Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szybkość karty sieciowej a realna szybkość internetu

02 Sty 2018 15:19 6630 19
  • Poziom 5  
    Witam mam pytanie. Szukałem trochę po google ale nic konkretnego nie znalazłem. Moje pytanie brzmi mam internet rzekomo 120mb/s. Mam połączone po LAN i piszę mi że szybkość połączenia to 100Mb/s. Czy jest to maksymalna prędkość jaka popłynie przez moją kartę? Dodam że na speedtestach mam 94-95mbps. Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    No i to 94-95 to najprawdopodobniej granica możliwości Twojej karty, kup sobie najprostszą kartę pracującą w 1Gbps.
    Jeszcze jedno, do czego się podpinasz tym kompem? Do jakiegoś routera/modemu? Podrzuć jakiś model.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Tak, to maksymalna szybkość.
    Przyczyna dla której Speedtest pokazuje 94-95 jest fakt, że kiedy dane chcą przekroczyć 100mbps to pakiety są kolejkowanie a w przypadku przekroczenia rozmiaru kolejki poprostu wyrzucane.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    post jest w grupie "Wifi".
    Jeśli rzeczywiście mówisz o miedzianym kablu, szybkość jest pochodną
    a) obu stron łącza, tj karty sieciowej i switcha (na zasadzie "najmniejszego wspólnego mianownika"). Karty sieciowe limitowane 100mbit to z epoki dinozaurów. Wróżka mówi, że switch Cię limituje.
    b) jakości okablowania.
    c) ustawień
    W okablowaniu wątpliwej jakości ja często limituję szybkość na 100mbit, wolę mieć stabilne 100, niż 1Gb z humorami i czarami.

EDIT oczywiście jeszcze słowa z pogranicza marketingu providerów, transmisja ma narzuty to po pierwsze, po drugie ta napisana w papierach itd... kilo/ mega /giga w ujęciu binarnym to 1024, 1048576, 1073741824, w dziesiętnym 1000, 10000000, zgadnij którego używają marketingowcy
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    nie mozna tez mylic megabity z mega bajtami. Teoretycznie predkosci karty powinna przerastac prawie zawsze predkosc netu. Na tescie to tez nie wyjdzie co i jak bo co innego jak ktos ci ustawil limiter predkosci-niby te 120Mb. Teraz 120Mb to jest w megabajtach rowno 15MB (mega bajtow czyli w tym co operujemy na dysku twardym na plycie kompaktowej czy penach.
  • Poziom 5  
    Ok dziękuje za liczne objaśnienie tematu. A jest mi ktoś w stanie podać możliwą przyczynę dlaczego moja karta pracuje w trybie 100Mb/s? Mam Intel(R) 82579LM Gigabit i na stronie intela piszę że Data Rate Per Port 1 Gbps. Więc skąd 100mb/s.

Mam światłowód który idzie do centrali światłowodowej. Są w niej 4 wejścia typu LAN. Monter powiedział że dwa są do tv kablowej i 2 do internetu. Więc jedno idzie mi do PC a drugie do rutera wifi 3 do telewizji a jedno jest wolne. Dodam że nie ważne czy ruter włączony i telewizja pracuje wynik zawsze ten sam 94-95mbps

Dodam że kabel idący z centrali do mojego pc na którym wykonuje testy jest długości około 5metrów ma swoje lata już i w jednym miejscu jest zdarta izolacja, przewodów (nie miedzi, miedź jest nie ruszona nie lutowana itd tylko zewnętrzna izolacja przewodów.) dodatkowo owinąłem taśmą izolacyjną.
  • Poziom 5  
    Ricoh_220 napisał:
    Jaki kabel router komp Nie 5 kategorii ?

Kabel który idzie z centrali światłowodowej do mojego pc. Ruter wifi ma połączenie z centrali swiatłowodowej osobnym kablem . Dodam że nie mam też komputera z epoki windows XP. Jest to komputer z intel i5, 8gb ramu, a dysk mam roczny ktory osiąga w hdd tune ponad 100mb/s więc nie ma mowy że komputer blokuje mnie
  • Poziom 5  
    Ricoh_220 napisał:
    Jaki kabel router komp Nie 5 kategorii ?
    Miałem u siebie tak że na 5c spadał transfer do 100mb wymieniłem i mam spokój.
    Zacznij od kabla nie pobierając danych mam mieć 1Gb prędkość,

Ok spróbuje jutro pc przenieść do pokoju gdzie mam centrale światłowdową i podłącze pc krótkim kablem który kiedyś dostałem wraz z ruterem i zobaczymy czy będzie faktycznie 1gbps
  • Poziom 27  
    Sprecyzuj pojęcia "centrala światłowodowa", "ruter wifi" - modele urządzeń. Od tego powinieneś zacząć.
  • Poziom 22  
    Zobacz na routerze lub w opcjach karty sieciowej czy masz włączoną opcję 1 Gbit.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Podepnij się pod przewód którym masz podłączony router i porównaj. Może masz wyłączone 1Gbps w konfiguracji karty sieciowej. No i właśnie, co to za "centrala" światłowodowa, co dokładnie masz na myśli? Bo chyba nie mieszkasz w szafie teletechnicznej :D
  • Poziom 5  
    Temat rozwiązany. Ricoh_220 bardzo dobrze zdiagnozował problem. Po podpięciu innym kablem speed test zaczyna się od 400Mbps :O ale spada do 130-140 i taka jest prędkość. Na starym kablu każdy wynik to 95Mbps. No i najważniejsze na nowym kablu szybkość 1Gb/s
    http://www.speedtest.net/my-result/6938375803
    Wynik na starym kablu

Wynik na nowym

http://www.speedtest.net/my-result/6938333825

Jeszcze jedno pytanie jaki kabel zainwestować. Ekranowany? I jaki typ
  • Poziom 37  
    Jozef2038 napisał:

Mówisz "zainwestować" ...
    masz ważniejsze pytanie: kabel sztywny zakończony gniazdami, czy "przenajświętsza prowizorka" z zaciskaniem wtyczek?
  • Poziom 5  
    JacekCz napisał:
    Jozef2038 napisał:

masz ważniejsze pytanie: kabel sztywny zakończony gniazdami, czy "przenajświętsza prowizorka" z zaciskaniem wtyczek?

Oczywiście że gotowy kabel dobrej firmy a nie zaciskanie końcówek

/EDIT

Który będzie lepszy CAT 5E Lub CAT 6? A może jeszcze inny
  • Poziom 37  
    Jozef2038 napisał:
    JacekCz napisał:
    Jozef2038 napisał:

W poprzednim poście piszesz, że chodzi o sąsiedni pokój. Lekka nieścisłość.
    Kable na rynku miewają do 15m, ale dawniej szanowane normy mówiły o max 5m elastycznego kabla końcowego (tj uznanych firm sieciowych nie powinny mieć większej)
  • Poziom 5  
    JacekCz napisał:
    Jozef2038 napisał:
    JacekCz napisał:
    Jozef2038 napisał:

W poprzednim poście piszesz, że chodzi o sąsiedni pokój. Lekka nieścisłość.
    Kable na rynku miewają do 15m, ale dawniej szanowane normy mówiły o max 5m elastycznego kabla końcowego (tj uznanych firm sieciowych nie powinny mieć większej)

Ja potrzebuje 10metrów i to będzie z zapasem.

Zastanawiam się nad tym
    http://allegro.pl/kabel-sieciowy-lan-pro-ethernet-rj45-utp-cat6-10m-i5970612258.html
  • Poziom 37  
    Jozef2038 napisał:
    Zastanawiam się nad tym ...

Czy to jest akurat "znana firma" ... po prostu typowy kabel na rynku.
    Jak przejdziesz ścianę?
  • Poziom 5  
    Temat do zamknięcia uzyskałem wszystkie niezbędne informacje.

Jeszcze raz podziękowanie dla Ricoh_220 za rozwiązanie problemu