Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pralka Electrolux EWS 12470 W - Zapowietrzająca się pompa spustowa.

mgradzki 04 Dec 2017 15:08 2004 5
 • #1
  mgradzki
  Level 16  
  Witam,

  Od pewnego czasu mam problem ze spuszczeniem wody przez pralkę.
  Problem występuje co kilka - kilkanaście prań - nie za każdym razem.
  Na wyświetlaczu pojawia się błąd E20 (o ile dobrze zapamiętałem) informujący o problemie z wypuszczaniem wody. Pompa pracuje - woda nie leci. Po restarcie (wyłączenie i włączenie ponowne) wygląda to dokładnie tak samo. Kiedy otworzę korek do spuszczenia ręcznego wody umieszczony przy filtrze to wylatuje trochę powietrza lub piany, a potem woda. W tej chwili mogę zatkać korek, uruchomić pralkę i wypompowanie przebiega prawidłowo przez kilka kolejnych prań, aż do następnego razu kiedy nie wiadomo czemu przestaje pompować.
  Ostatnio kiedy usłyszałem, że pompa dość długo pracowała na sucho wypuściłem dołem trochę piany zanim pojawił się błąd i program poszedł dalej.

  Wygląda mi to na zapowietrzenie pompy, ale nie wiem czemu woda z bębna tylko czasami nie spływa (do momentu odpowietrzenia ręcznego). Gdyby wąż z bębna nie był drożny to po odpowietrzeniu nie zaczęłoby działać.  Czasem też na początku programu prania z umywalki do syfonu której pralka ma dołączony wąż wylewowy dochodzi zapach stęchniętej wody, która jest wypompowywana przed rozpoczęciem prania - może coś cofa się z syfonu do pralki i powoduje wypchnięcie wody z pompy i jej zapowietrzenie.

  Jest jeszcze jedna rzecz - pompa pracuje głośno i przenosi wibracje na obudowę (aż do rezonansu, co wiąże się z dość dużym hałasem), ale pralka ma 7 lat i podejrzewam, że pompa się już trochę wypracowała i to sprawia, że jest głośniejsza niż nowa.

  Jeśli ktoś ma jakieś sugestie co powinienem sprawdzić to będę bardzo zobowiązany, bo cierpliwość mojej żony chyba jest już na wyczerpaniu.

  Pozdrawiam
 • #2
  Zygaqra
  Level 35  
  Sprawdź drożność spustu z bębna do pompy, najlepiej zdejmij wąż, przeczyść i przy okazji obejrzyj otwór spustowy z bębna.
 • #3
  POL02
  Home appliances specialist
  Do sprawdzenia wąż z zbiornik - pompa.Prawdopodobnie coś tam siedzi i przytyka wypływ wody do pompy.
 • #4
  mgradzki
  Level 16  
  Zygaqra wrote:
  Sprawdź drożność spustu z bębna do pompy, najlepiej zdejmij wąż, przeczyść i przy okazji obejrzyj otwór spustowy z bębna.
  OK, dzięki.
  Jeszcze jeden drobiazg, a dostęp do pompy jest od dołu, czy od tyłu? Żebym nie rozebrał połowy pralki zanim się tam dobiorę.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #5
  Zygaqra
  Level 35  
  Od dołu, mało prawdopodobne. Jeżeli tył jest odkręcany to tamtędy się dostaniesz. Nie zapomnij wyjąc wtyczki z gniazdka!!!
 • #6
  mgradzki
  Level 16  
  Problem rozwiązany.

  Zgodnie z sugestią Zygaqra sprawdziłem wąż spustowy. Znalazłem w nim 3 zł i 20 groszy (w trzech monetach) dwie tyrtytki, papierek po cukierku i jeszcze kilka trudnych do zidentyfikowania ciał obcych.
  Od kilku miesięcy pralka wypuszcza wodę bez problemów, a pompa pracuje cichutko jak w nowej pralce.

  Dzięki za pomoc.