Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator prądotwórczy Fogo...

19 Lut 2018 19:08 3411 19
  • Poziom 10  
    Witam,zamierzam kupić sprzęt jak w temacie,chodzi mi po głowie Fogo fh 3001,tylko nie mogę uzyskać jednoznacznej informacji czy poradzi kątówkę o mocy 2100W.Może ktoś ma taki agregat,coś podpowie,ewentualnie jakieś sugestie-alternatywa?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 30  
    Da radę. Tylko oprócz szlifierki nic więcej nie podłączysz.
  • Poziom 10  
    Kątówka będzie oczywiście chodzić sama,bardziej zależy mi na pewności czy będzie działać normalnie...Jeden z przedstawicieli fogo polecał model 4001 jako właściwszy,ale pewności czy model 3001 wystarczy czy nie,nie miał,co innego teoria a co innego praktyka.Napisałem też do kilku sklepów z zapytaniem i wszyscy twierdzą że spokojnie sobie poradzi,a jeden ze sprzedawców napisał że sami testowali ten model z kątówką 2200W i wszystko było ok.Od razu napiszę że ten model wyższy odpada(przekracza budżet).
  • Poziom 17  
    Ja też mam niewielkie wątpliwości czy ten agregat nie jest za mały dla tak mocnej kątówki. Co prawda siniki komutatorowe mają niższy prąd rozruchowy niż indukcyjne asynchrony krótko zwarte, ale agregat ma moc znamionową tylko 2,7 [kW]. Szlifierka zapewne zawsze będzie uruchamiana bez obciążenia i to jest plus, ponadto agregat nie posiada elektronicznego AVR to też dobrze, bo to by mogło zjarać się pierwsze, silnik Hondy też ma znaczenie. Gdyby to była kątówka 1800 [W], to nie miałbym wątpliwości, ale przy Twojej mam. Zresztą wystarczy popatrzeć na (dostępne w wielu sklepach z agregatami) tabele doboru agregatu do sprzętu i wszystko stanie się jasne. Ponadto musisz zdawać sobie sprawę z tego, że elektronarzędzia z silnikami komutatorowymi do 2 [kW] powinny startować z tego agregatu bez problemu, ale załadowana betoniarka z silnikiem 1,5 kW już nie wystartuje. Dobrze, że wybrałeś Fogo, bo jeżeli miałby to być jakiś chińczyk to musiałby być przynajmniej 2 x mocniejszy.
  • Poziom 10  
    Informacyjnie napiszę że a gregat zakupiony (fogo fh 3001) ,robiłem krótkie testy z ciekawości i tak:
    -Kątówka 2100W startuje i działa bez problemu
    -O dziwo młot wyburzeniowy 1350W(HITACHI 16KG.) cały czas przydusza lekko generator ale działa.
    -Kompresor olejowy 2200W z racji zimna nie wystartował,przy próbie uruchomienia buczał,dusiło agregat ale nie zgasł.Podejrzewam że w wyższej temperaturze pójdzie bez problemu.Żeby była jasność z gniazda sieciowego też nie wystartował od razu,dopiero za 5 razem.
    -Wiertarki,kątówki małe i inne drobne sprzęty działają ok.
    -Za jakiś czas zobaczę betoniarką 1,1 kw...
    Na razie tyle,reszta wyjdzie w praniu.
  • Poziom 17  
    No to super. Jesteś jednym z nielicznych, który o coś pyta a na koniec jak już coś zakupi to informuje jak mu się sprzęt sprawuje. Większość już do swojego wątku nie zagląda i ma wszystkich w nosie. Wracając do Twojego agregatu i jego eksploatacji to myślę, że pusta betoniarka powinna wystartować ale jak ją załadujesz piachem, cementem, żwirem i wodą do wytworzenia jakiegoś ciężkiego betonu to możesz mieć problemy. A z kompresorem 2.2 kW to może już więcej nie próbuj ze względu na jego ciężki rozruch bo po kilku takich próbach pozbędziesz się agregatu.
  • Poziom 30  
    taivun napisał:
    -Kompresor olejowy 2200W z racji zimna nie wystartowa

Odpuść ten kompresor, to obciążenie o charakterze indukcyjnym o wiele wyższy prąd rozruchowy wcześniej czy później uwalisz prądnice.
  • Poziom 17  
    To cud że już nie uwalił. Świadczy to o jej dobrej jakości. Chińska by już poszła z dymem.
  • Poziom 10  
    To było tylko dla celów testowych,oczywiście kompresor nie będzie zasilany docelowo z agregatu...
  • Poziom 17  
    Kolego, jeżeli kupiłeś nowy agregat to nie rób mu głupich testów tylko przeczytaj i postępuj zgodnie z instrukcją obsługi i eksploatacji. A tam chyba pisze, że agregat należy dotrzeć. Przez pierwsze 5 mth (moto godzin), nie należy go maksymalnie obciążać. Ma sobie pracować na biegu jałowym lub 50% obciążeniem najlepiej rezystancyjnym np jakiś grzejnik 1000W. Po tym czasie należy wymienić olej. Należy poświęcić trochę paliwa i czasu aby później cieszyć się bezawaryjną i długą pracą agregatu. W pierwszym poście napisałeś, że potrzebujesz agregatu do szlifierki a później mówisz, że chcesz podłączać betoniarkę. Nie rób tego!!! Masz agregat o mocy 2,8 kW, więc możesz podłączyć elektronarzędzia z silnikami komutatorowym o mocy 2,2kW, bo 2,2x1,2=2,64 kW więc się mieścisz w granicach jego mocy. Ale betoniarka to już silnik indukcyjny i w Twoim przypadku 1,1kWx3=3,3 kW, to na biegu jałowym może wystartować. A przy załadowanej betoniarce może być 1,1x6=6,6. No i tego Twój agregat za którymś tam razem może już nie przeżyć.
  • Poziom 10  
    W instrukcji nie jest napisane żeby docierać agregat...Co do silnika to Honda zaleca pierwszą wymianę oleju po 20mth. i tego się trzymam,bo mam tych silników kilka sztuk od gx 25 do gx 390 i zawsze postępuję tak samo,czyli dobry olej(motul 10w30),dbanie o jego poziom,filtr powietrza,dobre paliwo i rozgrzewanie silnika przed pracą oraz chłodzenie na wolnych obrotach po ciężkiej pracy i póki co przez ładnych parę lat wszystkie silniki działają bezawaryjnie,a niektóre mają co robić...Co do betoniarki to fakt nie pisałem o niej z mojej niewiedzy,ponieważ zakładałem że silnik 1.1 kw nie będzie żadnym problemem,dopiero teraz mi uświadomiłeś że może być inaczej...Z drugiej strony parę lat temu działałem na chińskim agregacie trójfazowym i betoniarce 1.5 kw,agregat miał 4,5 kW oraz avr,pracował bardzo dużo,o dziwo przy betoniarce chodził dobrze a kątówka 2000W potrafiła go wyłączyć i jakoś przeżył,więc fogo tym bardziej powinien dać radę biorąc pod uwagę że betoniarka będzie pracować łącznie 5 może 10 godzin i nic ponad to.Tak czy inaczej dzięki za cenne porady dotyczące samego agregatu,na pewno przydadzą się mi jak i innym użytkownikom...
  • Poziom 17  
    A to sorry. Ja mam agregat Eissemana H2801 ale już z silnikiem Brigsa i u mnie w instrukcji jest taka procedura więc ją tu zacytowałem. Myślałem, że tak postępuje się z wszystkimi nowymi agregatami. W poprzednim poście też dałeś instrukcję jak należy postępować z małymi silnikami spalinowymi od agregatów. Też się może komuś przydać. Znam wielu takich, nawet w mojej najbliższej rodzinie, co instrukcje czytają wtedy, jak już coś uwalą.
    Wracając do meritum sprawy. Pisząc o tej betoniarce 1,5 kW zasilanej z agregatu 3-fazowego, to ona była na 230V? Jeżeli tak to trochę dziwna sprawa, że startowała bez problemu, no ale ze szlifierką to sprawa jest oczywista. Ze zwykłego agregatu 3-fazowego na jednej fazie możesz wyciągnąć 1/3 mocy to w Twoim przypadku było 1,5kW a Ty dowaliłeś mu 2kW tą szlifierką i dlatego zdychał.

PS
    Jak już wielokrotnie pisano na tym Forum przy wyborze agregatu nie patrzy się tylko na moc zasilanych z niego urządzeń ale przede wszystkim na ich prądy rozruchowe. Bo może być tak, że ktoś sobie kupi jakiś agregacik 1kW na działkę bez prądu a później jest mocno zdziwiony, że nie może mu wystartować lodówka o mocy 200W czy 500W pompka w studni.
  • Poziom 10  
    Betoniarka była trójfazowa...
  • Poziom 17  
    No to się wszystko wyjaśniło. Silnik 3-fazowy 1500 [W] przy założeniu, że jego cos fi=0,85, ma prąd nominalny In=2,55 [A]. A taki sam silnik 1-fazowy ma prąd In=7,67 [A]. Przyjmując krotność prądu tylko In x 5 przy rozruchu pod pełnym obciążeniem łatwo sobie odpowiesz dlaczego na tamtym chińskim agregacie 3-fazowym tamta betoniarka nie robiła większego wrażenia. W Twojej obecnej sytuacji masz agregat 1-fazowy o mocy nominalnej 2500 [W] a chwilowej Pmax=2,8 [kW], oraz betoniarkę o mocy 1,1 [kW]. Dla tego silnika nie znając jego cos fi ,ale przy założeniu że jest taki jak wyżej to In=5,63 [A] a prąd rozruchowy pod obciążeniem to minimum razy 5. I wątpię aby tego agregatu taka betoniarka nie zadusiła. Możesz spróbować ją uruchomić pustą . Jak nie przydusi agregatu to wtedy ją ładować, ale po załadunku nie wyłączać aż do całkowitego opróżnienia betoniarki. Pracujący silnik nic złego agregatowi nie zrobi bo ma jeszcze duży zapas mocy. Tu tylko i wyłącznie chodzi o rozruch.
    Takie przyduszanie agregatu bardzo niekorzystnie wpływa tak na prądnicę jak i na silnik. Po takich akcjach zdarza się, że agregat pada w najmniej spodziewanych sytuacjach. A to ukręcony korbowód w silniku a to spalona prądnica.
  • Poziom 10  
    Wszystko bardzo fajnie wyjaśnione...Małe sprostowanie,nie wiem czy w ogóle istotne ale mój agregat ma 2700kW mocy nominalnej i 3000 kW chwilowej.
    Dziś agregat przetestowałem z betoniarką 850w,startował normalnie na pustej betoniarce,przy zapełnieniu na 3/4 też nie miał żadnych problemów przy rozruchu,natomiast podczas pracy ciągłej słychać było bardzo delikatne przyduszenie,zastosowany był przedłużacz 3*1,5 linka, 15 mb.
  • Poziom 17  
    Popraw Twój post bo wychodzi,że kupiłeś małą elektrownię, 2700kW=2,7MW. Ja się raczej nie pomyliłem no chyba, że wyszła jakaś nowa linia agregatów, że nawet na stronie FOGO nie zmienili specyfikacji tego agregatu. Spójrz:
    http://www.fogo.pl/agregaty-pradotworcze-1/ag...a/2-agregat-pradotworczy-fh-3001#specyfikacja
    Betoniarka 850[W] to nie to samo co 1100[W]=1,1[kW]. Bo tu prąd nominalny wynosi In=4,35[A] Nie napisałeś co się dusiło podczas pracy. Agregat, czy betoniarka? Dla agregatu przedłużacz nie ma znaczenia, dla betoniarki ma. No i jeżeli męczył się agregat pod obciążeniem 850 [W] to źle mu wróżę. Mogły mu w tym pomóc Twoje próby z kompresorem 2,2 [kW]. Jeżeli przegrzałeś uzwojenia prądnicy i się zaczynają skracać to tylko kwestia czasu i będzie "Zonk". Miejmy nadzieję, że jesteś być może przewrażliwiony, bo agregat nie pracuje tak samo na biegu jałowym jak pod obciążeniem.
    Życzę szczęścia.
  • Poziom 10  
    Życie to sztuka kompromisów i ten agregat jest pewnym kompromisem pomiędzy tym co powinienem kupić (za ok. 4k) a tym co mogłem kupić(chiny ok.1k),potrzebny jest na ok. 30-50 godzin pracy,później będzie używany bardzo sporadycznie więc trochę bez sensu było wydawać zbyt duże pieniądze.Przy wyborze miałem świadomość że nie wszystko przewidzę i że do pewnych urządzeń może trochę brakować mocy i będzie się trochę męczył,stąd wybór silnika Hondy bo wiem ile mogą wytrzymać w ciężkich warunkach oraz samej marki fogo jako gwaranta jakości.Mogłem kupić chińczyka za kilka stów z (teoretycznie) podobnymi parametrami lub chociaż Fogo z silnikiem ROTO ale wybrałem jak wybrałem i już.
    Wiem że przedłużacz ma znaczenie dlatego o nim napisałem,odnośnie męczenia się podczas pracy z betoniarką to faktycznie jestem przewrażliwiony,sprawdziłem powtórnie tym razem z pełnym załadunkiem i agregat po prostu ma trochę ciężej,ale to raczej normalne.
    Dane agregatu sczytałem z tabliczki znamionowej umieszczonej na ramie i tam jest napisane:
    (L.T.P) kVA 3,0
    (P.R.P) kVA 2,7
    V 230
    A 11,7
    Jak widać podałem prawidłowe dane(poza literówką), a te niższe o których napisałeś ma ten sam agregat z silnikiem ROTO.
  • Poziom 17  
    Nie rozróżniaż kVA od kW? Mocy czynnej od pozornej? Na ramie nabili Ci moc pozorną (chyba dla celów marketingowych, bo jest wyższa). Nas interesuje moc czynna a ta wynosi 2,5 kW. Generalnie to moc agregatów podaje się właśnie w kW i tak jest w jego specyfikacji. A czy na silniku od betoniarki masz nabitą moc w kW czy w kVA ?
  • Poziom 10  
    Krótki raport z użytkowania agregatu,przepracował ok. 40-50godzin,od jakiegoś czasu stoi nieużywany.Największe problemy miał o dziwo z....czajnikami elektrycznymi ok.2,2kW,dla pewności sprawdzałem na 3 sztukach i przy każdym go wyraźnie dusiło.Betoniarka (chińska) 1.1kW na początku lekko zduszała przy starcie,później już spoko,natomiast krajowej produkcji z taką samą mocą chodziła bez problemowo,nawet startowała bez większego problemu z pełnym gęstym wsadem(160l).Kątówki z wolnym rozruchem i bez chodzą spokojnie a także wiertarki czy mieszadło.Lekkie przyduszenie występowało podczas pracy aligatorem 1,7kW,i trochę większe duszenie podczas pracy młotem wyburzeniowym 1350W. Sam agregat polecam ,do prac amatorskich bardzo przydatny,do użytku stricte zawodowego warto rozważyć większy...
  • Poziom 17  
    Sprawa wydaje się być oczywista. Elektronarzędzia były mniejszej mocy a pobór tej ich max. mocy nie był ciągły (problemem mogły być tylko rozruchy), a czajniki pobierały swoją moc w sposób ciągły i dlatego agregat pracował na prawie pełnym obciążeniu