Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SATEL CA-6 - dwie czujki na linię

EsIU 08 Aug 2005 22:36 27599 13
Optex
 • #1
  EsIU
  Level 12  
  Mam centralke SATEL CA-6 posiada 8 wejść a ja mam 16 czujek. pytanko jak je połączyć po dwie w jakiej konfigurcji


  Alarm ma służyć do ochrony sklepu - duze pomieszczenie , dwa wejścia i 2 małe na zpleczu z oknem
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witaj

  Najlepiej jeżeli na każde wejście będzie przypadała minimalna ilośc czujek - w Twojej sytuacji 2 na wejście, ale ponieważ pozostaje jeszcze sabotaż centrali i sygnalizatora, musisz przyjąc ich więcej.

  Musisz pogrupowac sobie czujki - czyli np.: 3 czujki to korytarz, następne 3 czujki to jedno pomieszczenie, następne 3.... i tak zapełnić wejścia w centrali.

  Moim zdaniem najlepiej jak czujki będą w konfiguracji EOL - opór w jednej z czujek połączonych szeregowo.

  Co do praktyczności stosowania kilku czujek pod jedno wejście wyjasniłem już na gg.

  Pozdrawiam
 • #3
  j
  Level 11  
  Rada starego "alarmowca". Zmień centrale na ca 10 z expanderem. Nie powinno się łączyc czujek na liniach. To amatorszczyzna i przyczyna wielu problemów...
 • #4
  kasprzyk
  Electrician specialist
  j wrote:
  Rada starego "alarmowca". Zmień centrale na ca 10 z expanderem. Nie powinno się łączyc czujek na liniach. To amatorszczyzna i przyczyna wielu problemów...


  Witam

  Kolega jest już zorientowany co do wad takiej instalacji - niestety jest w posiadaniu centrali CA6 i musi z tym się pomęczyć - kilka czujek prawdopodobnie wykluczy.
 • Optex
 • #5
  EsIU
  Level 12  
  myśle że jak połącze:

  na 1,2,3,4 wejście po dwie czujki w EOL z rezystorem ( po dwie na ściane)
  na 5 sabotaż z 1,2,3,4
  na 6 sabotaż z syreny
  i 7,8 w 2EOL wzięte z manipulatora.

  może jakieś inne propozycje
 • #6
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Rozwiązanie takie powinno być odpowiednie 6-tka - sabotaż syreny + obudowa centrali

  Pzdr
 • #7
  guner
  Level 22  
  Myśle ze to zły pomysł.Ja bym wszystkie linie połączył jako 2EOL.Na kazdym wejsciu centrali były by dwa czujniki. Dzieki temu jak ci coś zacznie załączać mozesz łatwiej wykryć jaka to czujka (masz 50 % szansy). Rezystory dajesz w jednej czujce i doprowadzasz do niej przewód od drugiej, która ma być na danym wejściu centrali. Połączenie 2EOL załatwi ci zarówno sabotaż danej lini jak i stan alarmu.Jeżeli chodzi natomiast o sabotaż sygnalizatora to lepiej wpiąć go w szereg ze stykiem sabotażowym której czujki. Przy tak małej liczbie lini w stosunku do czujek zajmowanie jednego wejscia tylko sabotażem sygnalizatora to troche rozpusta.
 • #8
  EsIU
  Level 12  
  może schemacik jak podłączyć 2 czujki w 2EOL/NC na jednej linii ??

  Pozdrawiam
 • #9
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  Może kolega rozrysować schemat połączenia dwóch czujek w formacie 2EOL pod jedno wejście centrali?

  Osobiście oddzielam czujki od innych urządzeń w systemie - w sytuacji, kiedy ktoś przygotuje nam jakąś "pułapkę" w czasie pobytu w naszym mieszkaniu, otworzy np. sygnalizator - pierwsze to będziemy sprawdzać czujkę w mieszkaniu - w tym czasie sygnalizator zamknie - a my po zamknięciu czujki i stwierdzeniu, że jest ok - pomyślimy że coś nie tak było z czujką, a do sygnalizatora z wiadomych powodów już nie będziemy wchodzić.

  Pozdrawiam
 • #10
  EsIU
  Level 12  
  Guner, dałeś do myślenia, miałem chwile czasu i coś nakreskałem, chodziło ci o to? Czy takie rozwiązanie będzie bezpieczne?

  (nie uwzględniłem zasilania czujek)

  SATEL CA-6 - dwie czujki na linię
 • #11
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam


  Schemat wydaje się być poprawny.

  Pzdr
 • #12
  guner
  Level 22  
  Jest to rozwiązanie bezpieczne.Jezeli juz musimy powiesić dwie czujki na lini to przy takim połączeniu mamy rozwiązany zarówno sabotaż obu czujek jak i sygnały alarmowe.Te rezystory możemy dać również w samej centrali (jezeli nie chcemy lub nie możemy ciągnąc przewodów między czujkami).Pozatym ważna rzeczą jest to ze jeżeli włączy się sabotaż to są tylko czujki podejrzane a nie cztery (tak jak proponował połączyć autor tego postu). Dzieki temu łatwiej jest wykryć usterke.Jeżęli natomiast chodzi o dawanie sabotazu syreny w szereg w sabotaż czujki to sprawa jest dyskusyjna.Przy tak małej instalacji ja to bym zrobił.Problemem moze być tylko zapamietanie ze jezeli włączy sie tamper lini np 6 to nie tylko trzeba sprawdzić dwie czujki ktore sa tam polączone ale też sygnalizator.I od sprawdzanie sygnalizatora trzeba by zacząć w takiej sytuacji.
 • #13
  wowerman
  Level 23  
  Witam.teraz posłuchaj moje rady.Jesli liczysz sie z zamontowaniem 16 czujek to dobierasz do tego centralke a nie odwrotnie.Zamontuj ca10 2 klaw i masz 12 linii. Z klawiatur wyciągniesz linie do najbliższych czujników albo cofniesz po kablu do centrali.
  Jestem przeciw dawaniu sabotaży na jedną linię.
  Kiedyś miałem ciągle u klienta naruszenia, fałszywki z linii sabotażowej, bo ktoś polutował kable sabotażu czujek w centrali. Naszukałem sie tyle, że hoho aby znaleść usterkę. Okazało sie, że w jednym z czujników switch miał za wysoką rezystncję.
  Moja rada to dobrze oglądnąć teren i wyeliminować powiedzmy 2 czujki, na dwóch liniach dać po 2 czujki, gdzie np: kontaktron i czujka ruchu w jednym pomieszczeniu będzie na jednej linii, albo podobne rozwiązanie. Pozdrawiam.
  p.s:

  No i jeszcze sprawa sabotażu sygnalizatora i centrali jak napisali inni. Kup ca10 i expander, lub zamontuj mniej czujek.
 • #14
  JanuszKornas
  Level 11  
  guner wrote:
  Te rezystory możemy dać również w samej centrali (jezeli nie chcemy lub nie możemy ciągnąc przewodów między czujkami)

  Wątek stary, ale, w najnowszym (2019) poradniku jest do niego odniesienie, więc komentuję.

  Taką metodą (montaż w centrali), traci sens montaż tych oporników.


  ............................................................................
  Ogłoszenie

  Przeczytaj również:
  Jak podłączyć dwie czujki alarmowe na jednym przewodzie. Jak podłączyć dwie czujki pod jedno wejście centrali i jakie to niesie za sobą konsekwencje Zbiór tematów
  Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej - poradnik
  Zewnętrzne czujki ruchu. Co powinieneś o nich wiedzieć zanim zdecydujesz się na ich montaż. Skuteczność zewnętrznych czujek ruchu i podatność na fałszywe alarmy

  Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
  Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
  Systemy zabezpieczeń


  Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  Poradniki Ogólne