Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy moja skrzynka elektryczna jest dobrze wykonana ?

marian_212 07 Gru 2017 20:00 1134 13
  • #1 07 Gru 2017 20:00
    marian_212
    Poziom 9  

Witam,

Kupiłem dom. Jest nowy i skrzynka jest nowa. Zajrzałem do środka i .... nie wygląda tak jak skrzynki na youtube, gdzie pokazują jak urządzić skrzynkę. Powiem że wygląda mało starannie. Mam kontakt do elektryka który ją zakładał, tylko czy widząc to druciarstwo nie powinienem wziąć innego elektryka ?
    A może jest OK i przesadzam.... Jeśli widzicie jakieś uchybienia lub partactwo to proszę o info,

Dziękuję
    M.Ł.

0 13
  • Sklep HeluKabel
  • #2 07 Gru 2017 20:07
    mawerix123
    Poziom 38  

Chyba zapomniał o rozłączniku i ograniczniku przepięć. Brak szyny N dolnej RCD, trochę niestarannie, w zasilaniu N dolnej RCD 4P dwie linki upchane w osonych tulejkach...
    Co zasila ten dom :?: bo nie widać nigdzie kabla zasilającego.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 07 Gru 2017 20:09
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

marian_212 napisał:
    A może jest OK i przesadzam....

Estetycznie to nie wygląda.
    Ilość obwodów moim zdaniem jest ok.
    Brakuje ochronnika (przeciwprzepięciowego).
    Różnicówka 3-f na obwody 1f to już przegięcie, skoro wykonane są jednofazowe (przynajmniej jedna).
    Brak rozłącznika, główne zasilanie wprowadzone na różnicówkę i tam "wydzielone" pozostałe obwody zasilania.
    Połaczenia na aparatach to druciarstwo (kilka tulejek na jednym zacisku, tulejki niedopasowane do przewodów).
    Przewody wiszące w powietrzu.... nie wiadomo po co.
    Szyna łączeniowa owinięta izolacją... przecież to można było dociąć.

Za dużo tych błędów... sugeruje zmienić elektryka.

1
  • #4 07 Gru 2017 20:12
    marian_212
    Poziom 9  

Elektryk zrobił chwilowe podpięcie (na przedłużce od sąsiada) tym białym kablem który idzie z dołu do góry. Jest zakończony wtyczką i kiedy podłączam się tam, to mam prąd w domu. Właśnie jestem na etapie podłączania domu do sieci i ma już kabel rozwinięty kabel 10mm2 ale jeszcze nie jest podłączony. No właśnie wydaje mi się że brakuje tam głównego bezpiecznika w tej skrzynce i oczywiście jakiś przepięciowy B lub B+C by się przydał. Chciaż jestem w trakcie walki z Tauronem żeby C włożyć w granicy działki (40 metrów od domu).

0
  • #5 07 Gru 2017 20:15
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

marian_212 napisał:
    Chciaż jestem w trakcie walki z Tauronem żeby C włożyć w granicy działki

Tauron nic takiego Ci nie wsadzi :)

marian_212 napisał:
    No właśnie wydaje mi się że brakuje tam głównego bezpiecznika

Rozłącznika, to nie jest bezpiecznik.

0
  • #6 07 Gru 2017 20:24
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Coś mi się wydaje, że to instalacja wykonana DY w rurkach instalacyjnych.
    Ciekawe, jak wygląda sama instalacja, bo w takich przypadkach spotkałem się ze wspólnymi N czy PE do poszczególnych obwodów.

Poza tym, pakowanie pod jeden zacisk różnych końcówek to już przegięcie !
    No i ktoś-coś maskował niebieską izolacją.

0
  • #8 07 Gru 2017 20:30
    mawerix123
    Poziom 38  

elpapiotr napisał:
    bo w takich przypadkach spotkałem się ze wspólnymi N

Ja w piątek szukałem cały dzień puszek w 15letnim domu bo już spaliło się kilka suszarek, mikser a i trafiały się wybuchające żarówki.... obwodów może z 15 a na szynie N 5 drucików.

0
  • #9 10 Gru 2017 10:15
    marian_212
    Poziom 9  

kozi966 napisał:
    marian_212 napisał:
    A może jest OK i przesadzam....

Estetycznie to nie wygląda.
    Ilość obwodów moim zdaniem jest ok.
    Brakuje ochronnika (przeciwprzepięciowego).
    Różnicówka 3-f na obwody 1f to już przegięcie, skoro wykonane są jednofazowe (przynajmniej jedna).
    Brak rozłącznika, główne zasilanie wprowadzone na różnicówkę i tam "wydzielone" pozostałe obwody zasilania.
    Połaczenia na aparatach to druciarstwo (kilka tulejek na jednym zacisku, tulejki niedopasowane do przewodów).
    Przewody wiszące w powietrzu.... nie wiadomo po co.
    Szyna łączeniowa owinięta izolacją... przecież to można było dociąć.

Za dużo tych błędów... sugeruje zmienić elektryka.

Dziękuję za odpowiedz. Wydaje mi się że ochronnik i wyłącznik główny miał być zrobiony "później", bo poprzednik nie podłączył instalacji do sieci i zostawili miejsce na to. Luźne kable to też chyba wynik niezdecydowania porzednika, lub niedokończonych "życzeń". Ja robię obok drugą skrzynkę tej samej wielkości, bo planuję kilka nowych rzeczy (bezpiecznik od rolet, kompresor 3fazowy, sterownik czasowy, hydrofor itp) a nie lubię takiej plątaniny kabli.
    Elektryka wezmę innego i powiem mu co powinno być wg Państwa opinii za które dziękuję. Przynajmniej nowy będzie wiedział że coś kumam czaczę i nie będzie mnie chciał wydoić za pierdoły. Jeśli byście coś jeszcze wypatrzyli, proszę o info. A firma której komponenty są użyte to coś z czym można żyć ? Nie słyszałem o takiej firmie wcześniej. Może powinienem zmienić chociaż różnicówki na jakiś Legrand czy Hager ?

Pozdrawiam
    M.Ł.

0
  • #11 10 Gru 2017 10:33
    tom_bart1
    Poziom 14  

marian_212 napisał:
    Może powinienem zmienić chociaż różnicówki na jakiś Legrand czy Hager ?

Roździelnica Hagera to i osprzęt mógł by być bardziej renomowanego producenta

0
  • #12 10 Gru 2017 10:48
    mawerix123
    Poziom 38  

tom_bart1 napisał:
    Roździelnica Hagera to i osprzęt mógł by być bardziej renomowanego producenta

A to Schrack nie godzien siedzieć w najtańszej rozdzielnicy Volta :?: Renomowanego producenta :D dobre według ciebie ABB to też słaba firma bo nie montują w każdej chałupie aparatów tego producenta, nie z tego powodu że to kiepski produkt a z tego że jest droższy od zachwalanego Hagera.
    Widzę właśnie panujący stereotyp u klientów albo Legrand albo Hager inne są Be wynika to z niewiedzy a nie wyższości tych marek nad resztą. Ta sam zasada panuje w motoryzacji polaków jak nie VAG czy BMW to lipa.

0
  • #13 11 Gru 2017 20:53
    Brivido

Poziom 28  

Co do drugiej skrzynki. Może lepiej by było po prostu kupić jakąś większą i wymienić?

0
  • Pomocny post
    #14 12 Gru 2017 10:14
    mawerix123
    Poziom 38  

Brivido napisał:
    Co do drugiej skrzynki. Może lepiej by było po prostu kupić jakąś większą i wymienić?

Koszty, panie koszty a te rozdzielnice dają się ładnie łączyć

Czy moja skrzynka elektryczna jest dobrze wykonana ?

0