Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewód 1.5mm do gniazdka?

09 Sie 2005 19:58 43428 17
  • Poziom 12  
    Witam, mam pytanie, czy do gniazdka prądowego może prowadzić przewód o średnicy 1.5 mm?
    Proszę o odpowiedzi.
    Pozdrawiam
  • AdexAdex
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    można jeżeli obciążenie na tym gniazdku nie przekroczy 10 Amper i kadel z bezpiecznika do gniazda nie przekracza 30 metrów . Ja bym radził lepiej położyć kabel 2.5 mm bo nigdy nie wiadomo co kiedyś sie do niego podłączy
  • Poziom 22  
    przewód o przekroju 1,5mm(nie średnicy)jest dostosowany do wszystkich gniazd , przewód 2,5 stosuje się na wyrost i według mnie niepotrzebnie bo wiele spotykam wypalonych gniazd z tym przewodem spowodowane jest to złym stykiem, poluzowaniem czy złym montażem w miejscu lączenia ze śrubą w gniazdku
    po co stosować przewód 2,5 jeśli gniazdo nie jest dostosowane do większego obciążenia
  • AdexAdex
  • Poziom 12  
    Mam jeszcze jedno pytanie, czy elektrownia to odbierze?i czy moge poprowadzić przewody nad oknem?
  • Poziom 21  
    Mysle ze powinna to odebrac w normach nic nie pisze o odległości co do okien.
  • Poziom 19  
    Według nowych przepisów do gniazd sieciowych należy stosować przewód 2,5 mm2 a do oswietlenia 1,5 mm2. Jeżeli ma być odbiór instalacji mogą być problemy.
  • Poziom 28  
    Przekrój przewodu powinien być dostosowany do jego obciążenia i zabezpieczenia.
    Przyjęte jest, że do gniazd powinien być zastosowany przewód 2,5 mm kw. Nie musi to być reguła - patrz wyżej.
  • Poziom 21  
    1,5 wystarczy jeżeli nie ogrzewarz mieszkania elektrycznie .
    W normach nie ma podanych przekrojów , decyduje wielkość obciążenia .
    Gniazdo podłączone 2,5 jest trudniej umocować .
    Nie miałem problemów z odbiorem instalacji .
    Polecam 1,5 ale przekalkuluj moc urządzeń i wybierz odpowiedni .
  • Poziom 28  
    trzy8 napisał:
    W normach nie ma podanych przekrojów , decyduje wielkość obciążenia

i wielkość zabezpieczenia dla obwodu z określonym przekrojem przewodów[/b]
  • Poziom 17  
    UBL21 napisał:
    Według nowych przepisów do gniazd sieciowych należy stosować przewód 2,5 mm2 a do oswietlenia 1,5 mm2. Jeżeli ma być odbiór instalacji mogą być problemy.

Możesz podać co to za norma ?

W nowo budownych mieszkaniach wykonawcy stosują 1,5mm2 do gniazd nawet w kuchni i sądzisz, że są na bakier z przepisami ...
  • Poziom 24  
    Pytanie: Jakm prądem i jaką mocą może być obciążony przewód 1.5 mm2 a jakim 2,5 mm2 przy napięciu 230 Volt .. ???
    Zazwyczaj gniazdka w domu są przewidziane na 16 Amper a oświetlenie 10 Amper i takie bezpieczniki zazwyczaj się daje do zabezpieczenia tych obwodów . Może się mylę niech mnie ktoś poprawi
  • Poziom 17  
    Poprawię Cię - mało kto stosuje zabezpieczenie w postaci eski 16 A na jedno gniazdo - zazwyczaj do takiego zabezpieczenia jest podłączonych kilka gniazd. To samo z oświetleniem. Zwyczajowo daje się jeden bezpiecznik na całe oświetlenie w mieszkaniu.

Oczywiście są to "normy" stosowane na budowach wiadomo z jakich względów..
    Prywatny inwestor jeśli portfel mu na to pozwala może stosować zabezpieczenie każdego gniazda.
    Generalnie niestety jest tak - byle taniej i szybciej.
  • Poziom 24  
    Zgadza sie mało kto robi obwody wydzielone , ale do pralki automatycznej lub czajnika które ma pobór moc ponad 2000 wat elektryk chyba nie położy przewodu 1.5mm i 10 Amperowego zabezpieczenia ? bo nikt mu tego nie odbierze .Przewody powinno sie zakładać trochę na wyrost. Do świetlówki która była na zewnątrz budynku 1x58 wat i zasilana z zasilania awaryjnego z rozdzielni prze długości kabla 130 m musiałem założyć przewód 3x4mm aby nie było spadku napięcia
  • Poziom 22  
    jakoś trudno spotkać czajnik w którym producent stosuje kabel 2,5 mm co prawda jest on krótszy od zasilania gniazdka z rozdzielni ale najwieksze spadki nap. są na złączach i tam tylko sa problemy a nie na drucie choćby miał 100m
    tam gdzie będzie długotrwałe obciązenie ponad 10A (ale nie czajnik który grzeje kilka min. ) to należy zastosowac 2,5 mm
    oczywiście ,mozna zastosowąc 2,5 a nawet 4 mm i zabezpieczac kazde gniazdko wszędzie tylko po co ,instalacja domowa to nie kosmodrom
    tak jest moja opinia jak sie myle to prosze o przykłady praktyczne
  • Poziom 12  
    Witam,
    Przy właściwym doborze przekroju przewodu należy brać pod uwagę nie tylko moc obciżenia (o czym była mowa w poprzednich postach), ale również m.in. długość przewodu, sposób prowadzenia przewodu, ilość żył w przewodzie/kablu, ilość kabli prowadzonych razem, rodzaj izolacji przewodu (ze względu na warunki termiczne), warunki działania zabezpieczeń, narażenia mechaniczne na jakie kable mogą być wystawione, itd.. Wszystko po to aby instalacja nie tylko dostarczała energii do odbiorników, ale przede wszystkim aby była BEZPIECZNA dla użytkownika. Zasadnicza sprawa to zapewnienie poprawności działania zabezpieczeń (najczęściej nadprądowych i różnicowoprądowych) i stąd właśnie bierze się wymóg przekroju nie mniejszego niż 2,5mm2 Cu, tak aby zapewnić niską wartość impedancji pętli zwarciowej oraz pewność ciągłości obwodu (wytrzymałość mechaniczna).
    Tak mowią obowiązujące przepisy w Polsce (już od kilku ładnych lat). Wniosek: do oświetlenia 1,5mm2 Cu lub więcej, do gniazd wtyczkowych 2,5mm2 lub więcej.
    Argumenty typu "stosuję przewody 1,5mm2 bo z przewodami 2,5mm2 jest trudno umocować gniazdko w ścianie", albo ze "czajnik ma kabelek do gniazdka 3x1,5mm2" są zwyczajnie śmieszne i świadczą o ignorancji piszących, ale wiem, ze ludzie różnie podchodzą do przepisów, projektów itp. Większość probuje coś zmienić, coś zaoszczędzić, ułatwić sobie prace itd., ale później w mediach znowu usłyszymy, że spaliło sie kolejne mieszkanie (czasem nawet razem z mieszkańcami) z powodu "wadliwej instalacji elektrycznej..."
    Na temat rozwiązań proponowanych i stosowanych przez "fachowców od prądu" się nie wypowiadam bo to strata czasu.

Pozdrawiam
    Piotrek

p.s. ile PLN można zaoszczędzić stosując przewody 1,5mm2 zamiast 2,5mm2? naprawdę warto to robić?
  • Poziom 23  
    Wszystko trzeba robic z glowa. 2.5mm owszem ale tam gdzie potrzebne, pralka, terma, kuchnia, piekarniki, zmywarki, mikrofala itp. W pokoju gdzie nieprzewidziane duze pobory typu tv, sprzet grajacy 1.5mm ale doprowadzenie z rozdzielni do tych paru gniazdek juz 2.5mm. I przewidziec w kosztach montaz dobrego osprzetu z pozadnymi zaciskami srubowymi bo jak szajz to 2.5mm w gniezdzie nie pomoze, spali sie na styku.
  • Poziom 22  
    najczęstrze przyczyny powodujące pożary lub uszkodzenia nie powstają z tego że był za mały przekrój żył ale z przegrzania styków żle wykonanych, zawilgotniałych, zestarzałych itp