Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylacja w bloku na ostatnim piętrze

tomgda 08 Lis 2017 14:19 2976 3
  • #1 08 Lis 2017 14:19
    tomgda
    Poziom 9  

Witam. W związku z tym że wilgoć w moim mieszkaniu utrzymuje się na średnim poziomie 70% zacząłem wnikać w temat wentylacji. Sprawa wygląda od podstaw tak:

1. Mieszkam w bloku 4 piętrowym na ostatnim piętrzę. Plan mieszkania poniżej. Blok jest ocieplony.

2. Komin wentylacyjny wychodzi ok. 1m ponad dach czyli trochę mało dla prawidłowego ciągu u mnie.

3. Kratka wentylacyjna w kuchni ciągnie tyle co nic, choć wg kominiarza który przyszedł na pomiar z „wiatraczkiem” mieści się w normie.

4. Blok jest z lat 80 i jestem połączony kominem wentylacyjnym z sąsiadem z drugiego piętra czyli zastosowanie wyciągu / wiatraka w kratce w kuchni odpada.

5. W kuchni jest kuchenka gazowa (instalacja gazowa w bloku).

6. Zamontowałem nawiewnik nad oknem w dużym pokoju (okna „plastiki”) i mikro rozszczelnienie robię w oknach ale sytuacja nie wiele się poprawiła i dodatkowo zaczęło się robić jednak zbyt zimno w mieszkaniu a…….

7. ….nie mogę się grzać bo spółdzielnia robi przekręt z firmą która montowała podzielniki na grzejnikach i lekkie grzanie się przez okres zimowy kończy się dopłatą w wysokości 3-4tys (ludzie są bezsilni bo wszystko jest „zgodnie z prawem” = no comment).
    Z drugiej strony bez grzania temperatura jaka się utrzymuje w mieszkaniu w okresie zimowym to 21-22 st ale niżej już nie może spaść przez rozszczelnienie okien bo będzie za zimno (roczne dziecko).

8. Kupiłem osuszacz domowy kondensacyjny 20L/24h, 250m3/h. Nie powiem fajnie działa ale tylko w pomieszczeniu w którym stoi. Niestety jego hałas (niby jeden z najcichszych tego typu na rynku) jest ciężki do przetrwania na dłuższą metę.

Sytuacja co najmniej beznadziejna L Da się coś poradzić z wentylacją na własną rękę ?

Co sobie sam wstępnie wymyśliłem w związku z powyższym (rysunek poniżej):

1. Zmienić kratkę wentylacyjną w kuchni i w WC na taką z możliwością łatwego zamknięcia i otwarcia.

2. W dużym pokoju wykuć otwór w ścianie (pod oknem) i zamontować nawietrzak z grzałką z możliwością regulacji parametrów. Wychodzić on będzie na balkon więc nie powinno być problemów.

3. W oknie w kuchni wyciąć szybę i zamontować wyciąg (wiatrak) z regulacją.

4. W górnej części drzwi WC i łazienki zrobić wycięcie dla emigracji wilgoci.

Proszę o weryfikację tego pomysłu pod kątem zachowania właściwej wentylacji. Niestety obawiam się że nie będzie to dobre rozwiązanie (z różnych względów) dlatego proszę o ewentualną pomoc jak można zrobić to prawidłowo i czy w ogóle się da ?

0 3
  • #2 08 Lis 2017 14:34
    mariuszp19
    Poziom 32  

W moim bloku sytuacja była podobna i po wielu interwencjach komin został przedłużony rurą, tak około 1 metra. Po tym zabiegu ciąg się zwiększył i sytuacja zdecydowanie się poprawiła.

0
  • #3 08 Lis 2017 20:47
    Wlodek22
    Poziom 27  

Sprawdź ciąg przy uchylonym oknie, jak się poprawi, to zamontuj dwa dodatkowe nawiewniki w małym pokoju i obowiązkowo w sypialni.

0
  • #4 09 Lis 2017 07:35
    tomgda
    Poziom 9  

mariuszp19 napisał:
    W moim bloku sytuacja była podobna i po wielu interwencjach komin został przedłużony rurą, tak około 1 metra. Po tym zabiegu ciąg się zwiększył i sytuacja zdecydowanie się poprawiła.

Mariusz sąsiedzi nie są zainteresowani tematem a sam nic nie zdziałam już się kiedyś przekonałem.
    Najprostsze było by pewnie jak by zrobili wyciąg (wiatrak) odpowiednio dostosowany obrotami
    na wyjściu z komina

Wlodek22 napisał:
    Sprawdź ciąg przy uchylonym oknie, jak się poprawi, to zamontuj dwa dodatkowe nawiewniki w małym pokoju i obowiązkowo w sypialni.

Wlodek Ciąg z kratki się nie poprawia.
    Ciąg się poprawia jak ostro wieje na dworzu. Wtedy jest w stanie utrzymać przyłożoną kartkę papieru.
    P.S - Na nawiewniku w dużym pokoju skrapla się woda co potwierdza słaby wyciąg z komina.

2