Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik PLC z wyjściem prądowym lub napięciowym

16 Lip 2007 09:37 4759 15
 • Poziom 11  
  Czy ktoś zna starownik który ma wyjście napięciowe regulowane programowo 0-10 V lub wyjście prądowe 4-20mA?Chciałbym do takiego sterownika PLC podłączyć falownik
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • SterControlSterControl
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  Witam!
  Każdy nowy sterownik PLC ma wyjścia analogowe, dowolnie konfigurowalne, bądź dobierane w zależności od przeznaczenia. Na podstawie jakich sygnałów miał wystawiać sygnał? Być może wystarczy regulator albo sam przetwornik? Jeżeli nie to polecam jakiś mały sterownik kompaktowy typu S-7 200 siemensa albo jakiegoś omrona lub TSX-a.
  Pozdrawiam!
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  Zgadzam się z poprzednikiem z małym zastrzeżeniem, że im "większy" sterownik tym droższe są wejścia i wyjścia analogowe.
  Nie spotkałem jeszcze sensownego sterownika, który albo w standardzie lub w opcjach nie miałby wejść/wyjść analogowych. Tak więc wg mnie pozostaje Ci dobrać sterownik do własnych potrzeb we/wy cyfrowych i spodziewanej wielkości/szybkości realizacji programu a na koniec wzbogacić go o właściwe wyjście analogowe.
  Oczywiście pozostaje kwestia co właściwie ma robić ten sterownik? Czasem wystarczy tylko dać potencjometr lub kilka potencjometrów przełączanych prostym układem stycznikowo-przekaźnikowym - takie aplikacje wcale nie są rzadkością. :D Zgadzam się również z tym, że jak napisał "matecki" czasem też wystarczy sam przetwornik sygnału lub regulator - wszystko zależy od aplikacji.

  Ale wracając do sedna sprawy, to uważam, że w zależności od wielkości aplikacji możesz użyć jednego z wielu sterowników kompaktowych (Logo, Zelio, Twido czy jak je tam inni producenci nazywają...) - są oczywiście większe ale z pytania wnioskuję że nie masz zbyt dużego doświadczenia ze sterownikami - a im większy sterownik tym łatwiej utopić większe pieniądze, dlatego wydaje mi się że dobrze byłoby gdybyś ogólnie opisał całą aplikację - wtedy byłoby nam łatwiej podpowiedzieć odpowiednią kategorię lub nawet konkretny model.
 • SterControlSterControl
 • Poziom 11  
  Dziękuje za odpowiedzi sterownik ma realizować dość prostą funkcje jednak biorąc pod uwage że będzie pracował w ciężkich warunkach(obok spawarki TIG) chciałbym zastosować sterownik przemysłowy typu PLC.Ale wracając do zadania które ma spełniać... będzie do niego podłączony czujnik fotooptyczny po zmianie stanu tego czujnika sterownik ma włączyć powiedzmy za 0,5 jeden palnik a po upływie 1s drugi palnik spawarki a gdy element fotooptyczny zmieni stan tzn wyjedzie poza obiekt spawany ma wyłączyć palniki w takim samym odstępstwie czasu i ma nastąpić powrót szybki i właśnie do tego potrzebuje wyjście napięciowe lub prądowe bo takim moge sterować falownik
  I co sądzicie o sterowniku Siemens LOGO! http://www.allegro.pl/item212514510_logo_siemens_nowosc_zestaw_startowy_logo_.html ? nada sie?
 • Spec od Falowników
  Uwaga: takie proste sterowniki w wersjach na 230V AC na pewno NIE MAJĄ wejść, a tym bardziej wyjść analogowych!
  Proponowałbym zastosowanie falownika o kilku programowanych prędkościach i wybierać prędkość#1 (bieg jałowy), prędkość#2 (spawanie), prędkość#3 (powrót szybki). Zastosować zwykłe wyjścia przekaźnikowe do sterowania wejść cyfrowych falownika.

  Jako wariant tego rozwiązania może być układ z przełączaniem źródła sygnału zadającego, np: ALBO potencjometr (najwygodniejszy dla operatora, gałka), ALBO stała prękość zaprogramowana (prędkość#1).

  A jeśli masz jakiś stary prosty falownik bez dokumentacji - po prostu zastosuj przełączaną drabinkę oporową zamiast potencjometru czy zadajnika analogowego.
 • Specjalista Automatyk
  Witam!
  Jeżeli dobrze naliczyłem to potrzebujesz 2 wejścia cyfrowe (z czujników),1 wejście cyfrowe załącz urządzenie (jak zrozumiałem napędu) dwa timery i cztery wyjścia cyfrowe - załącz 1 palnik , załącz 2 palnik, załącz falownika i rewers falownika żadnego wejścia/ wyjścia analogowego nie potrzebujesz. Czyli potrzebujesz najprostszy sterownik lub też równie dobrze można to zbudować na przyzwoitych przekaźnikach czasowych. Zadawanie prędkości odbywało by się dla pracy potencjometrem falownika, a dla wyjścia poza obiekt stałą wysoka zaprogramowaną częstotliwością na falowniku.
 • Poziom 11  
  Nie ma mowy o zastosowaniu regulacji predkości potencjometrem....falownik ma wejścia 0-10V i 4-20mA i musze je wykorzystać
 • Spec od Falowników
  Brodowski napisał:
  Nie ma mowy o zastosowaniu regulacji predkości potencjometrem....falownik ma wejścia 0-10V i 4-20mA i musze je wykorzystać


  Takie coś to się zdarza tylko w pracach dyplomowych ("muszę je wykorzystać"). Wejście 0-10V to nic innego, jak wejście z potencjometru.

  Jaki to falownik?
 • Poziom 24  
  A co stoi na przeszkodzie żeby potencjometr włączyć jako dzielnik napięcia? Na suwaku potencjometru dostajesz wtedy napięcie płynnie regulowane od min do max i jeżeli na jedną końcówkę jako max dasz 10V a na drugą jako min dasz 0V to na suwaku masz 0÷10V i już po bólu :D
  Sterownik PLC z wyjściem prądowym lub napięciowym

  Swoją drogą w przypadku Logo musiałbyś dokupić moduł wyjścia analogowego 0-10V - typu LOGO! AM2 AQ - a toto może być zasilane tylko 24DC (nie wspominając że nie jest za darmo :D) - należałoby wtedy wybrać sterowniczek w wersji 12/24 - ale mam wątpliwości czy ten zestaw ma wersję z wyjściami przekaźnikowymi? (powinien się nazywać LOGO! 12/24R lub RC)

  P.S.
  Domyślam się że myślałeś o użyciu potencjometru wbudowanego w falownik? Nam chodziło o zewnętrzny dodatkowy wykorzystujący właśnie wejście 0-10V.
  Tak zupełnie na marginesie, to wiele falowników umożliwia zaprogramowanie kilku prędkości i wybieranie ich odpowiednio zaprogramowanymi wejściami cyfrowymi (0/1) falownika. Nie trzeba wtedy wcale używać sygnałów analogowych.

  Upps - przepraszam Bonanza już to raz napisał.
 • Poziom 11  
  tak zgadza sie można regulować prędkość potencjometrem z falownika czy tak jak na schemacie....ale to sie mija z celem ponieważ są ściśnie określone czasy załaczania poszczególnych palników i powiedzmy posuw roboczy 200mm/min posuw szybki 500mm/min...jak sobie wyobrażacie że oprerator będzie za każdym przejazdem kręcił potencjometrem?I tak nie ustawi dokładnych predkości i palniki BĘDĄ ZAŁACZAĆ SIE W INNYCH MIEJSCACH
 • Poziom 24  
  Gdyby regulować ręką to masz 100% racji, ale jeśli dasz takie dwa (lub więcej) potencjometry wyregulowane na stałe i sygnały wyjściowe z nich będziesz przełączał przekaźnikiem to szybkość reakcji masz taką samą jak ze sterownika lub nawet większą :D
 • Specjalista Automatyk
  Witam
  Do realizacji zadania wystarczy np EASY820-DC-RC ma jedno wyjście analogowe 0-10V , wyjścia przekaźnikowe , tyle że wejścia i zasilanie 24VDC
  Sterowniki LOGO w zestawach nie mają wyjść analogowych , również wszystkie wersje sterowniczków na 230V AC nie posiadają wyjść analogowych ( bez względu na producenta EASY , LOGO , ALPHA , ZELIO itp )

  Pozdrowienia
 • Poziom 13  
  Ewentualnie możesz użyć sterownika siemens serii s7-200 (np. 222) i dokupić moduł wejść/wyjść analogowych (np. EM 232, EM 235). Na pewno wtedy miałbyś wszystko czego potrzebujesz. Jednak biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny nie jestem pewien czy to sensowne rozwiązanie.

  Pozdrawiam
 • Poziom 29  
  Najlepiej podaj symbol falownika. Wtedy bedzie jasne. Nie raz robilem takie aplikacja i nie wydawalem kupy kasy na sterowniki i moduly a wystarczyly 3 przekazniki, 2 czasowki i dziala do dzis.

  Oczywiscie sterownik jest wygodniejszy. Tak na marginesie kazdy falownik ma tryb pracy JOG (dobieg) takze programowalny. Ustawiasz JOGa np. na 15% a tryb pracy normalnej na 60% i wejsciem I/O JOG na falowniku przelaczacz predkosci.
 • Poziom 24  
  Moeller ma takie sterowniczki z serii Easy, zapytaj u nich. są napewno tańsze niż siemensy a wcale nie takie głupie:D