Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Napięcie zmienne ~40V na masie zasilacza impulsowego do HP Compaq TC4400

M@tti 13 Lis 2017 20:47 273 3
  • #1 13 Lis 2017 20:47
    M@tti
    Poziom 15  

Witajcie,
    Kupiłem używanego laptopa jak w temacie, z "replacement power supply" zamiast oryginalnego zasilacza. Niestety touchpad wariuje podczas pracy na zasilaczu. Po otwarciu zasilacza doszedłem do następujących wniosków:

1) przewód ochronny nigdzie nie jest podłączony - brak ścieżek
    2) brak filtra kondensatorowego oraz dławika na wejściu ~230V
    3) na masie pojawia się napięcie ~40 V mierzone względem ziemi, co zapewne jest źródłem zakłócenia pracy touchpada
    4) blok 230V jest galwanicznie odseparowany od bloku 18V DC, feedback na transoptorze

A teraz moje pytania:
    1) Czy to normalne/bezpieczne/dozwolone napięcie ~40V na masie, zapalające neonówkę?
    Podobny efekt mam w 3 zasilaczach do Raspberry Pi, wszystkie są 2-bolcowe, bez styku ochronnego.

2) Skąd bierze się to napięcie, wszak izolacja galwaniczna.

0 3
  • #2 13 Lis 2017 22:16
    sk1977
    Spec od komputerów

Nieoryginalne zasilacze są źródłem wielu problemów. Kup oryginalny - może być używany.

0
  • #3 14 Lis 2017 06:47
    M@tti
    Poziom 15  

Dzięki, to akurat wiem. Gdyby był dostępny, to bym kupił. Natomiast pytania dotyczyły czego innego.

0
  • #4 14 Lis 2017 07:36
    sk1977
    Spec od komputerów

M@tti napisał:
    Czy to normalne/bezpieczne/dozwolone napięcie ~40V na masie, zapalające neonówkę?
    - może tak pracować długo, a może np. doprowadzić do uszkodzenia płyty. Bezpieczne? - nie, ale też nie musi doprowadzić do uszkodzenia. Normalne? - w oryginalnych nie powinno występować, w zamiennikach jeśli chciałbyś reklamować to mógłbyś usłyszeć że to normalne.

M@tti napisał:
    Skąd bierze się to napięcie, wszak izolacja galwaniczna.
    Może być to np. efekt indukcji - izolacja galwaniczna jest, ale przed polem elektromagnetycznym mogli już nie zabezpieczyć.

M@tti napisał:
    Gdyby był dostępny, to bym kupił.
    - będzie działał zasilacz o takim samym napięciu, takiej samej lub większej mocy, od HP z taką samą wtyczką.

0
  Szukaj w 5mln produktów