Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mam pytanie czy dobrze wykonałem schemat do zasilacza regulowanego lm350

gdakmix 04 Lis 2017 09:40 384 5
  • #1 04 Lis 2017 09:40
    gdakmix
    Poziom 2  

Mógł by ktoś sprawdzić czy mam dobry schemat do zasilacza regulowanego opartego na lm350, jaki rezystor należy dać, czy on w ogóle jest potrzebny i czy trzeba dawać mostek prostowniczy do zasilania zasilaczem impulsowym.

0 5
  • Pomocny post
    #2 04 Lis 2017 10:19
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    dlaczego kolega nie zaglada do datasheet'u ? tam jest wszystko opisane i jest zalecany schemat aplilkacyjny.
    - Potencjometr od ADJ do masy 4.7ohm ? to jakie ty chcesz miec napiecie wyjsciowe ?
    - R1 w datasheetcie jest zalecana jego wartosc ale 100ohm tez da sie uzyc.
    - skoro zasilasz to z zasilacza impulsowego to masz tam juz gotowe napiecie stale i filtrowane wiec mozesz je podac bezposrednio na twoj uklad.
    - jakie przewidujesz obciazenie? pamietaj o chlodzeniu, uklad w obudowie TO220 ma mniejsza moc ktora moze wydzielic bez uszkodzenia/wlaczenia zabezpieczenia, wiec nie oczekuj pelnej mocy gdy nie zapewnisz jej rozporszenia.
    - po co jednoczenie H3 i H5 ?
    - H4 kontrolka napiecia wyjsciowego 12V skoro ma to byc regulowany zasilacz to pomysl co bedzie np rzy napieciu wyjsciowym 3V ?
    Pozdrawiam

0
  • #3 04 Lis 2017 10:27
    gdakmix
    Poziom 2  

mógł byś mi zrobić schemat?

0
  • #4 04 Lis 2017 12:46
    yogi009
    Poziom 42  

Kolega nie wstydzi się wkładać na forum takiego "schematu"? Przecież tam trudno się połapać w tych kreskach. To jest prosta aplikacja dodatkowo dostępna od stu lat w nocie katalogowej (str. 8):

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm350-n.pdf

Na str. 6 masz wyjaśnione role rezystorów. Gdybyś w wyszukiwarce Elektrody wpisał LM350, zapewne dostałbyś worek odpowiedzi na Twoje rozterki... Lenistwo...

0
  • #5 04 Lis 2017 13:21
    krzysztof723
    Poziom 29  

gdakmix napisał:
    Mógł by ktoś sprawdzić czy mam dobry schemat do zasilacza regulowanego opartego na lm350, jaki rezystor należy dać, czy on w ogóle jest potrzebny i czy trzeba dawać mostek prostowniczy do zasilania zasilaczem impulsowym.
    gdakmix napisał:
    mógł byś mi zrobić schemat?

Stabilizator LM350T jest dodatnim regulatorem napięcia wyjściowego w zakresie od +1,25V do +33V przy obciążeniu prądem do 3A.
    Aby była możliwość regulacji napięcia wyjściowego należy zastosować jeden rezystor i potencjometr tak, jak na schemacie poniżej.
    Wartości tych elementów (potencjometru i rezystora) należy dobrać w celu ustalenia interesującego nas maksymalnego zakresu napięcia wyjściowego.
    Nie montuje się mostka prostowniczego np. między zasilaczem impulsowym, a układem zbudowanym na LM350T, ale gdybyś chciał zabezpieczyć się przed nieprawidłowym podłączaniem biegunów zasilania +/- z zasilacza impulsowego do układu z LM350T (podczas częstego podłączania / odłączania) to taki mostek (5A) możesz zastosować.
    Tak zamontowany mostek umożliwi Ci swobodne połączenia zasilacza impulsowego z układem LM350T bez zwracania uwagi na prawidłowość podłączeń biegunów zasilania.
    Jest to wygodne, gdyż takie pomyłki nie mają wpływu na poprawne działanie układu z LM350T i jednocześnie nie ma możliwości żadnego uszkodzenia LM350T.
    Jest jeszcze prosty sposób zabezpieczenia przed nieprawidłowym podłączeniem biegunów zasilania z zasilacza impulsowego do układu LM350T przy pomocy diody np. P1000K (10A).

Gdyby jednak zasilacz impulsowy był na stałe podłączony do układu LM350T to należy pominąć mostek i diodę.

Kondensator 10 uF/35V podłączony równolegle do potencjometru liniowego 2,2k/A podwyższa tłumienie tętnień na wyjściu układu LM350T . Dioda 1N4001 zamontowana równolegle do rezystora 200 Ohm umożliwia bezpieczne rozładowanie kondensatora 10 uF/35V w przypadku zwarcia wyjścia zasilacza do masy .
    Żeby stabilizator LM350T pracował poprawnie - stabilizował napięcie przy obciążeniu 3A na wyjściu to różnica napięcia między wejściem, a wyjściem LM350T musi wynosić minimum 3V, czyli na wejściu musi być zawsze od 3V do 5V więcej niż na wyjściu...
    Takie napięcia (3V...5V) na wejściu umożliwia pracę stabilizatora LM350T z niewielką mocą strat do 15W...
    Przyjąłem, że masz do dyspozycji zasilacz impulsowy +19V/4...5A i ustaliłem napięcie na wyjściu LM350T od +1,25V do +15V.
    Aby nie zwiększać moc strat stabilizatora np. przy ustawionym napięcia +3V na wyjściu LM350T trzeba zasilacz obciążać mniejszym prądem około 1A..., chociaż w tym przypadku przy tak niskim napięciu wyjściowym i większym obciążeniu (3A) ograniczniki prądowe i napięciowe wbudowane w strukturę LM350T ograniczą prąd i zmniejszą napięcie wyjściowe...
    Gdyby zasilanie układu LM350T było inne to trzeba ustalić maksymalne napięcie na wyjściu podstawiając odpowiednie wartości rezystora i potencjometru według wzoru: 1,25 x [(R2/R1) + 1], gdzie R2 to rezystancja potencjometru, R1 to rezystor 200 Ohm - jego wartość najlepiej dobierać od 200 do240 Ohm .
    Wartości tych elementów dopasowujesz tak, aby uzyskać interesujące Cię maksymalne napięcie na wyjściu LM350T, ale zawsze mniejsze o te minimum 3V na wejściu...
    Stabilizator LM350T musi być umieszczony na dużym żebrowanym radiatorze.

0
  • #6 04 Lis 2017 13:43
    yogi009
    Poziom 42  

Jeżeli już po raz dwusetny opisujemy klasykę stabilizatorów serii LM317/350, trzeba dodać, że kondensatory 100nF powinny być umieszczona jak najbliżej odpowiednich wyprowadzeń LM350. Diody po prostu ok. 3A/100V.

0