Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawór z siłownikiem zamiast zaworu trójdrogowego

szlums 03 Lis 2017 19:50 339 5
  • #1 03 Lis 2017 19:50
    szlums
    Poziom 2  

Witam. Chciałbym zastosować zawór z siłownikiem łączący zasilanie z pieca z powrotem z kaloryferów zamiast zaworu trójdrogowego w celu podniesienia temperatury powrotu. Do sterowania zaworem chciałbym wykorzystać termostat z kapilarami podobny do tych stosowanych w elektrycznych podgrzewaczach wody. Zawór z siłownikiem który posiadam beznapieciowo jest zamknięty. Kapilary od termostatu byłyby zamontowanego na rurze. Ta od termostatu załączała by siłownik tak do temp.ok 60st.(tyle chciałbym utrzymywać na piecu). Powyżej tej temperatury zawór by się zamykał. Druga kapilara zabezpieczała by maksymalna temperature która wynosi ok 80st. Powyżej odłącza napięcie i zawór także się zamyka. Elektrycznie mam to w głowie obmyślane teraz tylko pytanie czy to będzie działać hydraulicznie wg założeń?
    Instalacja podobna do tej z rysunku.

0 5
  • #2 03 Lis 2017 20:01
    daro31ie
    Specjalista Automatyk

Myślę że powinno wszystko działać.
    Nie myślałeś o zastosowaniu zaworu proporcjonalnego z sterowaniem analogowym?
    Na pewno więcej kasy ale działanie bardziej dokładne.

0
  • #3 03 Lis 2017 20:06
    szlums
    Poziom 2  

Mówisz o zwykłym zaworze trójdrogowym takim z pokrętłem?
    Poczytałem trochę.
    Nie było pytania😌.
    Wszystkie elementy posiadam wiec obeszło by się bez kosztów.

0
  • #4 03 Lis 2017 20:35
    daro31ie
    Specjalista Automatyk

szlums napisał:

Nie jest to zawór ktyry otwiera się lub zamyka w zależności od wartości sygnału analogowego.

0
  • #5 03 Lis 2017 20:47
    szlums
    Poziom 2  

daro31ie napisał:
    szlums napisał:

Nie jest to zawór ktyry otwiera się lub zamyka w zależności od wartości sygnału analogowego.

No i tu trzeba by było zainwestować w zawór i pewnie jakiś sterownik byłby potrzebny. Jakie mniej więcej koszta musiałbym poniesc? Bo szczerze nawet nie wiem czego miałbym szukać.
    A w tym moim pomyślę to właśnie dokładność mnie trochę irytuje. No i czas otwierania i zamykania zaworu. Każdy cykl trwa ok 120-150 s.

0
  • #6 04 Lis 2017 08:40
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Po co tu siłownik i koszty?
    Są do tego zastosowania gotowe zawpry 3D termostatyczne ze stała lub regulowana temperatura jak np VTC od ESBE.
    Inne rozwiązanie problemu to zawór o dużym przepływie ( do małych kotłów wystarcza juz 3/4" a do wiekszych 1") + głowica z kapilarą umieszczona na rurze powrotnej.
    Np TS-E herz+ głowica:

0
  Szukaj w 5mln produktów