Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik do poziomowania stołu

macigade 09 Gru 2017 13:27 396 6
  • #1 09 Gru 2017 13:27
    macigade
    Poziom 2  

Witam, potrzebuję dobrać do projektu sterownik który będzie sterował cewkami na rozdzielaczu hydraulicznym. Czyli wyjścia 24V DC. Póki co jedynymi czujnikami będą 2 analogowe inklinometry. Czy macie jakieś propozycje co by tu można wykorzystać? Znalazłem parę sterowników firmy ELC, ale mam problem z logiką programowania LD, gdyż nie mam tam jak porównywać wartości napięcia. Do tej pory miałem okazję programować tylko sterowniki SauerDanfoss, gdzie był prosty dostęp do wartości sygnału wejściowego, oraz można było na nim przeprowadzać obliczenia lub porównania do zadanych wartości. Układ który projektuję oprócz zwyklej manipulacji 'tak jak mu uzytkownik zada', ma miec rowniez funkcje wypoziomowania np stolu operacyjnego. i mój pomysł był taki:
    -Sprawdzanie sygnalu z czujnika
    -jesli wiekszy niz 0, program idzie sciezka gdzie podaje ciecz na odpowiednia strone silownika az do osiagniecia 0.
    -jesli mniejszy, oczywiscie odwrotnie wysterowany rozdzielacz i odwrotny ruch.
    Oczywiscie mowa tu o odpowiednio przeskalowanym sygnale, gdzie 0 odpowiada za 'poziom'
    -to samo dla drugiego inklinometru

0 6
  • SterControl
  • #2 09 Gru 2017 14:29
    daro31ie
    Specjalista Automatyk

Do tego typu aplikacji możesz zastosować jakikolwiek sterownik PLC z 2 wejściami analogowymi.
    Tutaj najlepszym kandydatem będzie s7-1200 z. uwagi na obecność właśnie wejść analogowych.
    Do wyboru Siemens, fanuc, fatek, wecon, Mitsubishi. omron itd.

0
  • SterControl
  • #3 09 Gru 2017 14:45
    macigade
    Poziom 2  

Dzięki, już się temu przyglądam. W międzyczasie znalazłem STG-680 MOD. Wydaje się przyjemny, mały, i prosty do zaprogramowania (już mam do niego soft). Czy źle myślę ? Mam także pytanie co do podłączania czujników. Jestem w tym zielony. Z tego co widzę czujniki mają paropinowe kable, nie za bardzo wiem jak ten sygnał dostarczyć do sterownika. Bo czujnik też potrzebuje zasilanie :S Rozważam też czujnik 2 osiowy. Ilość sygnałów się wprawdzie nie zmienia, ale może coś na coś innego to wpłynie...

Tak zaczynam myśleć, jeśli chodzi o algorytm. Da się tu
    zrobić przekaźnik który nie wymaga podawania drugiej wartości tylko domyślnie ma 'nic'?Taki zwykły przełącznik normalnie otwarty lub zamknięty.Sterownik do poziomowania stołu

0
  • #4 09 Gru 2017 17:14
    daro31ie
    Specjalista Automatyk

Kolego najpierw musisz wiedzieć czy te czujniki analogowe są napięciowe czy prądowe.
    Kolejnym krokiem będzie przeskalowanie odczytu, a dalej to czysta logika.

Pozdrawiam daro

0
  • #5 10 Gru 2017 19:27
    macigade
    Poziom 2  

Chodzi o czujniki napięciowe. Oczywiście pamiętam o przeskalowaniu odczytu, już o tym wspominałem gdzieś w poście wyżej. Nie wiem jak to się fizycznie zbiera do kupy a głupio by było zamówić coś co się nie składa. Te siemensowe sterowniki to jakieś kombajny chyba, nie? Do takich prostych zastosowań też się je używa?

0
  • #6 11 Gru 2017 06:56
    daro31ie
    Specjalista Automatyk

Nie kolego to zwykłe kompaktowe sterowniki.
    Dla przykładu model za ok 800zł s7 1200 1211C posiada:
    6 wejść cyfrowych
    2 wejścia analogowe 0-10V
    4 wyjścia cyfrowe.
    To taka wersja budżetowa.

Oczywiście mogę Ci również zaproponować jeszcze coś tańszego.

Pozdrawiam daro

0
  • #7 11 Gru 2017 09:31
    gervee
    Specjalista Automatyk

Chyba lepiej brać wersję S7 1200 1212c - trochę droższa a ma możliwości rozbudowy o dodatkowe moduły. Może jakieś rozwiązanie zintegrowane z panelem typu Unitronics, Horner?

0