Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Akumulatory samochodowe a wydajność

MMK5 18 Dec 2017 10:54 630 7
 • #1
  MMK5
  Level 6  
  Witam
  Mam pytanie co do wydajności akumulatorów samochodowych głębokiego rozładowania. Ile one właściwie mają wydajności prądowej? Nie ma na nich o tym wzmianki.
  Np. Jakbym chciał zbudować pojazd z silnikiem elektrycznym o mocy 1kW, 48V.
 • #2
  czareqpl
  Level 32  
  Masz podaną pojemność oraz maksymalny prąd zwarciowy.
  Poczytaj o prawie Ohma. Tam mając moc i napięcie zasilania, możesz określić jakie będzie natężenie prądu w obwodzie... Z natężenia prądu oszacujesz ile czasu wytrzyma akumulator o X pojemności.

  1kW to bardzo niewielka moc jak na pojazd...
 • #3
  MMK5
  Level 6  
  Prawo Ohma i fakt, że na akumulatorze napisany jest max prąd rozumiem. To o tym pojeździe to był tylko przykład. Bo mam zamiar zrobić taką 0.5x0.5m platformę, mam do niej właśnie silnik 48v 1000w, sterowniki i wszystko i pozostała tylko kwestia akumulatora.
  Nie mam zamiaru wydawać na to 2k zł za akumulator dobrej firmy, tylko zwykły, nawet mało znanej firmy. Tylko jest taki problem, że w większości przypadków akumulatorów z aukcji w internecie nie ma podanej tej wartości prądu maksymalnego.

  Myślałem, że skoro nie jest podana, to chociaż jest jakaś zależność, albo zasada związana z pojemnością.
 • #5
  MMK5
  Level 6  
  Na razie silnik jest 1kW, ale prawdopodobnie po nowym roku będzie 3kW bezszczotkowy 48V.
  Pobór prądu to będzie 3000/48=62,5A
  To dzielone na na 4 akumulatory po 12v to wyjdzie jakieś 15,6 A na akumulator. Więc gdzieś 30-50 Ah będzie chyba ok
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  Andrzej42
  Level 29  
  Platforma 0,5m na 0,5 m i silkik 3kW? Po górach chcesz wozić kilka ton?
  Przy takich rozważaniach, trzeba policzyć realne zapotrzebowanie na moc, co jest związane z ciężarem i oporami toczenia. Przy zapotrzebowaniu na moc rzędu 50W silnik dasz 100W czy 100kW... to wciąż będziesz potrzebował 50W. Dichodzi jeszcze wymagany czas jazdy.

  Temat akumulatorów jest wałkowany na wielu forach - ołowiowe zaczynają przegrywać z Li-ion. Sam do wozika na działkę kupiłem właśnie silnik 1000W/48V i 120 ogniw li-ion 1,5Ah połaczonych w 9p13s. za ogniwa zapłaciłem 350zeta.
 • #8
  MMK5
  Level 6  
  Też myślałem o zrobieniu własnego takiego pakietu, ale nigdzie nie mogłem pojąć jak je bezpiecznie ładować. Wiedziałem że nie można ich przeładować ani rozładować poniżej danego poziomu. Wątpiłem żeby do każdego ogniwa był osobny układ.

  Dzisiaj udało mi się znaleźć ciekawy artykuł, a skoro jest tutaj ktoś kto już się bawił w takie bateryjki 48v to dopytam czy dobrze to rozumiem.

  Pojedyncze ogniwa łączę równolegle w cele. Zwiększam tym wydajność i pojemność. Każda cela wymaga podłączenia do balansera. W sensie, że jedna cela do jednego wyjścia balansera.
  I teraz pytanie. Czy do tego jednego wyjścia balans era mogę podłączyć cele złożoną z dowolnej liczby ogniw??