Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8 - sterowanie silnikiem krokowym 24v

05 Lis 2017 15:16 1158 16
  • Poziom 3  
    Witam!
    Nie wiem czy jest gdzieś poruszony ten problem ale jeszcze nie go znalazłem.. Posiadam Atmega8 i jak wiadomo obsługuje ona napięcie 5v. Tym AVR chcę sterować silnikiem krokowym 24v(program już mam). Teraz jest problem - atmega może wysłać napięcie 5v, a ja potrzebuję 24v. Czy istnieje jakaś możliwość by za pomocą dodatkowego zasilania/tranzystorów uzyskać taki efekt? Oczywiście prosiłbym o poradę z jak najmniejszą ilością elementów, ponieważ ogranicza mnie płytka :(

Jestem początkującym w tych sprawach, proszę o zrozumienie ;)
    Z góry dziękuję :D
  • PCBway
  • PCBway

• Poziom 28  
    Wybór układu zależy w większości od typu silnika a w zasadzie natężenia prądu przy jakim jego uzwojenia pracują. Można kupić same układy scalone a można kupić gotowe moduły, do których podłączasz tylko sterowanie, zasilanie i silnik . Jeśli silnik faktycznie pracuje przy 24V, będziesz także potrzebować zasilacz o takim napięciu i prądzie wyższym od prądu wymaganego przez silnik.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    @Wajder Potrzebujesz co najmniej mostek - w zależności od typu silnika krokowego pełny mostek H, lub szereg półmostków. Można dobrać scalone. Aby ułatwić sterowanie można wybrać układ będący połączeniem mostka i kontrolera silnika krokowego. Tego typu układów jest pełno, ja bym polecał dobrać coś m.in. z oferty firmy allegro-micro (lub innych). Kolejna ważna sprawa to moc tego silnika. Sądząc po dosyć wysokim napięciu, nie jest mała?
  • Poziom 3  
    Chodzi dokładnie o ten silnik krokowy:
    smew n870a-t 24V 1.15A 6 przewodów
    Na obrazku znajduje się nie mój silnik, ponieważ u mnie naklejka została zdrapana i nie idzie się odczytać, ale model ten sam co posiadam.

Można by prosić o jakiś schemat jak wykonać takie "wzmocnienie"? chodzi tak +/- o takie coś
    ATMEGA -> sygnał 5v -> jakiś układ -> sygnał 24v -> silnik krokowy
  • Pomocny post
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Skoro to jest silnik krokowy 6-przewodowy, to można go połączyć na różne sposoby. Użyj np. połączenia tak, aby go wykorzystajć jako 4-przewodowy silnik bipolarny i do tego dobierz driver. Tak jak pisałem, jak wejdziesz np. na stronę allegro micro to masz tam selektor produktów, wybierasz kontrolery silników krokowych (stepper motor), napięcie i prąd i masz gotowy układ. Jak bym się w robienie sterownika z elementów dyskretnych nie bawił.
  • Pomocny post

Poziom 28  
    Poszukaj na znanym portalu ( Alle...) pod hasłem "sterownik silnika krokowego". Pojawią się duże i drogie sterowniki ale będą też małe i bardzo tanie moduły, gotowe do podłączenia : np STEPSTICK RAMPS A4988 . Moduł musi mieć prąd większy od 1.15A i napięcie zasilania co najmniej 24V. Praktycznie każdy się nada. Mając moduł znajdziesz prosty schemat jego podłączenia. Potrzebujesz także zasilacz 24V o prądzie minimum 2A.
  • Poziom 3  
    @tmf
    Posiadam taki oto sterownik
    specyfikacje
    układ sterujący: L298n
    zasilanie: 5V/12V
    prąd Io: 2A

Dałoby się coś z tego zrobić? Czy podłączając te 12V silnik byłby wstanie ruszyć chociaż z połową swej mocy?

Co do silnika wyczytałem, że jeśli chcę nim robić kroki to muszę zamieniać napięcie na uzwojeniach tak:
    U1 U2 U3 U4 U5 U6
    1krok U1+ U2-
    2krok U4+ U5-
    3krok U3+ U2-
    4krok U6+ U5-
    i tak w kółko... więc byłoby ciężko raczej je połączyć by jakoś chodziło z 4 przewodami.

Chyba, żeby rozmontować ten sterownik i pobawić się w przerobienie tego na sterownik 24v na silniki 6-cio kablowe?
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    L298n to prehistoryczny układ, ale do samych testów się nada. Przy 12V silnik będzie miał po prostu mniejszy moment trzymający, ale przy mniejszym obciążeniu i wolniejszej komutacji powinien działać. Jak będziesz szukał kontrolera, to jednak proponuję jakiś dedykowany do krokowców, oparty na tranzystorach MOSFET. Dedykowane układy mają także kontrolę prądu, sterowanie mikrokrokowe, kontrolę przełączania tranzystorów przy komutacji i zabezpieczenia.
    Sam silnk jest 6-przewodowy, najczęściej jest tak, że to są dwie cewki z odczepem w środku. Stad masz 6 przewodów. Jeśli zidentyfikujesz końce, to możesz użyć tylko 4 przewodów, sterując ten silnik jak zwykły silnik bipolarny. To nie wymaga żadnych przeróbek w silniku. Wtedy komutację robisz jak dla silnika 4-przewodowego bipolarnego.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 3  
    A jakbym zrobił przetwornicę 5v-24v i podłączył to w taki sposób- ATMEGA - PRZETWORNICA - SILNIK ?
    Oczywiście napięcie wyjściowe bym wyprostował tak by nie było dużych skoków napięcia :)
    sygnał prostokątny przez multiwibrator astabilny a atmegą bym tylko włączał i wyłączał zasilanie :D Wydaje mi się za proste takie rozwiązanie?
    Schemat pochodzi z kanału YT Elektroprzewodnik
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Wajder napisał:
    Chodzi dokładnie o ten silnik krokowy:
    smew n870a-t 24V 1.15A 6 przewodów

Na obrazku znajduje się nie mój silnik, ponieważ u mnie naklejka została zdrapana i nie idzie się odczytać, ale model ten sam co posiadam.

Można by prosić o jakiś schemat jak wykonać takie "wzmocnienie"? chodzi tak +/- o takie coś
    ATMEGA -> sygnał 5v -> jakiś układ -> sygnał 24v -> silnik krokowy

Jak doszedłeś do konkluzji że jest to silnik krokowy?
    Dla mnie to wygląda że jest to silnik BLDC, wymontowany z printera laserowego, który już ma wbudowany na płytce odpowiedni driver i nie ma potrzeby podłączac nic poza zasilaniem i sygnałem kontrolującym/sygnałami kontrolującymi kieunek i prędkośc obrotową.
    Popatrz uważnie,... - ten uklad pod aluminiowym radiatorem to własnie driver, na którego 3 fazowym wyjściu masz odpowiednio skomutowane sygnały PWM.
    Dla niektórych, moze to wyglądac na stepper, lecz jednak jest to 3 fazowy BLDC.
    Jeżeli udałoby ci się zdemontowac radiator, (w co bardzo wątpię - jest przymocowany wkrętami od strony druku) to odczytałbyś symbol tego ukladu./
    Niemniej jednak jezeli ma on 28 pinów i ma zagęszczony raster (ok 1.75 mm zamiast 2.54) to prawdopodobnie moze to byc LB1824, lub podobny z tej serjji produkowany przez Sanyo, specjanie przeznaczony do tego rodzaju napędów.
    Z pewnością są jakieś oznaczenia na płytce tych 6 pinów (?)

e marcus
  • Poziom 33  
    Witam
    Do takich prądów to polecam A4988 jak już wspomniał o tym zster.
    Małe nie grzeje się i ma ustawiany ogranicznik prądu silnika, cena za gotowe płytki tak mała że nie opłaca się lutować, na dodatek sterowanie tym jest banalne, impuls na krok i poziom sygnału do ustalenia kierunku. System sterowania prądowego powoduje że można bez konsekwencji włączyć silnik np. 5V i zasilić go z 24V, co przyspieszy tylko narastanie prądu na indukcyjnościach silnika.
    Mam tego kilkanaście sztuk i sprawuje się idealnie, trzeba tylko zwrócić uwagę na rezystor (sensor ograniczenia prądowego) bo w płytkach są różne wartości, a od tej wartości obliczamy ograniczenie prądu dla silnika.
    Pozdrawiam

Ps. układ ma możliwość ustawienia mikrokroku nawet do 1/16.
  • Poziom 22  
    emarcus napisał:
    Jak doszedłeś do konkluzji że jest to silnik krokowy?
    Dla mnie to wygląda że jest to silnik BLDC, wymontowany z printera laserowego, który już ma wbudowany na płytce odpowiedni driver i nie ma potrzeby podłączac nic poza zasilaniem i sygnałem kontrolującym/sygnałami kontrolującymi kieunek i prędkośc obrotową.

Dokładnie, nawet sygnały sterujące masz opisane przy złączu, https://www.mikrocontroller.net/topic/342373
  • Poziom 3  
    @emarcus
    wywnioskowałem że to silnik krokowy ponieważ obracając go słychać i czuć jak robi kroki :) A oznaczenia na pinach( []- pin ):
    [] [] [] [] [] []
    1 CN1 6
    i teraz właśnie zobaczyłem(dzięki emarcus :D ), że za pinami jest jeszcze napisane:
    CW/CCW
    NC
    GND
    +24V
    ON/OFF
    LOCK
    Czy w końcu to jest silnik krokowy ?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Wajder napisał:
    @emarcus
    wywnioskowałem że to silnik krokowy ponieważ obracając go słychać i czuć jak robi kroki :) A oznaczenia na pinach( []- pin ):
    [] [] [] [] [] []
    1 CN1 6
    i teraz właśnie zobaczyłem(dzięki emarcus :D ), że za pinami jest jeszcze napisane:
    CW/CCW
    NC
    GND
    +24V
    ON/OFF
    LOCK

A czy obracając zwykły szczotkowy silnik (ot, taki od wiertarki, lub inny z permanentnymi magnesami ) obraca się gładko, bez wyczuwalnych magnetycznych "przeskoków" charakterystycznych dla stepera ?
    Niektóre steppery można obracac relatywnie 'gładko'...

Nie napisałeś nic na temat układu znajdującego się pod radiatorem.
    Jak wyglada i co jest na drugiej stronie tej zielonej płytki?

Nie jest to miarodajne żródło oceny typu silnika.

Wajder napisał:

Różnica samej budowie silnika krokowego w ogólności nie odbiega wiele od silnika BLDC.
    Właściwie wg ogólnych kryteriów oba są BLDC gdyż nie mają komutatora i szczotek, oraz oba wymagają zewnętrznie 'dorabianej' komutacji zasilania uzwojeń. Ponieważ różnią się rodzajem uzwojeń ta komutacja oczywiście będzie inna dla każdego z nich.
    Eh.., rozpatrując dokladniej różnice w budowie spostrzeżesz że standardowy stepper ma magnes umieszczony na wewnętrznym wirniku z rowkowanymi nabiegunnikami pozwalającymi na większa swobodę w zwiększeniu ilości kroków, co umożliwia sterowanie microkrokowe. Nie posiada on żadnych sensorów mówiących o aktualnym położeniu kątowym wirnika względem obudowy. Z reguły posiada dwie cewki , które mogą miec wyprowadzone odczepy z ich środków co wskazuje na ilośc przewodów zasilających (4 lub 6), co też umożliwia wybór zastosowania konfiguracji; bipolar lub unipolar....
    Nie posiada żadnego kontrollera. Komutacją i zasilanie z kontrolą prądu musisz 'dostarczyc' we własnym zakresie.

Ten twój akurat BLDC ma magnesy rozmieszczone na zewnętrznym wirniku (outrunner).
    Uzwojenie w postaci trzech cewek połączonch w układzie 'Y' . Pod wirnikiem znajdziesz małe sensory Halla służące do dośc skomplikowanego procesu tworzenia modulowanej komutacji zasilania PWM poszczególnych faz. To wszystko masz wbudowane na płytce i w tym processorze o który pytałem.
    W podsumowaniu: ten silnik wysterowujesz podobnie jak zwykły Stepper z zastosowaniem drivera A4988 lub DRV882 uzyskując tylko podobny efekt.
    Z tego powodu wiele ludzi uważa go jako stepper.

e marcus
  • Poziom 3  
    Dziękuję za odpowiedzi :) Ale na chwilę obecną powstrzymam się od tego :)
    Dziękuję jeszcze raz :D