Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CarAudio do przyczepy kempingowej

24 Paź 2017 19:00 1587 7
 • Poziom 8  
  Witam.
  Jako że nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania na moim forum karawaningowym, to postanowiłem poprosić Was specjalistów o wsparcie. Wybór CarAudio do przyczepy był spowodowany podobnymi warunkami użytkowania (różnice temperatur, różnice wilgotności, 12V). Tak więc na początku roku zakupiłem radio PIONEER MVH-181UB, głównie ze względu na sentyment do marki oraz pilot zdalnego sterowania. Do tego podłączyłem stare domowe kolumny. Teraz przyszedł czas na docelową konfiguracje. Moja wizja była taka, że pod przednie wyjścia na głośniki podłączam zestaw głośników wewnątrz przyczepy, pod tylnie wyjścia głośników podłączam zewnętrzne kolumny (np. te co mam). Dzięki takiemu podłączeniu i dzięki pilotowi mogę zdalnie puszczać muzykę i wewnątrz i na zewnątrz przyczepy.

  CarAudio do przyczepy kempingowej

  Założenia są takie, że sprzęt powinien być lekki a najcięższe elementy jak najniżej. Tak więc wymyśliłem sobie, że do skrzyni pod siedzeniami zainstaluje jakieś głośniki niskotonowe w obudowie (subwoofer), bo niskie tony przedostaną się przez drewniane ścianki. Natomiast z lewej i prawej strony u góry przy firankach zainstaluje wiszące kolumienki, które będą przenosić średnie i wysokie tony.
  W tym momencie mam do Was wielką prośbę o wsparcie przy wyborze sprzętu. Czytałem już nie jeden temat, że bez wzmacniacza ten sprzęt cienko będzie grał, jednak należy pamiętać, że w przyczepie raczej nie osiągnę tego co w samochodzie (nie wspominając już o mieszkaniu). Dlatego jeżeli da się coś ciekawego zastosować bez wzmacniacza, to by było fajnie (oszczędność miejsca i prądu), jeżeli uważacie, że warto zastosować wzmacniacz, zdam się na Wasze zdanie. Nie mam założonego jakiegoś funduszu, jednak chyba nie ma sensu do przyczepy wstawiać jakiegoś bardzo drogiego sprzętu.

  Z góry wielkie dzięki za wszelkie podpowiedzi .
 • Poziom 39  
  Moim zdaniem najlepiej było by zaingerować w radio w celu odłączenia jego wewnętrznych końcówek mocy a po drugie w celu wyprowadzenia gniazdek z sygnałami od tych końcówek. Do wyjść podłączył bym wzmacniacze w klasie D na przykład Rodek R2175FRD lub R480FRD. I masz 4x100W przy poborze prądu podobnym jak z radia przed modyfikacją.
 • Poziom 8  
  Dzięki D214d3k za propozycję. Jednak w przypadku tego radia mam jedno wyjście RCA do wzmacniacza (na tył). Tak więc wydaje mi się, że mógłbym go wykorzystać do podłączenia jednego wzmacniacza (albo na zewnątrz albo do wnętrza przyczepy). Nie zależy mi na aż dwóch wzmacniaczach, wydaje mi się, że w takim przypadku wolałbym wymienić radio na odpowiednie.

  Załóżmy, że bym zastosował jeden z polecanych przez Ciebie wzmacniaczy. Czy możesz mi pomóc w dobraniu do niego odpowiedniego subwoofera, kolumienek średnio-wysoko tonowych i zwrotnic? Ja niestety mam nikłe doświadczenie w tej kwestii.
 • Poziom 8  
  Na początek zdecydowałem się na trójdrożny zestaw głośników, bo z tym będę miał najwięcej zabawy przy zabudowie. Wybór trójdrożnego zestawu podyktowany jest umiejscowieniem średnich i wysokich tonów na ściankach przyczepy a niskich tonów i ciężkich wooferów na podłodze. Aktualnie wpadły mi w oko dwa zestawy z 16cm wooferami:
  1. Excursion SHX-6.3C
  2. HERTZ ESK 163L.5
  Na korzyść pierwszego zestawu przemawia mały 7-mio centymetrowy głośnik średniotonowy zabudowany w jednej obudowie z wysokotonowcem. Dzięki temu łatwiej mi będzie go umieścić na ścianach w okolicach głowy. W drugim zestawie średniotonowiec ma 10cm i o wiele głębszy kosz, przez co będę musiał zastosować większą obudowę, waga także będzie większa. Na plus będzie raczej jakość tego głośnika oraz pewne doświadczenie i zaufanie marce.
  Woofery w obu przypadkach będą w dedykowanych osobnych obudowach zamkniętych. I tu mam od razu pierwsze pytanie - czy w wooferach stosuje się takie same zasady dotyczące objętości obudowy jak w subwooferach? Teoretycznie subwoofery przenoszą niższe pasmo tak więc powinny mieć większe obudowy. Nie znalazłem na ten temat za dużo informacji, może dlatego, że w samochodach woofery wkłada się je w drzwi i tam już nie ma możliwości zmiany objętości.
  Drugie pytanie odnosi się do obudowy głośników średniotonowych. Obydwa mają kosze otwarte tak więc wyczytałem, że powinny mieć małe obudowy do 1dcm/3. Jednak jeżeli nie są w jednej obudowie z wooferem, to czy jest w ogóle konieczna obudowa zamknięta? Czy jeżeli będą zamontowane w ściance bez obudowy to stracę na jakości? Gdzieś wyczytałem, że głośniki średnio i wysoko tonowe Excursion montują w słupkach, gdzie raczej nie ma obudowy.
  Ostatnie głupie pytanko dotyczy woofera Excursion - jest on 3 ohmowy i czy podłączając go bezpośrednio pod radio nie zjaram końcówek mocy? Wiem, że pod wzmacniaczami będzie grać dobrze, bo są one przystosowane do niższej impedancji, jednak czy zwykłe radio też sobie poradzi?

  Oczywiście będę także wdzięczny za opinie o powyższych zestawach lub za inne propozycje. W kolejnym etapie na spokojnie będę się zastanawiał nad wzmacniaczem i subwooferem.
 • Poziom 26  
  Ja na twoim miejscu bym się nie bawił w takie coś. Kupił bym głośniki komputerowe (jakieś lepsze) w systemie 2.1 i masz z głowy. Ewentualnie można by się pokusić o zestaw 5.1 jeżeli byś oglądał tam jakieś filmy, ale w takim wypadku raczej trzeba szukać głośników które da się podpiąć przez HDMI albo coaxial/optyk do telewizora żeby dźwięk 5.1 był do nich wysyłany. Satelity zawiesisz na ścianie a suba położysz gdzieś na podłodze. Bo tak jak ty chcesz zrobić to ciężko. Nawet dając 3way zestaw nie będzie za dużo basu, a jak chcesz subwoofer to trzeba już dać zewnętrzny wzmacniacz.
 • Poziom 8  
  Dzięki Adam za propozycję. Rozważałem już podłączenie gotowego systemu 2.1, bo to by było najprostsze rozwiązanie. Niestety, ale są dwa problemy - 220V oraz że jest to system aktywny. Ja jeździłem i nadal będę jeździł w miejsca, gdzie nie ma 220V i tam także chciałbym słychać muzyki. Oczywiście mogę poszukać zestawu, który za zasilaczem ma 12V lub też przerobić układ tak, aby był zasilany na 12V. jednak wiąże się to z dość poważną ingerencją, a ja nie jestem najmocniejszy z elektroniki, choć minimalne pojęcie mam. Drugi problem to fakt, że jest to system aktywny, przez co sterowanie głośnością jest w tym zestawie, co by utrudniało zdalne sterowanie pilotem od radia. Nawet jakbym ustawił odpowiednią głośność i by było sterowanie głośnością radiem, to przy włączaniu i wyłączaniu musiałby dodatkowo włączać i wyłączać zasilanie zestawu 2.1. W przeciwnym wypadku zestaw aktywny 2.1 cały czas by mi pobierał ileś tam prądu z akumulatora. Można też całkowicie wywalić z zestawu 2.1 zasilacz i końcówki mocy oraz przerobić taki zestaw na pasywny i podłączyć go pod końcówki mocy radia. Jednak nie wiem, jak by było wtedy z jakością tak przerobionego zestawu oraz nadal bym nie wiedział, czy końcówki radia sobie z tym poradzą. Nie wspomnę już o tym, że zapłacę jak za zestaw aktywny. Dochodzi jeszcze problem z odpornością takiego zestawu na wilgotność, minusowe temperatury itp.

  Tak więc chyba nadal będę się kierował do pasywnych głośników Car Audio. Instalacja w/w głośników jest czasochłonna, jednak chyba będzie dobrą bazą do dalszej rozbudowy systemu. Jeżeli końcówki radia nie pociągną tego zestawu, to zawsze mogę dokupić wzmacniacz lub wymienić radio. Cały czas mam też z tyłu głowy propozycję kolegi D214d3k dot. podłączenia wzmacniacza klasy D przed końcówką mocy radia. Opcji mam milion i coś czuję, że jeszcze nie jeden element będzie dokupiony/wymieniony. Choć nie ukrywam, że jeżeli moje aktualne (budżetowe) radio pociągnie ten zestaw, to nie będę się pchał dalej. Ono naprawdę ma całkiem rozsądne te końcówki mocy, nie wiem czy 15 czy 20 RMS, ale podłączone do zwykłych starych domowych kolumienek dają radę. Musicie pamiętać, że w przyczepie nie będę urządzał dyskoteki, bo cała zastawa mi się potłucze lub po prostu przyczepa mi się rozleci. Bardziej się zastanawiam nad zastosowaniem dedykowanego wzmacniacza na zewnętrzne kolumny, gdzie na dworze w razie potrzeby będzie można podłączyć mocniejsze kolumny. Jednak wybór wzmacniania pod to zastosowanie zostawię sobie na później.
 • Poziom 17  
  Nie mam doświadczenia w CA przyczep kampingowych ale ja bym ostrożnie podchodził do dużej ilości dB. Przyczepa, przynajmniej na oko laika, jest konstrukcją mało sztywną- dołożysz do pieca to ciśnienie którędyś ucieknie, pewnie puszczą mocowania aluminiowych płyt, albo przynajmniej popuszczą. Tak samo drgania nie będą sprzymierzeńcem. Także raczej bym poszedł w kierunku dobrej jakości niż mocy - dobre głośniki a podarowałbym sobie wzmacniacz bo i tak głośno nie posłuchasz. Jeżeli bierzesz pod uwagę zmienne temperatury i wilgotność - większość głośników CA ma membrany z materiałów odpornych w jakimś stopniu na działanie ww. Te "domowe" już nie zawsze
 • Poziom 8  
  Dzięki recki-quadra. Zgadzam się z Tobą w 99%.
  Dzisiaj podłączyłem sobie testowo domowe kolumny i mimo, że mocy nie brakowało, to w przyczepce wszystko brzęczało:

  CarAudio do przyczepy kempingowej

  Tak więc ja idę na jakość, nie na moc.

  Koledzy z mojego forum polecili mi DLS R6, jednak 1400 PLN za zestaw 3-drożny do przyczepy to raczej przesada i według mnie ja raczej nie usłyszę różnicy.

  Subwoofery zamontuję pomiędzy siedzeniami:

  CarAudio do przyczepy kempingowej

  Przyciąłem stare kolumny aby zaadoptować je jako obudowy:

  CarAudio do przyczepy kempingowej

  Pzdr.