Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SATEL CA-6 - dwie czujki na linię

EsIU 08 Sie 2005 22:36 20678 13
  • #1 08 Sie 2005 22:36
    EsIU
    Poziom 11  

Mam centralke SATEL CA-6 posiada 8 wejść a ja mam 16 czujek. pytanko jak je połączyć po dwie w jakiej konfigurcji

Alarm ma służyć do ochrony sklepu - duze pomieszczenie , dwa wejścia i 2 małe na zpleczu z oknem

0 13
  • Pomocny post
    #2 08 Sie 2005 23:01
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witaj

Najlepiej jeżeli na każde wejście będzie przypadała minimalna ilośc czujek - w Twojej sytuacji 2 na wejście, ale ponieważ pozostaje jeszcze sabotaż centrali i sygnalizatora, musisz przyjąc ich więcej.

Musisz pogrupowac sobie czujki - czyli np.: 3 czujki to korytarz, następne 3 czujki to jedno pomieszczenie, następne 3.... i tak zapełnić wejścia w centrali.

Moim zdaniem najlepiej jak czujki będą w konfiguracji EOL - opór w jednej z czujek połączonych szeregowo.

Co do praktyczności stosowania kilku czujek pod jedno wejście wyjasniłem już na gg.

Pozdrawiam

0
  • #3 09 Sie 2005 02:04
    j
    Poziom 9  

Rada starego "alarmowca". Zmień centrale na ca 10 z expanderem. Nie powinno się łączyc czujek na liniach. To amatorszczyzna i przyczyna wielu problemów...

0
  • #4 09 Sie 2005 09:14
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

j napisał:
    Rada starego "alarmowca". Zmień centrale na ca 10 z expanderem. Nie powinno się łączyc czujek na liniach. To amatorszczyzna i przyczyna wielu problemów...

Witam

Kolega jest już zorientowany co do wad takiej instalacji - niestety jest w posiadaniu centrali CA6 i musi z tym się pomęczyć - kilka czujek prawdopodobnie wykluczy.

0
  • #5 09 Sie 2005 10:09
    EsIU
    Poziom 11  

myśle że jak połącze:

na 1,2,3,4 wejście po dwie czujki w EOL z rezystorem ( po dwie na ściane)
    na 5 sabotaż z 1,2,3,4
    na 6 sabotaż z syreny
    i 7,8 w 2EOL wzięte z manipulatora.

może jakieś inne propozycje

0
  • #6 09 Sie 2005 16:11
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Rozwiązanie takie powinno być odpowiednie 6-tka - sabotaż syreny + obudowa centrali

Pzdr

0
  • #7 09 Sie 2005 16:14
    guner
    Poziom 22  

Myśle ze to zły pomysł.Ja bym wszystkie linie połączył jako 2EOL.Na kazdym wejsciu centrali były by dwa czujniki. Dzieki temu jak ci coś zacznie załączać mozesz łatwiej wykryć jaka to czujka (masz 50 % szansy). Rezystory dajesz w jednej czujce i doprowadzasz do niej przewód od drugiej, która ma być na danym wejściu centrali. Połączenie 2EOL załatwi ci zarówno sabotaż danej lini jak i stan alarmu.Jeżeli chodzi natomiast o sabotaż sygnalizatora to lepiej wpiąć go w szereg ze stykiem sabotażowym której czujki. Przy tak małej liczbie lini w stosunku do czujek zajmowanie jednego wejscia tylko sabotażem sygnalizatora to troche rozpusta.

0
  • #8 09 Sie 2005 19:33
    EsIU
    Poziom 11  

może schemacik jak podłączyć 2 czujki w 2EOL/NC na jednej linii ??

Pozdrawiam

0
  • #9 09 Sie 2005 19:35
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

WItam

Może kolega rozrysować schemat połączenia dwóch czujek w formacie 2EOL pod jedno wejście centrali ?

Osobiście oddzielam czujki od innych urządzeń w systemie - w sytuacji, kiedy ktoś przygotuje nam jakąs "pułapkę" w czasie pobytu w naszym mieszkaniu, otworzy np sygnalizator - pierwsze to będziemy sprawdzać czujkę w mieszkaniu - w tym czasie sygnalizator zamknie - a my po zamknięciu czujki i stwierdzeniu, że jest ok - pomyślimy że cos nie tak było z czujką a do sygnalizatora z wiadomych powodów już nie będziemy wchodzić.

Pozdrawiam

-1
  • #10 09 Sie 2005 19:55
    EsIU
    Poziom 11  

Guner dałeś do myślenia miałem chwile czasu i cos nakreskałem chodziło ci o to ?? czy takie rozwiązanie bedzie bezpieczne ??

( nie uwzglądniłem zasilania czujek)

0
  • #11 09 Sie 2005 21:09
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

Schemat wydaje się być poprawny.

Pzdr

0
  • #12 10 Sie 2005 08:25
    guner
    Poziom 22  

Jest to rozwiązanie bezpieczne.Jezeli juz musimy powiesić dwie czujki na lini to przy takim połączeniu mamy rozwiązany zarówno sabotaż obu czujek jak i sygnały alarmowe.Te rezystory możemy dać również w samej centrali (jezeli nie chcemy lub nie możemy ciągnąc przewodów między czujkami).Pozatym ważna rzeczą jest to ze jeżeli włączy się sabotaż to są tylko czujki podejrzane a nie cztery (tak jak proponował połączyć autor tego postu). Dzieki temu łatwiej jest wykryć usterke.Jeżęli natomiast chodzi o dawanie sabotazu syreny w szereg w sabotaż czujki to sprawa jest dyskusyjna.Przy tak małej instalacji ja to bym zrobił.Problemem moze być tylko zapamietanie ze jezeli włączy sie tamper lini np 6 to nie tylko trzeba sprawdzić dwie czujki ktore sa tam polączone ale też sygnalizator.I od sprawdzanie sygnalizatora trzeba by zacząć w takiej sytuacji.

-1
  • #13 10 Sie 2005 16:55
    gwiazdor20
    Poziom 1  

jest jeszcze jedna opcja połączyć czujniki nc w szeregu tmp w wszystkich czujnikach łączysz w szereg podpinasz pod jedne z wejść programujesz nc typ reakcji 24h głośna i wszystkie czujniki są chronione tamperem mimo tego że są nc i bez problemu można je łączyć w szereg

0
  • #14 11 Sie 2005 20:14
    wowerman
    Poziom 23  

Witam.teraz posłuchaj moje rady.Jesli liczysz sie z zamontowaniem 16 czujek to dobierasz do tego centralke a nie odwrotnie.Zamontuj ca10 2 klaw i masz 12 linii.Zklawiatór wuciągniesz linie do najblizyszych czujników albo cofniesz po kablu do centrali.
    Jestem przeciw dawaniu sabotazy na jedna linie.
    Kiedyś miałem ciągle u klijenta naruszenia,fałszywki z linii sabotazowej bo ktos polutował kable sabotazu czujek w centrali.Naszukałem sie tyle ze hoho aby znaleść usterke.Okazało sie ze w jednym z czujników switch miał za wysoką rezystncje.
    Moja rada to dobrze oglądnąc teren i wyeliminowac powiedzmy 2 czujki,na dwóch liniach dac po 2 czujki gdzie np kontaktron i czujka ruchu w jednym pomieszczeniu bedzie na jednej linii,albo podobne rozwiązanie.Pozdrawiam.
    p.s:

No i jeszcze sprawa sabotazu sygnalizatora i centrali jak napisali inni.kup ca10 i expander,zamontuj mniej czujek.

0