poziom 16  

Witam
    Wczoraj padła mi drukarka i w związku z tym mam dwa wolne silniki krokowe, które trzeba wykorzystać.

Chcę zrobić jakiś sterownik silników krokowych, który przyjmowałby impulsy z LPT i dalej podawał je do silnika krokowego.
    Po niezbyt intensywnym (bo dopiero dwie godziny) przeszukiwaniu forum, znalazłem schemat, który miom zdaniem może pasować do tego mojego wynalazku; patrz zdjęcie.
    Czy to "coś" na zdjęciu wystarczy do wysterowania silnika/dwóch silników, czy trzeba coś jeszcze kmbinować?

0 13
  • #2 07 Sie 2005 12:12
    elektryk
    Poziom 42  

A co było napisane tam skąd wziąłeś rysunek?

0
  • #3 07 Sie 2005 12:50
    pubus
    Poziom 30  

To zależy od tego jakie masz silniki...
    Schemat dotyczy sterowania dwoma silnikami unipolarnymi...
    Do sterowania bipolarnymi musi być inny schemat...
    Aha i w każdym przypadku lepiej dać transoptory między uC a końcówke mocy, żeby portów nie uwalić...

0
  • #4 07 Sie 2005 21:12
    SACZI
    Poziom 16  

Więc po kolei.
    Mam do dyspozycji silnik ze stacji dyskietek Alps (MSAP020A02 i 1516AB), najprawdopodobniej bipolarny (4 przewody), silnik ze starego CDR LG oraz silniki z drukarki HP 920c. Niestety, nie wiem, jakie to są silniki, bo nie dysponuję kluczami imbusowymi, żeby w sposób cywilizowany dpostać się do środka sprzetu. Z tego co widać przez otwory, są to najprawdopdodobiej silniki bipolarne. Silnik ruchu głowic z tuszami ma 4 widocznbe przewody i na tej podstawie stwierdzam, że są to tego typu motorki.

elektryk

Cytat:
    A co było napisane tam ...

1. Kto pyta nie błądzi
    2. koniec języka za przewodnika.

0
  • #5 08 Sie 2005 10:31
    pubus
    Poziom 30  

No więc jeśli wszystkie silniki są typu bipolar to ten układ ci się nie przyda...
    Chciałem podać link do strony ale jak właśnie zauważyłem nie działa już... :(
    Tak ogólnie to potrzebne ci będą po dwa H mostki na silnik albo specjalizowany strownik...
    Co do szczegółów to poszukaj na forum znajdziesz wszystko co ci będzie potrzebne...
    Włącznie z sekwencją przełączania...

0
  • #6 19 Sty 2007 11:57
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam. Szukałem już w paru miejscach i konkretnej odpowiedzi nie dostałem, ale dowiedziałem się, że za pomocą komputera (LPT) można sterować aż 3-ema silnikami krokowymi. czy ktoś jest w posiadaniu jakiegoś schematu ?

0
  • #8 19 Sty 2007 12:56
    holcer

Więc tak właściwie, to schematu podłączenia 3-ech silników krokowych do LPT. Chciałem zbudować coś na kształt prostego "ramienia" robota sterowanego z lpt, które dałoby się zaprogramować w jakiś sposób, żeby wyjmowało z określonego miejsca na półeczce na płyty płytę i wkładał ją do napędu, a potem ją wyjmowało, odkładało i dawało inną :D. Proszę o jakiekolwiek schematy i sugestie. P.S. W programowaniu leżę :cry:

0
  • #10 19 Sty 2007 23:19
    holcer

Ale chyba do budowy tego trzeba mieć choć ciut pojęcia o programowaniu :cry: bogdan_p, więc chyba odpada. Chyba, że ktoś ma wersię programu z jakimś "interfejsem graf.", czy czymś w tym rodzaju.

0
  • #11 20 Sty 2007 00:33
    bogdan_p
    Poziom 39  

może byś tak dokładniej przeglądnął stronę o manipulatorze , jest tam wszystko sterownik , łącznie z programem obsługi pod LPT
    nie jest wymagana żadna wiedza o programowaniu tylko jego uruchomienie na PC

0
  • #12 20 Sty 2007 00:49
    holcer

No tak. Przepraszam za tą gafę ;) . Wielkie dzięki.

0