Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podpięcie instalacji C.O. i C.W.U. do pieca gazowego

08 Gru 2017 17:44 7257 9
  • Poziom 7  
    Witam, mam mały problem szukam po forach i nigdzie nie mogę znaleźć jak to jest:
    robię całą instalacje wodną w domu (C.O i C.W.U ) i...
    piec gazowy bedzię TERMET ECOCONDENS SILVER 20 KW jednofunkcyjny + zasobnik wody 150l. Co mam zrobić przy "wysokości" kotła:
    - zakończyć "przerwać " instalacje zaworem kulowym ( i umówić się z montażystą kotłów gazowych na podpięcie gazu i ewentualnie moich nie podłączonych rur od CO i CWU )? Jakiś papier musi dać, ze podpiął piec i jest wszystko szczelne?
    - czy ja montuję do pieca wszystkie rury a montażysta tylko przychodzi, podłącza gaz i kasuje PLN
    - może jakimiś wężami elastycznymi? (co o tych wężach sądzicie?? Ma ktoś takie lub coś słyszał o nich? Wytrzymują gorącą wodę dla C.O.?

Pomocy, bo jestem w kropce :)
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Ty wszystko podłączasz, serwisant tylko uruchamia kocioł, ewentualnie montuje wtyczkę elektryczną jeżeli kocioł takiej nie posiada. Możesz spokojnie wykorzystać przewody ze zdjęcia.
  • Poziom 7  
    Hmmm a gaz? Wzywam gazownika? Potrzebny papier dla gazowni, że wszystko jest podłączone jak należy i wtedy puszczą gaz dla mojego przyłącza? Tak? Bo już się gubię, jak to powinno być po kolei.
  • Poziom 14  
    A masz już licznik gazowy? Jeżeli tak to nic nie musisz zgłaszać. Jeżeli nie to wzywasz gazownika do próby szczelności i kominiarza żeby wystawił opinię.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    skoru123 napisał:

- może jakimiś wężami elastycznymi? (co o tych wężach sądzicie?? Ma ktoś takie lub coś słyszał o nich? Wytrzymują gorącą wodę dla C.O.?

Wąż wężowi elastycznemu nierówny :D

Jest kilka rodzajów na rynku. Nie ma pewniejszego łączenia rur C.O. jak na sztywno. Ale czasem się stosuje węże z rożnych powodów. Jednak mają one jedną zasadniczą wadę - po jakimś czasie zaczyna cieknąć na uszczelkach. Wtedy wiadomo, jest troche roboty żeby wymienić uszczelki bo z reguły musisz wodę spuścić z instalacj CO (a raczej ciśnienie ma zejść żebyś cokolwiek mógł rozkręcić).
    Generalnie jak robisz dla siebie to ja bym zrobił porządnie, na sztywno.
    Pytałeś czy wytrzyma temperaturę CO ? Bez problemu. W zależności od zastosowanej uszczelki, wytrzymują min 150 stC do 500 stC.
    Co do rodzaji węży na rynku - nie wchodząc w szczegóły, najprościej je rozpoznasz po zakończeniu- karbowane, do isntalacji CO mają taki pierścień w nakrętce, na ostatnim zwoju. Jest on skręcany za pomocą nypla. Te węże wymagają grubej podkładki/uszczelki (1-2 mm jak w sklepie sprzedawca pokaże ci uszczelki to ntychmiast je rozpoznasz bo są zdecydowanie grubsze niż inne) bo inaczej szybko pojawi się wyciek. Wymagają też nypla z szerszym, nie stożkowym zakończeniem bo przy skrecaniu ten grzbiet nypla wrzyna sie w uszczelkę i ją przecina. Mniejsza tez jest powierzchnia uszczelniająca przy tego typu nyplach stożkowych. Można zastosować uszczelkę gumową jednak ten system (z tym pierścieniem zaciskanym) przewiduje uszczelki wielowarstwowe , koloru zielonego (do stali nierdzewnej), z materiału aramidowo-elastomerowego.
    Są też węże elastyczne do wody użytkowej - gumowe, w splocie stalowym. Jednak one mają dużo mniejsze średnice w środku- kupujesz 3/4 cala a on w środku ma ledwo 1/2 . Do CO raczej się ich nie stosuje (zmniejszają przeplyw) tylko do CWU. Ale ja już widziałem wszystko u klientów i takie instalacje nie są mi obce :crazyeyes: zainstalowali co mieli pod ręką i jak najlepiej potrafili :spoko: w końcu robili dla siebie :D
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Z podłączeniem kotła to jeszcze zależy czy chcesz skorzystać z 7 lat gwarancji (oczywiście odpłatnie). Jeśli tak to kocioł musi być zamontowany przez Autoryzowanego Instalatora z odpowiednim certyfikatem wydanym przez Termet. Na uruchomienie tzw. zerowe, regulację kotła i podbicie gwarancji przyjeżdża Autoryzowany Serwis :idea:
    Niekiedy jest tak, że kocioł podłącza dowolny hydraulik, instalator lub "brat szwagra od strony stryjecznej siostry ciotki", ty szukasz Autoryzowanego Instalatora (żeby mieć możliwość przedłużania gwarancji) na "porządek w papierach" i potem Autoryzowany Serwis na uruchomienie :D

Co do samego podłączenia kotła - to nie ma problemów z podłączeniem na elastyczne rury - nie mylić z wężykami w oplocie. Na rynku są różne średnice tych elastycznych rur, jak i różnie sprzedawane: cięte na metry i zarabiane końcówki lub gotowej długości dodatkowo rozciągliwe w pewnym zakresie, np. 25-40 cm.
    Co do połączenia na sztywno - to tylko trzeba pamiętać że kocioł ma podłączenia 3/4" gwint zewnętrzny i najlepiej do niego podłączyć coś rozłącznego płasko-uszczelnianego, np. półśrubunek, tak by byłą możliwy ewentualny demontaż kotła. Oczywiście należy pamiętać o wymaganej przez producenta armaturze: zawory odcinające, spustowe, filtry itp.

Jeśli nie czujesz się na siłach podłączać gaz to każdy z w/w Instalatorów lub Serwisantów podłączy Ci za dodatkową opłatą, a ty będziesz miał tzw. święty spokój.
  • Poziom 7  
    ls_77 napisał:
    Co do połączenia na sztywno - to tylko trzeba pamiętać że kocioł ma podłączenia 3/4" gwint zewnętrzny i najlepiej do niego podłączyć coś rozłącznego płasko-uszczelnianego, np. półśrubunek, tak by byłą możliwy ewentualny demontaż kotła. Oczywiście należy pamiętać o wymaganej przez producenta armaturze: zawory odcinające, spustowe, filtry itp.

hmm 3/4 gwint zewnętrzny, ja chciałem zrobić na wyjsciu i wejściu C.O rure PP32 wiec tam musiał bym dać jakaś redukcję na 1" lub odrazu redukcje z tego gwitnu zewnetrzego 3/4 odrazu pod rure pp32? co myślicie (patrz schemat) tak bede miał wszystkie zawory itpPodpięcie instalacji C.O. i C.W.U. do pieca gazowego
  • Poziom 34  
    Ja bym zrobił tak:
    Dałbym półśrubunek 3/4-3/4 + trójnik 3/4x1/2x3/4 + złączka na zgrzew PP32 z gwintem zewnętrznym 3/4". W odejście 1/2 w trójniku dobrze jest dać jakiś zawór spustowy do późniejszego serwisowania kotła. Na zasilaniu i powrocie to samo.
  • Poziom 7  
    Bardzo fajna kombinacja :) ten zawór 1/2 to zamiast tego zrzutu wody co mam na schemacie?

a zasilacie C.O tez tak zrobic tylko bez zaworu 1/2?

a podłaczenie kotła z zasobnikiem ?(moze tez znasz jakis dobry sposób, zeby w póżniejszym czasie niepluć sobie w brodę "dlaczego odrazu tak nie zrobiłem...."???dzięki
  • Poziom 34  
    Zasilanie zrób tak samo z zaworem. Zawsze się przydają zawory spustowe pod kotłem - chociażby do płukania kotła. Zamykasz instalację i robisz z kotłem co chcesz.

Do podłączenia zasobnika dałbym półśrubunek bez trójnika tylko zawór odcinający i złączkę przejściową na rurę jaką będziesz podłączał. Gdy dasz zawory odcinające będziesz mógł odłączać zasobnik jak się coś z nim stanie, a kocioł pracuje dalej.