Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik ABB ACS350 - naprawa,rozebranie

08 Lis 2017 12:31 999 7
  • Poziom 30  
    Objawy uszkodzenia:
    1. sygnalizacja zwarcia obwodu silnika, nawet po całkowitym odpięciu silnika

2. uszkodzony panel kontrolny (LCD), po podmianie panelu z innego sterownika panel działa więc uszkodzenie jest w samym panelu.

Na początek pytanie jak rozebrać ten falownik?
    To co mi się udało zrobić to odłączyć moduł z wentylatorem i przednia elektronikę sterującą,
    natomiast nie mogę wyjąć elektroniki wykonawczej.

Falownik pracował w kuchni i jest cały zawalony tłustym kurzem i chcę go wyczyścić, możliwe że zabrudzenie jest przyczyną pierwszej usterki

Czy panel kontrolny "ABB Oy,ACS-CP-C)jest zaklejony na stałe, nie mogę go rozebrać a nie znalazłem żadnych zatrzasków. Pod płytka maskująca LCD też nie ma ani śrubek ani zatrzasków.

Pozdrawiam
    JarekC
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 1  
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 30  
    Głowną cześć ACS350 już rozebrałem, trzymał jeszcze jeden zatrzask.

Ze sklejeniem chodziło mi o panel sterujący:
    Falownik ABB ACS350 - naprawa,rozebranie

Czy ktoś ma rozpiskę do IGBT K200A02 bo nie mogę znaleźć żadnej karty katalogowej.

JarekC
  • Poziom 1  
  • Poziom 30  
    Tak to wiem ale chcę rozebrać sam panel i dostać się do elektroniki.

JarekC
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 30  
    Z dwóch uszkodzonych falowników (w jednym uszkodzony panel, w drugim komunikat o błędzie) został złożony jeden sprawny a do mnie trafił na próbę reanimacji ten z obydwoma usterkami.

Ponieważ nie mam zapasowego panelu, to chcę go spróbować naprawić może jest uszkodzone np. tylko zasilanie albo konwerter poziomów.

Po wyczyszczeniu bez panelu nie ma jak sprawdzić czy coś się zmieniło.

Co do głównego modułu to wymontowałem IGBT i spróbuję go przetestować znalazłem opis modułu w podobnej obudowie z firmy Semikron.
    Natomiast nie udało mi się znaleźć nawet parametrów dla K200A02.

JarekC

Dodano po 1 [godziny] 23 [minuty]:

Aktualizacja:
    U mnie nie żałowali kleju i musiałem mocno się natrudzić aby otworzyć panel.
    Mój wygląda trochę inaczej, mniej rozbudowana sekcja zasilania.
    Schemat ogólnie prosty:
    -stabilizator LM317 ustawiony na 3.3V
    - konwerter poziomów RS232 (MAX3221) + diody zabezpiacząjące
    - procesor + pamięć EEPROM
    - LCD

Po zasileniu z 5V moduł wystartował i wyświetla się AS001 lub A5001 (w zależności jak czytać).
    Pomiary wykazały że prawdopodobnie uszkodzony jest MAX3221 gdyż brakuje poprawnych napięć V+ i V-.

JarekC
  • Poziom 30  
    Aktualizacja2:
    Po przetestowaniu modułu IGBT okazało się że jeden z tranzystorów jest uszkodzony.
    Tak że zaczynam poszukiwania modułu K200A02 lub zamiennika.

Na starych stronach www Tyco znalazłem informację że produkowali IGBT o oznaczeniu V23990-K200-A-PM (parametry 1200V 15A, seven pack obudowa MiniSkiip).
    W oznaczeniu pojawia się K200A co może sugerować że to ten sam moduł tylko w międzyczasie zmienili sposób znakowania.

Produkowany zamiennikiem powinien być SKIIP12NAB126V1, niestety w TME aktualnie stan 0.

Jeżeli ktoś ma zbyciu lub namiary na taki IGBT to proszę o info.

JarekC