Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakup nowej pralki - małoawaryjna, trwała, niskie zużycie wody

mjkmjk1 18 Lis 2017 20:54 1431 15
  • #1 18 Lis 2017 20:54
    mjkmjk1
    Poziom 7  

Cześć
    Niestety po 11 latach intensywnego i bezawaryjnego użytkowania w mojej pralce Siemens WM14E460PL/3 doszło do perforacji tylnej ściany bębna. Z tego co czytam na forach, naprawa nie ma sensu. W związku z tym zmuszony jestem kupić nową pralkę i chciałem prosić o pomoc w wyborze.
    Mając zaufanie do marki skłaniam się do Bosch/Siemens, ale nie upieram się. Moimi priorytetami są 1) trwałość i bezawaryjność, 2) duża ładowność, 3) niskie zużycie wody. Cena jest sprawą drugorzędną - wolałbym się zmieścić np. w okolicach 2 tys. zł, ale jeżeli jest sens zapłacić 3 lub 4 tysiące, (z tego co czytam na forum, to nie za bardzo) to mogę również wziąć pod uwagę droższe modele.
    Oczywiście bardzo zależy mi na czasie, dlatego uprzejmie proszę o rady.

0 15
  • #2 18 Lis 2017 21:35
    arekb81
    Poziom 25  

Cytat:
    3) niskie zużycie wody.

Tu się dobrze zastanów, czy chcesz mieć dobrze wyprane ubrania, czy małe zużycie wody.

0
  • #3 18 Lis 2017 21:49
    mjkmjk1
    Poziom 7  

arekb81 napisał:
    Cytat:
    3) niskie zużycie wody.

Tu się dobrze zastanów, czy chcesz mieć dobrze wyprane ubrania, czy małe zużycie wody.

Oczywiście dobrze wyprane to najważniejsza sprawa.
    Chodziło mi o to, że mam w domu szambo i jeżeli miałbym wybierać, to wolałbym mniejsze zużycie wody, ale oczywiście nie kosztem jakości prania.
    Jakieś konkretne sugestie czy skończysz wyłącznie na uszczypliwościach?

0
  • Pomocny post
    #4 19 Lis 2017 00:14
    baconp
    Poziom 14  

Pytanie, czy mieszkasz w bloku, czy w domku. Do bloku polecam LG, ponieważ nie ma paska klinowego do napędu tylko silnik jest bezpośrednio za bębnem, dzięki temu jest cicha. Nie tłucze i nie świszczy jak odrzutowiec. Od 2 lat mam model F10B8ND (6kg i 4 5cm głębokości), na razie działa, minusem jest tylko brak programu samego wirowania (jest tylko płukanie z wirowaniem). Jeśli w przyszłości rozważasz zakup suszarki bębnowej do ubrań, wybierz pralkę z większą ilością obrotów, od 1200 w górę (ja dzięki elektrodzie kupiłem suszarkę bez pompy ciepła Bosch, ale pralki już bym nie chciał Bosch). Samsung jak i LG dają 10 lat gwarancji na silnik inverter, tylko że Samsung jest na pasku. Jak na razie nie znalazłem innej firmy jak LG, która ma cichy napęd. Co do wody, to mniejsze zużycie łączy się z dłuższym czasem prania i niedopraniem. Z praktyki pomimo mnogości programów i tak tylko używam w większości jednego programu "pranie 60minut".
    PS jakąkolwiek byś pralkę nie kupił, dokup filtr pralkowy (mi wkład wystarcza na pół roku), pranie co tydzień.

0
  • #5 19 Lis 2017 09:42
    mjkmjk1
    Poziom 7  

Dzięki za odpowiedź. Mieszkam w domu, a pralka jest w takim miejscu, że hałas mi nie przeszkadza. Filtra raczej nie potrzebuję, bo mam stację uzdatniania wody i woda jest zmiękczona w całym domu. Mam bardzo duże zaufanie do marki Bosch/Siemens bo zarówno w poprzednimi mieszkaniu jak i obecnie w domu wszystko mamy Bosch lub Siemens i pralka jest pierwszym urządzeniem, które się zepsuło. Z tego co czytam na forum, to 12 lat to i tak całkiem dobry wynik, zważywszy, że dwoje dzieci na niej wychowaliśmy od urodzenia. Z tego co czytałem to większość nowych pralek B/S ma teraz także gwarancję 10 lat na silnik.

0
  • Pomocny post
    #6 19 Lis 2017 10:14
    agdrtv.info
    Poziom 13  

mjkmjk1 napisał:
    Mam bardzo duże zaufanie do marki Bosch/Siemens.

I dalej można BSH zaufać. Od jakiegoś czasu są dostępne pralki z linii WAN, które są bardzo ciche, w pełni serwisowalne i powstały na sprawdzonej konstrukcji pralek WAE. Godnym polecenia jest np. model WAN2426EPL - 8kg, 1200 obr, bardzo duża ilość programów. No i opcja woda plus, aby pranie było dokładniejsze.

0
  • #7 19 Lis 2017 10:48
    mjkmjk1
    Poziom 7  

Bardzo dziękuję za tę opinię. Sprawdzę czy w tej linii jest coś 9 kg, bo zależy mi na jak największym bębnie. Z drugiej strony muszę jeszcze sprawdzić czy wzrost kg = wzrost objętości bębna.

Dodano po 1 [minuty]:

Niestety 9 kg są tylko WAY, WAW i WAT

0
  • Pomocny post
    #8 19 Lis 2017 10:54
    Ryszard49
    Poziom 34  

mjkmjk1, przejrzyj ofertę Boscha, warto się z nią zapoznać.
    Link
    Link
    arekb81, napisał:

Cytat:

To czy jest dobrze wyprane nie zależy od ilości wody a od rozwiązań technologicznych i oczywiście środków piorących,

0
  • Pomocny post
    #9 19 Lis 2017 10:57
    Felini
    Poziom 21  

mjkmjk1 napisał:
    [...] Mam bardzo duże zaufanie do marki Bosch/Siemens [...]

"Vertrauen ist gut, Kontrolle ist besser" [zaufanie jest dobre, ale lepsza jest kontrola], tak mawiał mój znajomy Niemiec z serwisu samochodowego.
    Najlepsze - moim zdaniem - wydaje się ograniczone zaufanie.
    Mieliśmy trzy urządzenia Bosch/Siemens, wszystkie zakupione w latach 90 ubiegłego wieku. Dwa z nich działają do dziś. Pralka Bosch WOH 4210 - po ponad 15 latach pracy silnik przestał działać, wymieniłem szczotki, działa do dziś. Piekarnik Siemens HE48E54 - jedynie wymiana żarówek oświetlających wnętrze komory pieczenia.
    W płycie ceramicznej Siemens (nie jest integralną częścią piekarnika, ale była z nim sprzedawana) kilka razy przepalały się pola grzewcze. Oryginalne pole kupione
    w serwisie kosztuje ok. 400-600 zł, pole o identycznych parametrach średnica/moc kupiłem za 85 zł. Oba pola, oryginalne i zamiennik, robi ta sama firma EGO. Niechlubnym wyjątkiem była lodówka Bosch, psuła się chyba 3-4 razy w ciągu ok. 2 lat. W tym czasie napełniano czynnik chłodniczy, wymieniano sterowanie elektroniczne, ostatecznie serwis pogwarancyjny skapitulował i nie dał rady naprawić lodówki.

W przypadku pralki i piekarnika można mówić o trwałości i niezawodności, jeśli jednak chodzi o lodówkę, bardzo się zawiodłem na marce Bosch.

0
  • #10 19 Lis 2017 11:07
    mjkmjk1
    Poziom 7  

Moi znajomi podobnie rozczarowali się lodówką Siemens. U mnie lodówka Bosch wytrzymała prawie 10 lat i sprzedałem ją razem z mieszkaniem. Teraz mam drugą, która działa 2,5 roku póki co bezawaryjnie. Inne sprzęty też. Może to szczęście, a może kwestia tego że kupuję raczej te droższe modele. Nie wiem. Może jedno i drugie.

Dodano po 2 [minuty]:

Ryszard49 napisał:
    mjkmjk1, przejrzyj ofertę Boscha, warto się z nią zapoznać.
    Link
    Link
    arekb81, napisał:
    Cytat:

To czy jest dobrze wyprane nie zależy od ilości wody a od rozwiązań technologicznych i oczywiście środków piorących,

Byłem na stronie Bosch. Czytam i analizuję. Niestety porównywarka producenta nie grzeszy przejrzystością (o ile się w ogóle uruchomi i zaraz nie wysypie).

0
  • Pomocny post
    #11 19 Lis 2017 16:19
    baconp
    Poziom 14  

Przypomniało mi się, że siostra ma pralkę Samsung z tym niby systemem aktywnych bąbelków powietrza, ściema marketingowa. I nie wierz w te rzeczy jak pranie w zimnej wodzie. To jak zmywanie naczyń w zimnej wodzie:)
    LG ma 6 różnych ruchów bębna podczas prania (na YT masz filmiki) z praktyki sprawdza się, bo raz robię pranie u siebie a raz na starej pralce electrolux i widzę różnice. Ta funkcja 6 ruchów bębna nie działa na wszystkich programach - to jest minus, niestety brak info w instrukcji. O filtrze wspomniałem dlatego, że zauważyłem, że środki piorące bardziej się pienią na miękkej wodzie niż gdy nie miałem tego filtra.
    Zauważ też, że pralka dobiera wodę do prania, ale już do płukania nie.
    Poniżej zamieściłem fotki z mojego filtra pralki. Piony pewnie żeliwne.
    Zakup nowej pralki - małoawaryjna, trwała, niskie zużycie wody

Zakup nowej pralki - małoawaryjna, trwała, niskie zużycie wodyZakup nowej pralki - małoawaryjna, trwała, niskie zużycie wody
    Dodano po 8 [minuty]:

Felini napisał:
    mjkmjk1 napisał:
    [...] Mam bardzo duże zaufanie do marki Bosch/Siemens [...]

"Vertrauen ist gut, Kontrolle ist besser" [zaufanie jest dobre, ale lepsza jest kontrola], tak mawiał mój znajomy Niemiec z serwisu samochodowego.
    Najlepsze - moim zdaniem - wydaje się ograniczone zaufanie.
    Mieliśmy trzy urządzenia Bosch/Siemens, wszystkie zakupione w latach 90 ubiegłego wieku.
    W przypadku pralki i piekarnika można mówić o trwałości i niezawodności, jeśli jednak chodzi o lodówkę, bardzo się zawiodłem na marce Bosch.

Wychodzi na to, że nie ma jednej firmy dobrej we wszystkim.
    W latach 90 zdaje mi się, że była trochę inna trwałość produktów. Do tej pory działa mi Tv Sony.
    Rodzice mają lodówkę z lat 90 Zanussi, nadal działa.
    W sumie zostaje szukać firmy, która ma proste konstrukcyjne rozwiązania, by móc samemu naprawić, lub koszty nie przekroczą zakupu nowego urządzenia. Co z tego, że większość producentów daje gwarancję 10 lat na silnik w pralce, skoro pewnie szybciej elektronika padnie.

0
  • #12 19 Lis 2017 17:08
    mjkmjk1
    Poziom 7  

Byłem w sklepie. Sprzedawca sugerował z Boscha serię 8 ponieważ jest produkowana w Niemczech. Serie 4 i 6 podobno w Polsce i Rosji. Nie wiem czy w tym przypadku to ma znaczenie. Trudno być patriotą w tym kraju.

0
  • Pomocny post
    #13 19 Lis 2017 18:12
    Ryszard49
    Poziom 34  

mjkmjk1, Sprzedawca ma rację.

0
  • Pomocny post
    #14 19 Lis 2017 18:22
    Felini
    Poziom 21  

cakp napisał:
    Wychodzi na to że nie ma jednej firmy dobrej we wszystkim [...]

Rozmawiając z niemieckim sprzedawcą w sklepie, usłyszałem że Bosch niekoniecznie robi dobre lodówki, ale pralki są ok. Ten i inni niemieccy sprzedawcy wymieniali markę Liebherr jako producenta najlepszego domowego sprzętu chłodniczego, w moim przypadku na razie się to sprawdza.
    Co do trwałości produktów AGD z lat 90, popatrzmy ile przeciętnych miesięcznych pensji kosztowała taka pralka Bosch wtedy kupiona i ile kosztuje dziś.
    Też niedawno pożegnałem Sony Trinitron, przepracował ok. 23 lat, ale kosztował wtedy 3500-4000 zł + inflacja. Dziś kupujemy 42" za np. 1900 zł.

Miałem znajomego, który pracował na dość wysokim stanowisku w znanej firmie produkującej sprzęt AGD w Polsce. Mówił, że kiedyś dostali bardzo duże zamówienie na produkty od jednego ze skandynawskich odbiorców. Warunek był jeden; bierzemy tyle a tyle sztuk, ale cena musi być taka a taka. Albo producent spełnia warunki, albo nici z kontraktu. Co zrobili? Inżynierowie dostali zadanie; "musicie zmieścić się w pewnych konkretnych kosztach". Zaczęli więc liczyć, jakby zastosować cieńszą blachę, zamiast 0,5 mm dać 0,4 mm, tą część zamiast z droższego tworzywa dać z tańszego niższej jakości, i dalej szli tym tokiem rozumowania. Cenowy nacisk wywierany przez odbiorcę przełożył się na jakość produktu. Można sobie zadać pytanie, czy z kolei rynek, konkurencja na nim, nie wywiera nacisku na producentów w tym kierunku?

Co do miejsca produkcji, Polska, Niemcy czy inny kraj, myślę że ma to drugorzędne znaczenie, bardziej istotna wydaje się klasa sprzętu. Moja lodówka i zamrażarka Liebherr są klasy premium i nawet nie wiem, gdzie były produkowane. Na razie obie działają bezawaryjnie, jedna ponad 6 lat, druga ponad 3.

0
  • #15 21 Lis 2017 20:35
    baconp
    Poziom 14  

mjkmjk1 napisał:
    Byłem w sklepie. Sprzedawca sugerował z Boscha serię 8 ponieważ jest produkowana w Niemczech. Serie 4 i 6 podobno w Polsce i Rosji. Nie wiem czy w tym przypadku to ma znaczenie. Trudno być patriotą w tym kraju.

Mam suszarkę firmy BOSCH seria 6, na etykiecie made in poland. Pralkę LG f10b8DN, made in poland
    Miejmy nadzieję ze długo pochodza urządzenia:) Pralka miała być cicha
    LG ciekawie skonstruował silnik
    https://www.youtube.com/watch?v=GrYFFVso0KQ
    marketingowo wyglada tak, ale jak nawalisz ciuchów to minimalnie trzęsie ale tylko minimalnie, szklanka z wodą się nie wyleje

technicznie ciekawiej to wygląda
    https://www.youtube.com/watch?v=2Ys1X85eIjE

0
  • #16 29 Lis 2017 10:09
    MikroPstryczek
    Poziom 8  

Kup używaną Miele, taką 5-6 letnią. Moją używam już piąty rok i zero problemów, a ma w sumie już 11. Producent gwarantuje jej pracę do 20 lat. Jak nie stać mnie na nowego Mercedesa to kupuję używanego i takiego polecam

1
  Szukaj w 5mln produktów