Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nieszczelne ciągi wentylacjyne w nowym bloku,czuć zapachy po gotowaniu

rroollff 21 Dec 2015 23:13 5004 15
 • #1
  rroollff
  Level 7  
  Witam , tak jak w temacie. Mam problem z nieszczelnymi kominami wentylacyjnymi. Mieszkam od niedawna na parterze w bloku o trzech kondygnacjach , wybudowanym w 2008r. Niestety blok posiada wady budowlane w postaci nieszczelnych kominów wentylacyjnych (sprawa w sądzie , trwa). Wentylacja w bloku jest grawitacyjna w wc dwie kratki wentylacyjne w tym jedna spalinowa i w kuchni dwie wentylacyjne, w każdym pomieszczeniu wbudowane nawiewniki okienne , w drzwiach wc otwory, piec dwubiegowy gazowy z otwarta komora spalania w wc,każde mieszkanie posiada swoje ciągi kominowe. Przeprowadziłem wstępny rekonesans po sąsiadach i dowiedziałem sie,że co niektórzy powymieniali piece na te z zamkniętą komorą spalania oraz zamontowali wentylatory osiowe wyciągowe. Główny problem z którym borykam sie od niedawna dotyczy okapu kuchennego a w zasadzie zapachów które wydobywają sie z kratek wentylacyjnych.Zakupiłem okap i podłączyłem się pod jeden z przewodów wentylacyjnych w kuchni i w momencie gdy włączyłem okap zaczyna wywiwać to zużyte powietrze po gotowaniu do mieszkania z drugiej kratki w kuchni i wc, zapachy roznoszą sie po całym mieszkaniu...Założyłem filtr węglowy ale nie jest zbyt efektywny. Przykładając zapaloną świeczkę w wc do kratki ładnie ciągnie w stronę komina a w kuchni jeden w miarę ciągnie a drugi, chyba w zależności jak wiatr zawieje bo czasem nic sie płomyk nie rusza innym razem ciągnie w kierunku mieszkania. Bywają dni, że delikatnie czuje jak sąsiedzi gotują , jednak nie jest to aż tak mocny zapach aby mi przeszkadzał co innego po uruchomieniu mojego okapu..W wc posiadam czujnik tlenku węgla, jak dotąd nie włączył sie nigdy,piec czyszczony przed każdym okresem grzewczym. Reasumując czy ktoś ma jakiś pomysł lub miał podobny problem i poradził sobie z jego rozwiązaniem? Zastanawiałem sie czy np. nie przedłużyć rury od okapu tak aby wchodziła pionowo w komin do góry np z metr czy dwa , może ta nieszczelność jest gdzieś na poziomie moich kratek i dla tego z nich wywiewa hmmm ? Proszę o pomoc i wasze opinie w tym temacie.
 • Helpful post
  #2
  jeryw
  Level 19  
  A czy te przewody wentylacyjne znajdują się obok siebie? Jeśli tak to może w momencie jak załączysz okap to ma on tak dużą wydajność, że nawiewniki nie są w stanie doprowadzić takiej ilości powietrza do mieszkania jaką okap wysyła do komina przez co kratkami wentylacyjnymi w kuchni i wc przy okazji zasysając opary z okapu na wylocie (na dachu) z kanału wentylacyjnego do którego masz podpięty okap do pozostałych kanałów wentylacyjnych znajdujących się obok i nie ma to nic wspólnego z nieszczelnością kanałów wentylacyjnych bo dzieje się to już nad dachem. Zrób próbę ze świeczką przy załączonym okapie ( pewnie przez pozostałe kratki będzie napływało powietrze do mieszkania), a potem drugą próbę z załączonym okapem i uchylonym jednym z okien. Jeśli przy otwartym oknie powietrze nie będzie napływało do mieszkania kratkami wentylacyjnymi tzn. że wydajność okapu jest większa niż nawiewników i bez otwartego okna braki powietrza będą zasysane przez przewody wentylacyjne znad dachu inaczej w mieszkaniu w końcu miał byś próżnię.
 • Helpful post
  #3
  elktrod
  Level 32  
  Mam to samo i administracja mieszkaniowa mi tłumaczy, że jak obieg jest grawitacyjny to nie wolno montować wyciągów wymuszonych, elektrycznych i ktoś z sąsiadów zamontował i pcha mi zapachy do mieszkania przy sprzyjających warunkach... U mnie pomogło tak jak kolega wyżej napisał: otwieranie okna w pokoju z konkretnej strony bloku i drzwi z tego pokoju poprzez przedpokój do kuchni (dobrze, że mam okna po oby stronach bloku... :). Inaczej faktycznie z kuchni był wywiew a do tego pokoju nawiew zapachów znad dachu. Kierunek ruchu powietrza badałem zwykłą kartką papieru przykładaną do kratki wentylacyjnej... Przez kilka lat nawet nie wiedziałem, że kratka wentylacyjna w pokoju przy zamkniętych oknach i drzwiach służyła jako nawiew a myślałem zawsze, że to wywiew, dopiero kartka papieru mnie oświeciła...
 • Helpful post
  #4
  tos18
  Level 40  
  Przy wentylacji grawitacyjnej wystarczy jeden wentylator wymuszający obieg w ciągu i całą wentylację diabli biorą.
 • Helpful post
  #5
  dondu
  Moderator on vacation ...
  elktrod wrote:
  Przez kilka lat nawet nie wiedziałem, że kratka wentylacyjna w pokoju przy zamkniętych oknach i drzwiach służyła jako nawiew a myślałem zawsze, że to wywiew, dopiero kartka papieru mnie oświeciła...

  To czy jest to "nawiew", czy "wywiew" zależy także od ciśnienia, a nie tylko od faktu, że powietrze ciepłe unosi się ku górze.

  Jeśli więc pomieszczenie jest uszczelnione (okna i drzwi), a ciśnienie na zewnątrz się zwiększy (sztucznie lub naturalnie) to będziesz miał nawiew :)
 • #6
  rroollff
  Level 7  
  Witam, dziękuje za podpowiedzi, może dzisiaj uda mi się zrobić próbę z okapem przy zamkniętym i otwartym oknie. Rozumiem ,że najlepiej będzie otworzyć okno w salonie (salon z aneksem kuchennym) , czy może w pozostałych pokojach również ? Jeśli chodzi o ciągi kominowe to tak , zgadza się są one usytuowane obok siebie. Administracja na naszym osiedlu też poruszała kwestię wyciągów wymuszonych elektrycznych , że niby nie powinno sie ich montować przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej, lecz nie do końca jest to dla mnie zrozumiałe , ponieważ każdy z nas rzekomo posiada osobne ciągi wentylacyjne wiec w czym to przeszkadza? Ok , co innego jeśli są (a są w moim przypadku) nieszczelności przewodów kominowych i znajdują się one obok siebie.Jednak nie do końca wiadomo w których dokładnie miejscach znajdują się owe nieszczelności,może nie każdy lokator posiada bonusa od dewelopera.Kiedyś kominiarz niby to sprawdzał "dokładniej" bo była potrzebna opinia do pozwu zbiorowego w sprawie tych nieszczelności,ale jak to było robione to nie wiem,bo przy okresowych badaniach ciągów to z reguły kominiarze się nie przykładają i robią to szybko i niekoniecznie dokładnie.Wydaje mi się, że najlepszym sposobem było by wsuniecie do każdego przewodu mini kamerki,ale nie jestem specjalistą wiec to tylko moje spostrzeżenie :) Jeszcze jedno pytanie , czy możliwe,że w kuchni jedna kratka jest wyciągowa a druga służy do wtłaczania świeżego powietrza do mieszkania? Administracja mojego osiedla jest mało ogarnięta w tych tematach bo jak zadzwoniłem z tym zapyt. to gościu powiedział "chyba dwie są wentyl. wyciągowe", ale to chyba mnie nurtuje ? Przy nawiewnikach okiennych myślę ,że chyba obie są wyciągowe ale nie znam się ? Z góry dziękuje za opinie w temacie.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Dodam jeszcze co do tych wentylacji wymuszonych , z tego co wyczytałem ,że nie można ich stosować w miejscach gdzie znajdują się piece z otwarta komorą spalania , a jeśli ktoś wymienił piec na ten z zamkniętą komora to wtedy teoretycznie nie powinno być przeciwwskazań ? Pozdrawiam.

  Dodano po 2 [godziny] 41 [minuty]:

  Witam ponownie , właśnie dokonałem testu z okapem i rzeczywiście mieliście racje przy otwartym oknie w kratkach wentylacyjnych jest cug w stronę komina, zarówno w kuchni jak i toalecie. Jedynie kratka wentylacyjna gdzie podłączona jest rura od okapu czasem wariuje , tzn górna cześć kratki bo na dolnej nałożona jest rura.Zastanawiam sie czy po prostu nie zaślepić tego kawałka skoro jest jeszcze druga kratka w kuchni, jak myślicie? Nasuwa mi sie jeszcze pytanie jak długo powinienem mieć otwarte okno po gotowaniu aby nie zaciągać później swoich zapachów po wyłączeniu okapu? Tak na marginesie to potwierdziła się tez moja obawa bo zauważyłem nieszczelności na poziomie moich kratek went. tzn jest dziura pomiędzy dwiema kratkami w kuchni oraz z kuchni do łazienki...,myślę że pianka montażowa powinna załatwić sprawę, jak uważacie?
 • Helpful post
  #8
  jeryw
  Level 19  
  rroollff wrote:
  Nasuwa mi sie jeszcze pytanie jak długo powinienem mieć otwarte okno po gotowaniu aby nie zaciągać później swoich zapachów po wyłączeniu okapu? Tak na marginesie to potwierdziła się tez moja obawa bo zauważyłem nieszczelności na poziomie moich kratek went. tzn jest dziura pomiędzy dwiema kratkami w kuchni oraz z kuchni do łazienki...,myślę że pianka montażowa powinna załatwić sprawę, jak uważacie?

  Okno musisz mieć otwarte tak długo jak pracuje okap. Co do dziur między kratkami to przydało by się sprawdzić czy każda kratka ma swój kanał wentylacyjny czy po prostu jest jeden kanał i do niego podpięte kratki.
 • Helpful post
  #9
  elktrod
  Level 32  
  Do uszczelnienia można zastosować także pianki ognioochronne (ognioodporne) jak je zwał tak zwał, czy też masy ognioochronne p-poż, nie będę wymieniał nazw aby nie robić reklam...
 • #10
  rroollff
  Level 7  
  Nie jestem do końca pewien ale wydaje mi sie,że kazda kratka went. ma swój ciąg kominowy ale będę musiał to jeszcze zweryfikkwać.Jeśli jednak okaże sie,że schodzą sie do jednego przewodu to coś to zmienia?
 • Helpful post
  #11
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  rroollff wrote:
  Nie jestem do końca pewien ale wydaje mi sie,że kazda kratka went. ma swój ciąg kominowy ale będę musiał to jeszcze zweryfikkwać.Jeśli jednak okaże sie,że schodzą sie do jednego przewodu to coś to zmienia?


  Sam pomyśl. Czy da się oddzielić powietrze (w tym jego ciśnienie) w dwóch równoległych rurach, które w środku długości są połączone? Weź takie rurki, pod jedną podłącz kompresor i spróbuj teraz napompować koło.
 • #12
  alysy71
  Level 2  
  Witam.Mam problem z kominiarzami ,w sprawie podłączenia okapu.Mieszkam w budynku wielorodzinnym 3 piętrowym,z drugiej połowy lat 50tych.Pierwotnie w budynku były piece węglowe,po remoncie została zainstalowana instalacja centralnego ogrzewania (piece węglowe zostały zburzone).Ciąg spalinowy został zaślepiony blaszaną nakładką.Po remoncie kuchni zainstalowałem kuchenkę indukcyjną i okap,okap podłączyłem do zaślepionego otworu spalinowego.Kratka wentylacyjna jest sprawna ok.metra od pionu spalinowego.Czy moje podłączenie okapu jest prawidłowe.Kominiarz nie chce podpisać protokołu odbioru.
 • #13
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  alysy71 wrote:
  Kominiarz nie chce podpisać protokołu odbioru.

  Musisz sobie zdawać sprawę, że przepisy dotyczące wentylacji zostały napisane cmentarnymi krzyżami, dlatego nie pozwalaj sobie na samowolę. Co wolno a czego nie wolno - masz napisane w Obwieszczeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17 lipca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2015 poz. 1422
  Obwieszczenie masz tutaj:
  http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150001422
  i tam jest taki paragraf:
  § 141. Zabrania się stosowania:
  1) grawitacyjnych zbiorczych przewodów spalinowych i dymowych, z zastrzeżeniem § 174 ust. 3;
  2) zbiorczych przewodów wentylacji grawitacyjnej;
  3) indywidualnych wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach, w których znajdują się wloty do przewodów spalinowych.
  ...
  Poczytaj sobie resztę, przyda się w życiu.
 • #14
  kierbedz4
  Level 36  
  W wielu Spółdzielniach Mieszkaniowych w budynkach jest zakaz montażu okapów kuchennych gdyż instalacja wywiewowa jest grafitacyjna i opary w przypadku uruchomienia okapu lądują do wszystkich użytkowników po drodze.Co pół roku w budynkach administrowanych przez Spółdzielnię znajdujących się w jej zasobach w każdym mieszkaniu jest sprawdzany ciąg przez zbliżenie do kratki wentylacyjnej turbinki a właściciel mieszkania w przypadku ujawnienia iż jest zabudowany okap kuchenny dostaje na piśmie nakaz likwidacji okapu kuchennego a odpis tego pisma wędruje do Spółdzielni.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Temat ten już się przewijał na Elektrodzie.W tym temacie pisał jeden z kolegów że sąsiad który mieszkał w mieszkaniu poniżej zrobił mu palarnię na którą się nie pisał a to z tego tytułu że w mieszkaniu poniżej cała rodzina paliła papierosy i przy włączonym okapie cała zawartość dymu papierosowego lądowała w jego kuchni.
 • #15
  alysy71
  Level 2  
  W takim przypadku czy jest możliwość podłączenia i do czego wyciągu kuchennego.Wybrałem się do innego kominiarza przedstawiłem sytuację (ciąg wentylacyjny indywidualny ciąg spalinowy indywidualny)stwierdził że nie byłoby problemu.Zwłaszcza że kuchenka jest elektryczna.Czy każdy kominiarz może interpretować prawo po swojemu.
 • #16
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  alysy71 wrote:
  W takim przypadku czy jest możliwość podłączenia i do czego wyciągu kuchennego.

  Możesz stosować okap z filtrem.