Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie piecem gazowym

09 Lis 2017 08:46 1947 5
 • Poziom 11  
  Witam,

  Własnymi przemyśleniami dotyczącymi sterowania piecem gazowym wpadłem na ciekawy pomysł lecz nie mogę znaleźć takiego systemu. Mianowicie:

  W każdym pokoju mam głowice zamontowaną na grzejniku która sprzężona jest z termometrem na ścianie. Po osiągnięciu zadanej temperatury termometr zamyka głowicę i wysyła sygnał do sterownika pieca. Dajmy na to mam 3 pokoje, w każdym głowice i termometr. Każdy z użytkowników ustala sobie indywidualną temperaturę. Jednakże powiedzmy że w dwóch pokojach jest zadana temperatura i zamknięte zawory a w jednym termometr domaga się od pieca gazowego grzania i taka informacja przekazana jest na sterownik i pozniej na piec - grzany jest tylko jeden pokój.

  Reasumując:

  Potrzebuję urządzeń i systemu komunikacji pomiędzy głowicą i termometrem, termometrami a sterownikiem. Wszystko chcę zrobić przewodowo.

  Z góry dziękuje za pomoc.

  Sterowanie piecem gazowym
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Ameryki nie odkryłeś :)
  Tak się robi bardzo często.
  W każdym pomieszczeniu montujesz sterownik pokojowy
  https://www.google.pl/search?q=sterownik+poko...BgbHXAhVCDewKHe_bBSoQ_AUICigB&biw=981&bih=521
  , który steruje siłownikiem termicznym
  https://www.google.pl/search?biw=981&bih=521&...ab..1.17.1553...0i67k1j0i8i30k1.0.OxPy_siQQh8
  zamontowanym na zaworze w szafce rozdzielczej poprzez tzw. listwę sterujacą
  https://www.google.pl/search?biw=981&bih=521&...i67k1j0i30k1j0i8i30k1j0i10i24k1.0.nFp0elnVzjY
  http://www.ekoszok.pl/listwa_centralna_sterujaca_ogrzewanie_podlogowe

  Do tej listwy także jest podłączony styk sterujący pracą kotła.
  Kiedy jakikolwiek sterownik pokojowy zgłosi żądanie grzania to listwa zwiera ten styk i kocioł zaczyna grzać.

  Jest to bardzo standardowe rozwiązanie.
  System możesz zrobić przewodowo, ale także są dostępne systemy bezprzewodowe
  https://www.google.pl/search?q=listwa+bezprze...rhLHXAhWE_aQKHSycAp4Q_AUICigB&biw=981&bih=521
  http://e-sterowniki.pl/szafka-z-rozdzielaczem...jaca-ogrzewaniem-podlogowym-rfskpl-p-108.html
  Montujesz listwę w szafce rozdzielczej. Montujesz zawory na belce rozdzielacza wraz z siłownikami termicznymi, które podłączasz do listwy. Sterowniki pokojowe zasilane bateryjnie łączą się bezprzewodowo z listwą. Nawet jak trzeba to sterowanie kotłem także może się odbywać bezprzewodowo.
  Jedyne co trzeba zrobić to podciągnąć przewód zasilający 230V do skrzynki rozdzielacza.
  Pomimo, że w nazwie piszą "listwa do ogrzewania podłogowego" to nie ma znaczenia czy obiegi zasilają podłogówkę czy grzejniki.
 • Poziom 34  
  KlonAdam napisał:
  Dajmy na to mam 3 pokoje, w każdym głowice i termometr. Każdy z użytkowników ustala sobie indywidualną temperaturę. Jednakże powiedzmy że w dwóch pokojach jest zadana temperatura i zamknięte zawory a w jednym termometr domaga się od pieca gazowego grzania i taka informacja przekazana jest na sterownik i pozniej na piec - grzany jest tylko jeden pokój.

  Tylko ja widzę małe "ale", bo przy tak małym obiekcie jak wspomniane 3 pokoje, gdzie w danej chwili 2 są odcięte, a grzany ma być tylko jeden pozostaje problem stosunku mocy kotła do mocy grzejnika.
  Kotły kondensacyjne dwufunkcyjne te z najniższą mocą modulują od ok. 3,5kW dla temperatury 50/30, a grzejnik C22 o wysokości 60cm i długości 100cm przy temperaturze 50/30 oferuje jedyne ok. 0,5kW.
  W efekcie woda na kotle szybko osiągnie zadany górny próg temperatury wody i kocioł wyłączy się pomimo, że sterownik może dawać ciągle sygnał GRZEJ, więc w praktyce ogrzewanie będzie chodziło nieco inaczej niż to wynika z teoretycznych założeń. Dopiero praktyka pokaże, czy rzeczywistość będzie spełniała Twoje potrzeby.
  Dlatego moim zdaniem lepiej byłoby dopasować grzejniki w taki sposób, aby wszystkie pokoje dogrzewały się mniej więcej w tym samym czasie, czyli należy unikać sytuacji w której kocioł musi grzać tylko dla 1 małego grzejnika.
 • Poziom 34  
  BUCKS mam kocioł elektryczny i nie ma znaczenia czy jest włączony tylko jeden grzejnik, czy też kilka. Kocioł tak pracuje aby zadana temperatura w danym pomieszczeniu była zgodna z zaprogramowaną.
 • Poziom 11  
  Dziękuję za odpowiedź. To tylko przykład - 3 pokoje. Ogólnie dom będzie miał 122m2. Pozostaje mi jedno pytanie, lepiej te regulatory montować na grzejnikach czy sprowadzić wszystko do rozdzielacza i stworzyć tam sterowanie? Planuje wszędzie dac grzejniki, nie chce sie bawić w podłogówkę. Ogolnie wyliczyłem. 11 grzejnikow (mniejszych bądź wiekszych) warto na rozdzielaczu montowac dodatkowa pompke, czy ta przy piecu gazowym wystarczy?
 • Poziom 34  
  Ryszard49 napisał:
  BUCKS mam kocioł elektryczny

  Przy kotle elektrycznym to czy będzie się on włączał na 1 minutę co 3 minuty nie robi takiej różnicy jak przy kotle gazowym kondensacyjnym, który ma tzw. przedmuchy.
  Zresztą w wątku mowa jest o gazowym.

  KlonAdam napisał:
  Ogólnie dom będzie miał 122m2.[...]11 grzejnikow[...]

  To luzik, inaczej wtedy wygląda bilans całościowy.
  Choć jeśli z góry wiesz, że w danych pomieszczeniach planujesz wyższe temperatury to moim zdaniem warto zastosować odpowiednio większe grzejniki, aby zachować mniej więcej równe proporcje.
  Twoje pozostałe pytania wykraczają poza zakres mojej wiedzy i doświadczenia, ale np. Plumpi będzie w stanie dać Ci konkretną radę.