Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulatory samochodowe a wydajność

MMK5 18 Gru 2017 10:54 384 7
  • #1 18 Gru 2017 10:54
    MMK5
    Poziom 3  

Witam
    Mam pytanie co do wydajności akumulatorów samochodowych głębokiego rozładowania. Ile one właściwie mają wydajności prądowej? Nie ma na nich o tym wzmianki.
    Np. Jakbym chciał zbudować pojazd z silnikiem elektrycznym o mocy 1kW, 48V.

0 7
  • #2 18 Gru 2017 11:27
    czareqpl
    Poziom 28  

Masz podaną pojemność oraz maksymalny prąd zwarciowy.
    Poczytaj o prawie Ohma. Tam mając moc i napięcie zasilania, możesz określić jakie będzie natężenie prądu w obwodzie... Z natężenia prądu oszacujesz ile czasu wytrzyma akumulator o X pojemności.

1kW to bardzo niewielka moc jak na pojazd...

0
  • #3 18 Gru 2017 16:30
    MMK5
    Poziom 3  

Prawo Ohma i fakt, że na akumulatorze napisany jest max prąd rozumiem. To o tym pojeździe to był tylko przykład. Bo mam zamiar zrobić taką 0.5x0.5m platformę, mam do niej właśnie silnik 48v 1000w, sterowniki i wszystko i pozostała tylko kwestia akumulatora.
    Nie mam zamiaru wydawać na to 2k zł za akumulator dobrej firmy, tylko zwykły, nawet mało znanej firmy. Tylko jest taki problem, że w większości przypadków akumulatorów z aukcji w internecie nie ma podanej tej wartości prądu maksymalnego.

Myślałem, że skoro nie jest podana, to chociaż jest jakaś zależność, albo zasada związana z pojemnością.

0
  • #5 18 Gru 2017 17:11
    MMK5
    Poziom 3  

Na razie silnik jest 1kW, ale prawdopodobnie po nowym roku będzie 3kW bezszczotkowy 48V.
    Pobór prądu to będzie 3000/48=62,5A
    To dzielone na na 4 akumulatory po 12v to wyjdzie jakieś 15,6 A na akumulator. Więc gdzieś 30-50 Ah będzie chyba ok

0
  • #6 18 Gru 2017 17:20
    767667
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 18 Gru 2017 18:59
    Andrzej42
    Poziom 24  

Platforma 0,5m na 0,5 m i silkik 3kW? Po górach chcesz wozić kilka ton?
    Przy takich rozważaniach, trzeba policzyć realne zapotrzebowanie na moc, co jest związane z ciężarem i oporami toczenia. Przy zapotrzebowaniu na moc rzędu 50W silnik dasz 100W czy 100kW... to wciąż będziesz potrzebował 50W. Dichodzi jeszcze wymagany czas jazdy.

Temat akumulatorów jest wałkowany na wielu forach - ołowiowe zaczynają przegrywać z Li-ion. Sam do wozika na działkę kupiłem właśnie silnik 1000W/48V i 120 ogniw li-ion 1,5Ah połaczonych w 9p13s. za ogniwa zapłaciłem 350zeta.

0
  • #8 19 Gru 2017 11:28
    MMK5
    Poziom 3  

Też myślałem o zrobieniu własnego takiego pakietu, ale nigdzie nie mogłem pojąć jak je bezpiecznie ładować. Wiedziałem że nie można ich przeładować ani rozładować poniżej danego poziomu. Wątpiłem żeby do każdego ogniwa był osobny układ.

Dzisiaj udało mi się znaleźć ciekawy artykuł, a skoro jest tutaj ktoś kto już się bawił w takie bateryjki 48v to dopytam czy dobrze to rozumiem.

Pojedyncze ogniwa łączę równolegle w cele. Zwiększam tym wydajność i pojemność. Każda cela wymaga podłączenia do balansera. W sensie, że jedna cela do jednego wyjścia balansera.
    I teraz pytanie. Czy do tego jednego wyjścia balans era mogę podłączyć cele złożoną z dowolnej liczby ogniw??

0
  Szukaj w 5mln produktów