Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chronografy balistyczne - metody działania różnych konstrukcji, bezbramkowe

27 Lis 2017 15:12 570 4
  • Poziom 9  
    Witajcie, swego czasu chciałem zbudować sobie własne chrono i przeglądając różne konstrukcje trafiłem na kilka projektów chronografów bez bramkowych.
    O ile jestem w stanie zrozumieć metodę pomiaru akustyczną, magnetyczna i jedną chyba z najprostszych konstrukcji opartych o przerwanie wiązki światła podczerwonego < np Radeckowe, sparrow, Combro itp > to chrona oparte o światło ale nie posiadające bramki która je emituje to dla mnie jakaś czarna magia ;)

Tego typu konstrukcji jest na rynku jedna trochę
    Chronografy balistyczne - metody działania różnych konstrukcji, bezbramkowe
    Białe patyczki wyznaczają tylko kont pracy sensorów i nie są odpowiedzialne za pomiar. Istna magia :P

Chronografy balistyczne - metody działania różnych konstrukcji, bezbramkowe Chronografy balistyczne - metody działania różnych konstrukcji, bezbramkowe Chronografy balistyczne - metody działania różnych konstrukcji, bezbramkowe
    "Bracia" Moskale przodują w produkcji takich sprzętów metodą chałupniczą co mnie zdziwiło i zainspirowało - sam nie wiem co bardziej :)
    Przykład chronografu z korytka na kable. Pomysłowości to ja im zazdroszczę.

Może ktoś z was ma taką konstrukcję na swoim koncie, albo jest w stanie wytłumaczyć laikowi metodę działania i na jakiego typu sensorach to jest oparte? Ja ze swojej strony mogę zaoferować stworzenie softu co mogło by zaowocować Polską edycją bida chrono DIY :D
  • Poziom 27  
  • Poziom 9  
    Patrząc na zdjęcie wstawione przez Ciebie mam wrażenie że tam są dwie płytki <tj. miejsca> jedna z nadajnikami IR a drugie z odbiornikami. Ale nie dam sobie nie uciąć. Czy gdyby na jednej płytce były umieszczone np na przemiennie nadajniki i odbiorniki to taki układ miałby możliwość działać ? np po odbiciu?

tu lepsza możliwość obejrzenia tej konstrukcji ;)
    https://www.youtube.com/watch?v=8k2io-uC-vQ
  • Poziom 27  
    Jedna płytka :) Śruby policz i zobacz jak elementy z boku wyglądają. Nadajnik i odbiornik w jednej linii na przeciwko zwierciadło ( to co masz na dole odblaskowy pasek). Śrucina zaciemnia odbiornik przy przelocie. Generalnie poczytaj o czujnikach refleksyjnych.
  • Poziom 9  
    Dzięki :D
    Myślałem że jak są refleksyjne to się zastanawiają nad sensem ;)
    A tak na poważnie to myślałem że zastosowanie tego typu układu ma zawałom czujność do pomiaru tak małych i szybkich obiektów. ( 4,5mm do 450 m/s )

Jak myśli jaka może być maksymalna orientacyjna wysokość bramki? Wiadomo że wyjdzie to w praktyce ale tak +/- ? :)